Parlamentarni odbor za delo je danes ob obravnavi socialnih in drugih družbenih posledic privatizacije sklenil računskemu sodišču v primeru Helios predlagati revizijo pravilnosti in smotrnosti ravnanja prodajalcev v posredni in neposredni državni lasti, v primeru Mercatorja pa revizijo poslovanja NLB in NKBM.
Sejo odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide so zahtevali poslanci SD. Kot je poudaril Janko Veber, predvsem zaradi dosedanjih izkušenj procesa privatizacije, kjer smo priča propadu slovenskih podjetij, ker njihovi kupci nimajo denarja.
Pri tem je izpostavil izčrpavanje Heliosa s strani njegovega avstrijskega lastnika Ringa International, nepreglednemu dogajanju pa da smo priča tudi pri prodaji Mercatorja.

Dragonja napovedal vložitev kazenskih ovadb
Odhajajoči gospodarski minister Metod Dragonja, ki je v primeru Heliosa napovedal vložitev kazenskih ovadb zoper nadzornike in sedanjo upravo družbe, je ocenil, da je primerjava Heliosa z Mercatorjem "povsem umestna".
Čeprav gre pri prodaji Mercatorja za pretežno zasebno transakcijo, so v prodajo vpete državne banke, ki v procesu sodelujejo. Minister podpira privatizacijo, vendar pa država iz gospodarstva ne bi smela izstopati pod vsakimi pogoji.
"Če cena ni prava, potem težko sprejmeš tako ponudbo. Če je samo en ponudnik, so pravila še strožja. Če je takšno eksotično financiranje kot pri Heliosu in Mercatorju, potem lahko z mirnim srcem rečem ne, ker so sicer ti procesi uničujoči za podjetja," je dejal Dragonja.

Ministrstvo se je za vložitev kazenskih ovadb odločilo zaradi vrste problematičnih dejanj, ki so ogrozile nadaljnjo poslovanje oz. nadaljnji obstoj Heliosa in mu tudi naredila škodo. "To je relativno zahtevna naloga," je zahtevnost vložitve kazenskih ovadb orisal Dragonja. Minister računa, da bodo v naslednjem tednu opravili to nalogo in jo tudi predstavili javnosti.
Praksa prevzemnikov, kjer se finančna bremena za poplačilo delničarjev prenese na prevzeto družbo so po ministrovem mnenju "vsebinsko povsem nesprejemljiva". To namreč prevzeto družbo zelo omeji pri njenem nadaljnjem razvoju.
Avstrijski lastniki odpustili 155 delavcev
Kot je v začetku seje odbora, pojasnil Veber, so bila pričakovanja ob prodaji Heliosa povsem drugačna, kot se kažejo zdaj. Ob začetku prodajnega postopka je bilo v Heliosu 1300 zaposlenih, zdaj so avstrijski lastniki odpustili 155 delavcev.
Poleg tega je novi lastnik Heliosa povečal dolg s 102 na 407 milijonov evrov. "Upravičeno se sprašujemo, kakšna bo nadaljnja pot Heliosa, kajti gre očitno za evidentno izčrpavanje," je poudaril.
Poleg zmanjšanja števila zaposlenih je zelo zaskrbljujoče, da so vse aktivnosti Heliosa kot centra za evropske raziskave in razvoj prekinjene, ukinjene so vse investicije, ukinjen je tudi investicijski sektor. Hkrati ugotavljajo, da Ring ne poplačuje več obveznosti do dobaviteljev, je še dejal Veber.
'Škandalozno in popolna neumnost'
Na Dragonjevo napoved so se že odzvali v Ringu International. Predsednik uprave skupine Gerald Martens jo je označil za škandalozno in popolno neumnost. Povezal jo je tudi s predvolilnim dogajanjem.
Martens je ob takšnem razvoju dogodkov zelo razočaran, še posebej glede na to, da so v Slovenijo skozi prevzem domžalske družbe vložili več kot 250 milijonov evrov. Zatrdil je, da so vsak mesec deležni tovrstnih očitkov, čeprav so ti popolna neumnost in čista laž. Dolg podjetja se je po njegovih besedah od prevzema znižal, zanikal pa je tudi druge očitke.
Napovedal je, da bodo imeli v Heliosu četrtek popoldne tudi novinarsko konferenco, na kateri bodo podrobno predstavili svoje argumente in se odzvali na napovedano kazensko ovadbo.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.