Gospodarstvo

Dražje surovine podražile hrano

Ljubljana, 07. 09. 2007 15.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na kmetijskem ministrstvu vztrajajo, da je hrana dražja zaradi podražitev ključnih kmetijskih surovin.

Na svetovnem in evropskih trgih rastejo cene mleka in mlečnih izdelkov, posledično tudi mesa, zlasti svinjskega in perutninskega.
Na svetovnem in evropskih trgih rastejo cene mleka in mlečnih izdelkov, posledično tudi mesa, zlasti svinjskega in perutninskega. FOTO: POP TV

Tako na svetovnem kot na evropskih trgih rastejo cene mleka in mlečnih izdelkov, žita, posledično tudi mesa, zlati prašičjega in perutninskega. Letna stopnja rasti cen hrane v 13 državah območja evra julija letos je po harmoniziranem indeksu cen življenjskih potrebščin znašala dva odstotka, medtem ko je bila v 27 državah članicah 2,6-odstotna.

V Sloveniji je ta rast znašala sedem odstotkov. Predvsem v novih državah članicah naj bi bil eden od vzrokov za večjo rast cen približevanje povprečnim ravnem v starih članicah.

Cene se oblikujejo na dereguliranem in liberaliziranem trgu in vprašanje je, kakšni so možni vplivi, pravi minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Iztok Jarc.

"Upam, da bomo imeli vsi v tem sektorju dovolj razuma, da bomo vodili zmerno cenovno politiko predvsem tudi v korist potrošnika," je dejal Jarc. Prepričan je, da se "stroški vhodnih surovin ne bi smeli odraziti na neupravičenih višjih maloprodajnih cenah".

Slovenija je na področju kmetijskih surovin močno odvisna od zunanjih trgov. Ima majhen kmetijski sektor, ki skupaj z gozdarstvom in lovom dosega okoli dva odstotka bruto domačega proizvoda. Stopnja samooskrbe Slovenije z žitom, ki se je letos glede na lani podražilo tudi do 100 odstotkov, znaša dobrih 50 odstotkov, sicer pa je delež uvoza vseh kmetijskih in živilskih proizvodov v Slovenijo iz Evropske unije lani dosegel kar 81 odstotkov.

Zaloge žitaric kopnijo

Letos naj bi v Sloveniji pridelali okoli 160.000 ton pšenice in pire, kar je za 18 odstotkov več kot lani.
Letos naj bi v Sloveniji pridelali okoli 160.000 ton pšenice in pire, kar je za 18 odstotkov več kot lani. FOTO: Reuters

Kljub temu, da v Sloveniji neugodnih vplivov letin, kot kažejo statistični podatki, letos sicer ne bo zaznati - pridelali naj bi okoli 160.000 ton pšenice in pire, kar je za 18 odstotkov več kot lani, pridelek ječmena naj bi se glede na leto 2006 povečal za 30 odstotkov, za desetino večji je napovedani pridelek koruze na zrnje in za petino večji pridelek silažne koruze - je odvisnost od zunanjih trgov tako še vedno velika.

Med kratkoročnimi razlogi sprememb cen velja po Jarčevih besedah omeniti klimatske dejavnike v ključnih svetovnih proizvajalkah žit kot sta na primer Avstralija in Kanada. Slednja tako za letos že napoveduje 20-odstotno znižanje pridelka žit, med tem je Srbija na primer prepovedala izvoz žitaric, Argentina je prepovedala izvoz mesa, Madžarska napoveduje manjše pridelke.

Svetovna skupna proizvodnja žitaric na svetu naj bi letos dosegla približno 1653 milijonov ton oz. 86 milijonov ton več kot lani, potrošnja pa naj bi znašala 1670 milijonov ton, kar je 47 milijonov ton več kot lani. Od tega naj bi poraba za biogoriva znaša kar 109 milijonov ton.

Hkrati velja omeniti, da se v zadnjem času zmanjšujejo tudi zaloge žitaric. Lanske svetovne zaloge v višini 259 milijonov ton so se znižale na 242 milijonov ton, pri čemer je položaj v Evropski uniji še bolj zapleten, saj so te zaloge v uniji znatno nižje oz. jih praktično ni.

Anketa o podražitvah med trgovskimi družbami

Na uradu RS za varstvo konkurence, ki kot pristojni organ spremlja in analizira razmere na trgu, v kolikor so te pomembne za razvijanje poštene in svobodne konkurence, se je odločil, da bo zaradi pospešene rasti cen življenjskih potrebščin v Sloveniji izvedel anketo med trgovskimi družbami in dobavitelji. Na osnovi ankete bo urad pridobil podatke o razmerah na trgu dobave blaga trgovskim podjetjem, je varuh konkurence objavil na svojih spletnih straneh.

V vprašalniku dobaviteljem urad podjetja sprašuje, kateri so njihovi največji kupci na slovenskem trgu in kolikšen delež v prodaji njihovih proizvodov na slovenskem trgu predstavlja nakup vsakega kupca.

Družba Mercator je svojim dobaviteljem na področju pekarstva že poslala poziv, da znova preučijo utemeljenost svojih že veljavnih in napovedanih podražitev po posameznih blagovnih skupinah in jih skušajo "v dobro potrošnikov znižati". V pismu dobaviteljem so izrazili pričakovanje, da skušajo prispevati k omejevanju inflacije in pri sebi poiščejo ustrezne stroškovne rezerve ter rezerve na področju produktivnosti. Hkrati so sporočili, da bodo v vseh blagovnih iskali izdelke novih dobaviteljev, ki bodo pripravljeni izdelke primerljive kakovosti zagotoviti po ugodnejših cenah. Kot so še zapisali, pričakujejo, da jim bodo najkasneje do ponedeljka posredovali odgovor oz. nov predlog cenikov. Znižanje cen bodo uveljavili v roku dveh dni od prejema novega cenika, obljubljajo v Mercatorju, kjer dobaviteljem, ki se bodo odzvali pozivu, obljubljajo, da jim bodo zagotovili prednostno obravnavo pri prihodnjem poslovnem sodelovanju.

Za vsako trgovsko družbo - sprašujejo po petih največjih odjemalcih - sprašujejo po petih izdelkih, za katere jih zanima maloprodajna cena julija letos v primerjavi z maloprodajno ceno decembra lani, prodajana cena dobavitelja v omenjenih dveh mesecih ter marža v obeh mesecih, tako v deležu kot vrednostno.

Dobavitelje sprašujejo tudi po njihovem mnenju glede vzrokov za dvig maloprodajnih cen proizvodov v obravnavanem obdobju, če je do dviga prišlo.

Zanima jih tudi pojasnilo, kako poteka postopek dviga prodajnih cen pri vsaki izmed trgovskih družb, ter pojasnilo, ali se dogovarjajo z vsako izmed trgovskih družb ločeno ali je za dvig prodajnih cen dobavitelja potrebno soglasje vseh trgovskih družb hkrati.

Vizjak: "Podražitvam bom prišel do dna!"

V organizaciji Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) se bodo predstavniki živilskih podjetij v ponedeljek srečali z ministrom za gospodarstvo Andrejem Vizjakom ter mu predstavili razloge za dvig cen živilskih izdelkov, so danes sporočili iz zbornice. Minister Vizjak je pred dnevi namreč napovedal, da bo razlogom za podražitve prišel do dna.

Predstavniki živilskih podjetij bi radi Vizjaku pojasnili svojo plat zgodbe.
Predstavniki živilskih podjetij bi radi Vizjaku pojasnili svojo plat zgodbe. FOTO: POP TV

Po srečanju s trgovci minulo sredo se bo Vizjak tako sestal še s predstavniki živilskih podjetij, ki menijo, da morajo dobiti priložnost, da ministru predstavijo tudi svojo plat zgodbe in utemeljijo, zakaj zvišujejo cene.

Trgovci zavračajo krivdo za podražitve in pravijo, da je treba razloge za sedanje ali pričakovane podražitve iskati pri proizvajalcih in dobaviteljih. Ti se po njihovih zagotovilih pojavljajo z novimi zahtevki za višje cene. Kot je po srečanju z ministrom Vizjakom poudaril izvršni direktor Trgovinske zbornice Slovenije Viktor Vauhnik, nekateri zahtevki nimajo nobene jasne osnove in jih je težko argumentirati glede na znane poraste cen pri osnovnih surovinah.



  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Prvo Bore
12. 09. 2007 06.05
Slovenije ne moremo primerjati s kako banana državo, saj bi šlo za žalitev tega okusnega južnega sadeža.
Prvo Bore
12. 09. 2007 05.39
Kot utemeljitelj ekonomskega liberalizma je že davnega leta 1776 zapisal enega od temeljnih aksiomov tržne ekonomije: “Zelo redko se zgodi, da se podjetniki iz iste vrste trgovinske panoge pri svojih srečanjih ne dogovorijo o zvišanju cen in zaroti proti javnosti.”
maraton62
10. 09. 2007 14.54
Kris 714; Prav vlada je kriva za tako stanje in prav ona ima škarje in platno in ne omenjaj mi spet komunistov.
beautytulipan1
10. 09. 2007 13.11
Problem je tudi v tem, da se vsi prodajalci na veliko oglašujejo, to pa ni poceni, in najverjetneje iz marž to krijejo. Nekdo jim mora povedat, da v času reklam vsi preklapljamo na druge TV programe. In da je to preč vržen denar!
lenchi@klepetulja.com
10. 09. 2007 13.02
'Mercator je dobaviteljem poslal poziv???' Aja, a so zato že danes podražili izdelke? Na primer krispi s čokolado je bil prej 1,38 eur, po novem (od danes naprej) pa je 1,59 eur. Zakaj že??? Zato ker je notri zmleta pšenica in je oblit s čokolado? Mecator ima najvišje marže, ampak oni svoje marže ne bodo znižali, ne, še povišali jo bodo, na račun naivnih kupcev, ki mislijo da se mora vse podražiti, če pa tko pišejo v medijih... Točno tako bi moralo biti, kot je Jelinčič izjavil v Trenjih : Z zakonom omejiti višino marže! Sicer je Zmago dolgo časa rabil da je prišel do te ideje (jaz to govorim že cele dve leti, samo na žalost sem premajhna ribica da bi me kdo upošteval), vem pa, da imajo nekateri izdelki ki se prodajajo pri nas tudi 100 ali več procentne marže. Se vam zdi to prav? Požeruhi odiralski!
slosap@yahoo.de
10. 09. 2007 07.40
mislim, da je problem v zavesti ljudi. Dobičkarstvo, pohlep in neodgovornost do drugih. Egocentrizem in mali delničarji ujeti v past delničarstva velikih delničarjev.... Biblija pravi:prišli bodo dragi časi...(Razodetje). Zakaj dragi? Ker se ljudje enostavno več ne bodo zanimali za druge. Samo na svoj zaslužek bodo gledali.
kriss714@amis.net
10. 09. 2007 02.34
Nintendo, to zdaj je samo mala šola globalizacije. Najhujše šele pride, če ne bomo spregledali.
nintendo64@email.si
10. 09. 2007 02.23
Ko so v Franciji ugotovili primer kartelnega dogovarjanja, so vpleteni dobili take kazni, da bodo podjetja rabila 10 let, da bodo prišla na zeleno vejo. Naš premier pa bo vpletene v kartelni dogovor samo "zatožil"...
Prvo Bore
10. 09. 2007 01.21
kriss714 kvazi komunistična elita nima toliko denarja, kot ga imaj kvazi MIrko TUŠ. Ali TI misliš, da je on lastnik vsega ? malo morgen Pa saj je vseeno , tebe ne bo na štrajku. Čao
kriss714@amis.net
10. 09. 2007 01.17
Prvoborac, vem marsikaj, zato tudi ne pristanem na tezo, da je JJ glavni škodljivec. Je bilo hudičevo potrebno malo pogledati nočno ptičko. Beda nižjih slojev je pa samo posledica rozkošja neke kvazi elite. Zdaj pa poglej kdo se v tej kasti nahaja. V glavnem paradajzarji in jugofili. Nisem jaz od včeraj, dragi moj rdeči prijatelj. In še tole: Socialna varnost ni samo varnost tistih s premalo plače, je tudi varnost tistih s preveč plače.
Prvo Bore
10. 09. 2007 01.03
Potem, pa Ti nisi pameten, ker ne vidiš ali nežliš videti, kam pes taco moli. Se vidi, da si amlomeščan, ki ne vidi dalj od Ljubljanice. Bistveno je slabša od ostalih. A Ti povem , kako se denar puca ?? Samo ne tukaj
kriss714@amis.net
10. 09. 2007 00.54
Prvoborac, saj sem vedel. Nima vlada kaj dosti pri tem, pa tudi ni bistveno različna od predhodnjih. Od tebe sem pričakoval bolj pameten odgovor, žal.
Prvo Bore
10. 09. 2007 00.46
Normalno življenje in padec vlade.
kriss714@amis.net
10. 09. 2007 00.30
Prvoborac, počasi. Kaj bi pa s tem generalnim štrajkom zahteval? (pa ne mi zdaj o JJ, resno vprašam)
Prvo Bore
10. 09. 2007 00.07
Generalen štrajk NI druge. Samo naj en organizira, Jaz sem tukaj. Ni problema, bomo štrajkal, ampak velika SRAMOTA, da zaradi hrane. Sedaj pa vidte vašo vlado, pristaši SDS.
slosap@yahoo.de
09. 09. 2007 23.56
In kako naj se človek temu upre?
Prvo Bore
09. 09. 2007 23.56
Po zadnjih odgovorih trgovcev, predvsem pa njihove cehovske organizacije, bi človek sklepal, da so se čez noč prelevili v usmiljene samaritane, medtem ko so dobavitelji postali zaslužkarski paraziti. Trgovinsko zbornico Slovenije in trgovce zadnje občutne podražitve očitno bolijo še bolj kot potrošnike, ampak, kako nenavadno, ne zaradi njih samih, temveč kupcev. Zato so v skrbi zanje in njihov blagor takoj aktivirali mnogotera trženjska orodja, s katerimi želijo ublažiti vplive dviga cen. Naj takoj opozorimo, da to ne počnejo kartelno (če je slučajno kdo od vas pomislil na kaj tako bogokletnega). Bravo! Oziroma blagor nam, da imamo tako dobrohotne in širokosrčne trgovce. O, to pa še ni vse. V želji po pomoči ljudskim množicam so šli še korak dlje in marže ohranili nespremenjene ali pa jih celo znižali, kar bodo po njihovih zagotovilih delali tudi v prihodnje. In to menda nižanju realnih zaslužkov navkljub. Tega, kakšni ti pribitki dejansko so, pa niso razkrili še nikoli. Po izjavah sodeč, jih ne poznata niti za to pristojna človeka, Vizjak in Plahutnik. Tudi o pritiskih na dobavitelje, nemogočih dodatnih pogojih, celo izsiljevanju in grožnjah te dni ni govora. Kako le, saj naši vrli trgovci, ki so jim zelo ljube tudi dobrodelne aktivnosti (seveda ne zaradi promocijskih učinkov!), česa takega kajpak ne počno. Da ne bo pomote, ne verjamem, da to počnejo vsi ali pa vsaj ne na tak način. Prav tako vem, da dobavitelji oziroma proizvajalci niso nedolžne in nemočne ovčice. A krivde vendarle ne moremo kar tako, brez pomislekov, pripisati le enemu členu v celotni verigi. Sploh, ker nihče ne verjame, da trgovci vse prej našteto res počnejo zaradi naše in ne lastne koristi. Kako bi sicer Mirko Tuš, sprva samo trgovec, sedaj pa še vse kaj drugega (kar seveda priča o njegovi veliki sposobnosti, nadarjenosti in podjetnosti), postal najbogatejši Slovenec!? Z razdajanjem in skrbjo za druge vsekakor ne. No, razen če smo se čez vikend znašli v Aličini čudežni deželi, kar pa je zelo malo verjetno. Še posebej na mojo žalost, ker sem takoj za. Krivda je torej deljena. In ne nosijo je le proizvajalci, dobavitelji in trgovci, temveč, kot vemo, tudi klimatske spremembe, nadomeščanje bencina z biogorivi, zmanjševanje zalog naravnih bogastev, dogajanje na svetovnem političnem poligonu in še bi lahko naštevali. A preprostemu človeku, ki je še včeraj kruh - to je namreč zgodovinsko in kulturno pogojen sinonim za hrano - kupoval po recimo dva evra, dan za tem pa stane že skoraj tri, je to bolj malo mar. Zato svojo jezo in nezadovoljstvo strese na na prvi pogled najverjetnejšega krivca oziroma tistega, ki mu pride na pot, torej trgovca. In ta na njemu najbližjega, dobavitelja. In tako naprej in naprej, dokler se sled ne izgubi, v ospredje pa pride nova, zanimivejša tema. Morda ljubica predsedniškega kandidata? Samo ugibam, lahko pa se moje besede nehote že kmalu izkažejo za preroške. Čas je že pravi ...
maraton62
09. 09. 2007 22.43
Vsekakor ni potrebno biti neki veleum, da ugotoviš, da so zopet trgovci pobrali smetano. Zamerim pa vladi, da ne napravi reda na tem področju, ker ima vse legitimne možnosti. Mislim pa, da za to ni nobenega interesa.Danes sem bil v TUŠ-u in lahko vam zaupam, da se je življenje v Sloveniji krepko podražilo. Lahko samo rečem, da je to kar se dogaja danes v Sloveniji navadna svinjarija in bi se temu morali upreti.
bnam 2707
09. 09. 2007 20.39
Kdo je kriv za podražitve?Vizjak pametuje na vse strani,Janša se hvali,da nam še nikoli ni tako dobro šlo,Bajuk "doseškar leta",pravi,da taka zadolženost ni nič posebnega,minister rupel se dela norca iz lastne države in kleči pred Hrvati,Bručanu se jebe za bolnike,delodajalci imajo delavce za hlapceitd.,vsi pa znajo držati kozarce za peclje in se hvaliti naokoli kaj vse so dobrega naredili za ta ubogi narod!Cankar je definitivno imel prav!!!Narod hlapcev za vedno,mar ne! Mi smo hlapci svojim velikašem,ti so pa hlapci tujim in krog je sklenjen in to na 15 let podlage!Pa brez zamere oblastniki!
hinko.murovec@siol.net
09. 09. 2007 20.03
Vizjaku bi morali svojo plat zgodbe predstaviti in to kar ročno vsi tisti, ki nimamo več za kruh in mleko. Njemu pri vseh bonitetah in plači nekaj tisoč EURov še dolgo ne bo zmanjkalo se mu lepo vidi. LP