V Luki Koper so se odzvali na petkovo izjavo državnega sekretarja na ministrstvu za finance Metoda Dragonje, v kateri je pozval k preveritvi več vidikov delovanja Luke.
Dragonja, ki je zadnje dni tarča kritik, ker je nedavno na seji komisije za nadzor javnih financ navajal podatke o donosu na kapital upravljavca koprskega pristanišča iz obdobja med letoma 2011 in 2013, in ne najnovejših, ki so bistveno boljši, je v petek priznal napako, a obenem pozval k preveritvi več vidikov delovanja Luke Koper. Opozoril je, da Luka Koper že daljše obdobje sistematično krši koncesijsko pogodbo z državo in nepregledno in neustrezno izkazuje vlaganja v javno infrastrukturo ter vrednost teh vlaganj.
Zato je računskemu sodišču predlagal, da izvede revizijo upravljanja javne infrastrukture v Luki Koper in izvajanja koncesijske pogodbe. Delničarjem Luke je predlagal, da na prihajajoči skupščini postavijo vprašanja, povezana s stroškovno učinkovitostjo družbe. Inšpektoratu za delo in finančni upravi pa je predlagal, da preverita obseg zaposlovanja v Luki Koper preko espejev in po njegovih besedah sistematično izogibanje plačevanja davkov in prispevkov.
V Luki Koper so prepričani, da je Dragonja s temi pozivi poskusil preusmeriti pozornost javnosti od odgovornosti za navajanje napačnih podatkov. "Sprašujemo se, kako je mogoče, da se je državnemu sekretarju prav v tem trenutku porodilo toliko vprašanj in kako to, da je nanje opozoril šele zdaj, ko se je zaradi svojega delovanja znašel v primežu javnosti in politike," so zapisali.
"Navedeno jasno potrjuje dejstvo, da je Metod Dragonja zavestno in zlonamerno želel škodovati Luki Koper in s tem še naprej nadaljuje," so dodali.
Glede kršitve koncesijske pogodbe na področju vlaganj v javno infrastrukturo so v družbi poudarili, da od njenega podpisa leta 2008 do danes nihče ni izpostavil tega, da bi prihajalo do sistematičnih kršitev pogodbe, zato jih Dragonjeva izjava preseneča.
Čudijo se tudi njegovi izjavi o sistematičnem izogibanju plačevanju davkov in prispevkov. "Državni sekretar bi lahko postopke za odkrivanje domnevnih nepravilnosti sprožil takoj, ko jih je zaznal, ne pa šele v zadnjem tednu, ko se je znašel pod plazom kritike strokovne in splošne javnosti," so zatrdili.
Obenem so poudarili, da zunanji revizorji vsako leto revidirajo njene poslovne rezultate, redno pa jo nadzorujejo različne institucije in inšpekcijske službe, zato "takšnih pavšalnih obtožb ne morejo" sprejeti.
"Kar naenkrat se iz dneva v dan pojavljajo nova obtoževanja, laži in namigovanja, s katerimi se na vsak način skuša diskreditirati nadzorni svet, upravo, vodstveno strukturo in vse zaposlene v družbi. Sprašujemo se, kakšne namene imajo vpleteni s temi dejanji in jim sporočamo, da njihovim besedam ne verjamemo več, saj njihova dejanja govorijo sama zase," so sklenili v Luki Koper.
Dragonja ne bo odstopil
Danes so se pojavili namigi, da naj bi zaradi razgrevanja konflikta pri nameravani zamenjavi nadzornikov Luke Koper in zaradi očitkov o manipuliranju s podatki Dragonja odstopil, a so na finančnem ministrstvu za 24ur.com povedali, da te navedbe ne držijo in da torej Dragonja ne namerava odstopiti.
Delavci Luke ne dajo
Novoustanovljena Civilna fronta Vstala Primorska - Vstani Slovenija je za torek napovedala shod v Luki Koper. Predstavnik sindikata žerjavistov in član nadzornega sveta Mladen Jovičič je dejal, da bo šlo za "največje demonstracije v zgodovini Kopra". Zahtevali bodo odstop vseh, ki naj bi pritiskali na Luko Koper.
Iz Iniciative za demokratični socializem so sporočili, da izražajo solidarnost s protestniki, ki se bodo v torek zbrali na shodu proti privatizaciji Luke Koper. Svoje člane in simpatizerje pozivajo h karseda množični udeležbi.
"Jutri bomo protestirali proti sabotaži izgradnje sodobne železniške povezave med Koprom in Divačo. S sabotažo politični razred ne spodkopava samo legitimnih interesov delavcev Luke Koper in njenega regionalnega zaledja, ampak enega od bistvenih dejavnikov razvoja cele države," so zapisali v izjavi za javnost.
Delavce podpirata tudi Pergam in Glosa
Podporo delavcem v Luki Koper so izrazili tudi v konfederaciji sindikatov Pergam in sindikatu Glosa. V Pergamu so ob tem še opozorili na "povsem deplasirano" problematiziranje domnevno previsokih stroškov dela v Luki Koper ob dejstvu, da družba uspešno posluje. Primer kar kliče po reviziji upravljanja z državnim premoženjem, so poudarili.
Kot so zapisali v Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam, Luka Koper ter železniška in cestna infrastruktura predstavljajo nepogrešljivi člen za delovanje slovenskega gospodarstva. Po njihovem mnenju je zato "nesprejemljivo, da še vedno ni jasnih, transparentnih in prepričljivih rešitev, ki bi učinkovito zagotavljale infrastrukturno podporo Luki Koper".
Po navedbah Pergama "netransparentno kadrovanje v primeru Luke Koper žal še zdaleč ni prvi in edini takšen primer v Sloveniji v zadnjem obdobju". Manipulacija s podatki o kazalcih uspešnosti poslovanja Luke Koper pa po mnenju konfederacije sindikatov dajejo vtis, da je strategija upravljanja z državnim premoženjem na papirju eno, v praksi pa nekaj povsem drugega.
"Država bi morala imeti ne le interes, temveč tudi dolžnost, da pri upravljanju z državnim premoženjem upošteva ne le ozko ekonomske interese, temveč tudi širše učinke delovanja podjetij v državni lasti, kar še zlasti velja za podjetje, kot je Luka Koper s številnimi multiplikativnimi učinki za celotno slovensko gospodarstvo," izpostavljajo v Pergamu.
Vodstvo Pergama se bo udeležilo tudi torkovega protestnega shoda delavcev.
Podporo jim je izkazal tudi Sindikat kulture in narave Slovenije Glosa. Luka Koper v državni lasti je za Slovenijo po mnenju slednjih nepogrešljiva. Vlada Mira Cerarja je po navedbah Glose ob zadnjih potezah v povezavi z Luko Koper znova dokazala, da so ji partikularni politični in finančni interesi pomembnejši od koristi države in dobrobiti njenih delovnih ljudi.
Kot so še zapisali, vlada k sreči svojih nadzornikov - ljudstva - ne more zamenjati, zato ji je treba jasno povedati, da mora Luka Koper ostati naša. "Da mora opustiti uničujoče načrte in podpreti njeno uspešno poslovanje ter da mora v najkrajšem času pripraviti realne načrte za izgradnjo drugega tira," so izpostavili v Glosi.
Svet delavcev je ministru za infrastrukturo Petru Gašperšiču poslal pismo. Preberite ga v priponki.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.