Gospodarstvo

Dražji letalski prevozi

Pariz, 09. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Letalski prevozniki po vsem svetu zaradi rekordnih cen nafte zvišujejo cene letalskih prevozov. S tem se nad letalske družbe ponovno zgrinjajo črni oblaki.

Po podražitvi britanske letalske družbe British Airways je povratna vozovnica za medcelinske lete dražja kar za 29 evrov (Foto: Reuters)
Po podražitvi britanske letalske družbe British Airways je povratna vozovnica za medcelinske lete dražja kar za 29 evrov (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V minulem tednu so cene enosmernih domačih letov za pet dolarjev sprva zvišali v ameriškem American Air Lines. Kmalu sta mu sledila tudi United Airlines in Continental Airlines. Za zvišanje cen pa so se odločili tudi v britanskem letalskem prevozniku British Airways. Povratna vozovnica za medcelinske lete je tako dražja kar za 29 evrov (36 dolarjev).

Zvišanje cen letov pa se bo prevoznikom poznalo šele z januarjem prihodnje leto. Večina kart za lete do konca letošnjega leta je namreč že prodanih, in sicer po dosedanjih, nižjih cenah. Pred prevozniki je dokaj težavno zadnje četrtletje.

Takšno zvišanje cen letov pa bi po ocenah analitikov lahko občutno zmanjšalo povpraševanje po letalskih prevozih prav v času, ko se je število letalskih potnikov po več poslabšanjih začelo popravljati. Air France in nemška Lufthansa sta tako že med tistimi prevozniki, ki so znižali svoje napovedi glede kratkoročne rasti.

V najslabšem položaju so ameriški letalski prevozniki
V najslabšem položaju so ameriški letalski prevozniki FOTO: Reuters

Nadaljevanje visokih ravni cen črnega zlata namreč lahko povzroči obsežnejšo upočasnitev rasti svetovnega gospodarstva. To pa bi letalskim prevoznikom povzročilo veliko škodo, saj bi se močno zmanjšalo število ne najbolj nujnih letov poslovnežev, pa tudi število turistov z bolj ambicioznimi potovalnimi načrti.

Letalska industrija se sicer sooča s številnimi težavami že vse od terorističnega napada na ZDA septembra 2001. Sledil je namreč izbruh sarsa, ki je močno zmanjšal število potnikov po vsem svetu, najbolj pa na letih v Azijo. V letošnjem letu pa so letalske družbe priča nenehni rasti cene nafte, ki je konec septembra presegla 50 dolarjev in še vedno narašča.

Po ocenah analitikov so v najslabšem položaju ameriški letalski prevozniki. Za evropske letalske prevoznike naj bi bile razmere nekoliko boljše zaradi šibkega dolarja v primerjavi z evrom, pa tudi zaradi tega, ker se lahko z nekaterimi finančnimi instrumenti bolje zavarujejo pred visokimi cenami nafte.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.