Gospodarstvo

Dražji počitniški paketi potisnili mesečno inflacijo navzgor

Ljubljana, 29. 02. 2024 12.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Februarja se je letna inflacija malenkost okrepila. Cene življenjskih potrebščin so se v medletni primerjavi zvišale za 3,4 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke več kot januarja. V mesečni primerjavi so se cene zvišale za 0,8 odstotka, tokrat predvsem zaradi dražjih počitniških paketov na tujem, je objavil statistični urad. Letna inflacija je bila februarja bistveno nižja kot pred letom dni, ko je znašala 9,3 odstotka.

K letni inflaciji so največ, po 0,6 odstotne točke, prispevale višje cene v zdravstvu (za 10,9 odstotka) ter pri izdelkih in storitvah iz skupine stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo (za 4,7 odstotka).

Z 0,4 odstotne točke so sledile podražitve storitev v restavracijah in hotelih (za šest odstotkov), raznovrstnega blaga in storitev (za 5,2 odstotka) ter hrane in brezalkoholnih pijač (za dva odstotka).

Kot ugotavljajo statistiki, so se po drugi strani najizraziteje pocenili počitniški paketi doma, in sicer za 12,2 odstotka. Ti so inflacijo ublažili za 0,3 odstotne točke.

V letu dni so se storitve v povprečju podražile za 5,1 odstotka, blago pa za 2,6 odstotka. Cene blaga dnevne porabe in poltrajnega blaga so se zvišale za 3,6 odstotka oz. 3,2 odstotka, medtem ko so se cene trajnega blaga znižale za 1,8 odstotka.

Največ so k mesečni rasti prispevali dražji počitniški paketi na tujem.
Največ so k mesečni rasti prispevali dražji počitniški paketi na tujem. FOTO: Shutterstock

Cene so se zvišale tudi na mesečni ravni, od januarskih so bile višje za 0,8 odstotka. Največ so k mesečni rasti prispevali dražji počitniški paketi na tujem, ki so inflacijo dvignili za 0,4 odstotne točke.

Z 0,1 odstotne točke so na inflacijo vplivale še višje cene oblačil, in sicer za 1,9 odstotka, ter naftnih derivatov, saj so bila tekoča goriva v mesečni primerjavi dražja za 3,9 odstotka, dizelsko gorivo za 2,5 odstotka in bencin za dva odstotka. Preostale podražitve so k višji inflaciji skupno dodale 0,2 odstotne točke.

Opaznejših pocenitev v februarju ni bilo, so v sporočilu za javnost izpostavili na statističnem uradu.

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjave v EU, je bila februarja 3,4-odstotna, kar je enako kot januarja. Februarja lani je bila 9,4-odstotna. V mesečni primerjavi so se cene po tem indeksu zvišale za 0,6 odstotka.

Cene storitev so bile na letni ravni po tem kazalniku v povprečju višje za 5,8 odstotka, cene blaga pa za 2,1 odstotka. Poltrajno blago se je podražilo za 3,4 odstotka in blago dnevne porabe za tri odstotke, medtem ko je bilo trajno blago cenejše za 2,3 odstotka.

Letna stopnja inflacije, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila januarja letos v državah članicah gospodarske in denarne unije (EMU) 2,8-odstotna in v državah članicah EU 3,1-odstotna. Najnižja je bila na Danskem in v Italiji (v obeh 0,9-odstotna), najvišja v Romuniji (7,3-odstotna), so še navedli statistiki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.