Gospodarstvo

Drago reševanje banke

Dublin, 30. 09. 2010 10.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Irska bo morala letos za reševanje bančnega sektorja nameniti še 12 milijard evrov, samo za skoraj propadlo banko Anglo Irish pa naj bi vsota državne pomoči dosegla 29 milijard evrov.

Irska bo morala skupno za reševanje finančnega sektorja, ki se je v luči finančne krize, poka nepremičninskega balona in številnih slabih naložb znašel pred propadom, nameniti okoli 45 milijard evrov, kar pomeni, da bo vsak Irec za reševanje bank moral nameniti 10.000 evrov.

Anglo-Irish banka
Anglo-Irish banka FOTO: Reuters

Samo za Anglo Irish Bank bo morala država po najnovejših ocenah irske centralne banke z dokapitalizacijami, jamstvi in skozi posebno slabo banko za odkup slabih naložb nameniti 29 in ne 25 milijard evrov. Doslej je država banki že pomagala s 23 milijardami evrov in jo tudi nacionalizirala, v najslabšem scenariju pa bi vsota državne pomoči samo zanjo lahko dosegla celo 34 milijard evrov, kar predstavlja obseg letnih davčnih prihodkov države, poročajo tuje tiskovne agencije.

Irski finančni minister Brian Lenihan je zatrdil, da druge izbire ni, saj se je premoženje banke v letih nebrzdane rasti napihnilo na polovico bruto domačega proizvoda in bi propad banke dejansko pomenil bankrot države.

'Grozljive številke'

Javnofinančni primanjkljaj se bo zaradi milijard evrov pomoči bankam v letošnjem letu povečal kar za 20 odstotnih točk in namesto predvidenih 11,6 odstotka BDP dosegel neverjetnih 32 odstotkov BDP. Javni dolg pa bo poskočil s 64 na skoraj 100 odstotkov BDP.

Dodatnih milijard, a v manjšem obsegu, bosta deležni še banki Irish Nationwide in Allied Irish Banks.

Lenihan je zatrdil, da gre za "grozljive številke", a je morala vlada po njegovih besedah rešiti to veliko težavo in to je danes tudi storila. Današnja vsota naj bi bila tako končna, v Dublinu pa so tudi poudarili, da se jim za dodatno pomoč bankam in pokrivanje primanjkljaja ne bo treba več zadolžiti na finančnih trgih, saj ima država dovolj likvidnostnih rezerv. Prav zaradi tega so se na novico ugodno odzvali finančni trgi, saj so se obrestne mere za irske srednjeročne obveznice celo nekoliko znižale, potem ko so s 6,8 odstotka dosegle rekordno vrednost v zadnjih 13 letih. Prav tako se ni bistveno znižal tečaj evra, ki ostaja pri okoli 1,362 dolarja.

Evropski komisar za konkurenco Joaquin Almunia je že napovedal, da bo komisija karseda hitro proučila novo irsko državno pomoč Anglo Irish Bank, pohvalil pa je irske oblasti, da so zagotovile polno preglednost. Evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn pa je ocenil, da Irski kljub tem številkam ne bo treba sprožiti mehanizem za finančno stabilnost evra, ki so ga države evrskega območja ustanovile spomladi.

Irska vlada sicer vztraja pri drakonskih varčevalnih ukrepih, ki jih bo v 2011 še nekoliko zaostrila in napoveduje, da bo do leta 2014 primanjkljaj spravila v okvir pakta o stabilnosti in rasti, torej pod tri odstotke BDP.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kleopatra-1
01. 10. 2010 09.12
S posojili se ne rešuje zafuranih bank in podjetij, brez zdravega kapitala je bolje, da gre vse skupaj v stečaj, v nasprotnem primeru se dolgovi samo večajo
User383542
30. 09. 2010 22.11
to je isto, kot pri nas...naši bankirji so si privoščili bogato življenje sploh v LHB...pa kaj bi se sekirali saj itak to razuzdano življenje naših bankirjev bodo poravnali revni slovenski državljani!!!!
User363613
30. 09. 2010 21.03
felixkp 30.09.2010, 11:42 da je do tega prišlo ni naključje. Tu vmes ima nekdo "POZNAN " prste vmes(ne bom imenoval dotičneža, saj se bo takoj našel kak smrekar1 in me nadrl o teoriji zarote), ki je predlagal tak načrt. V drugem primeru bi pač banka šlav stečaj. Sedaj pa ne vem kaj je hujše: da gre banak v stečaj in se začne vse na novo, ali da sedaj odplačajo ta dolg, a ker se verjetno nebo nič spremenilo, bo slej ko prej spet prišlo do podobne situacije in taista rešitev bo znova "edina verjetna in možna".
botjabotja
30. 09. 2010 14.04
Irci, Irci. Ali imate vi tudi Križaniča in Pahora?
User487518
30. 09. 2010 12.36
Saj pri nas ne bo nič drugače z NLB-jem. Državljane bodo zapufal kar je najlažje nardit pa bo. Aja, pa odgovorne za taka stanja NE bodo kaznovali.
felixkp
30. 09. 2010 11.42
naj jo pustijo da "crkne", tako, da se na realnem primeru vidi kaj bo. Lahko je govorit, da je prevelika da gre, če bodo morali ljudje odplačevat.
Nauders
30. 09. 2010 11.20
35mrd : 4.234.925 prebivalcev = 8.264 EUR na prebivalca