V ponedeljek se bodo podražili olje, testenine, mlečni izdelki, moka, meso in mesni izdelki. Potrošniki se s podražitvami srečajo predvsem v trgovinah, a trgovci pojasnjujejo, da so dražje cene posledica višjih cen dobaviteljev. Slednji pa zvišanje cen opravičujejo z višjimi cenami surovin. Da se podražitvam glede na razmere na svetovnih trgih ni moč izogniti, ocenjuje tudi predsednik vlade Janez Janša. "Je pa treba ugotoviti, katere podražitve so upravičene in katere ne," je dodal.
Mercator: Učinke podražitev lahko blažimo le z nižjimi maržami
V največji trgovski družbi Mercator pojasnjujejo, da lahko o vzrokih za podražitve govorijo le dobavitelji, proizvajalci, ki so podražitve napovedali. "Dobavitelji dražijo svoje izdelke, trgovci pa lahko le z mehanizmi, ki so nam na voljo, z nižanjem marž in prodajno-pospeševalnimi akcijami blažimo učinke teh podražitev," pojasnjujejo. S ponedeljkom se bodo, kot so povedali v Mercatorju, za od 13 do 20 odstotkov podražili mleko in mlečni izdelki dobaviteljev Kaeserei Hoffmeister, Pomurskih mlekarn, Ljubljanskih mlekarn, Ceppare, Mlekarne Celeia, Agroinda Vipava, Benytrade, Mlekarne Planika, kmetijsko gozdarske zbornice Škofja Loka.
Pri ključnih blagovnih skupinah mlečnih izdelkov, kot so sveže mleko, trajno mleko, mleko z okusi, jogurti, kisla mleka, kefir, mlečni napitki in maslo, ki se dražijo, so porast cen blažili z nižanjem marže, pojasnjujejo v Mercatorju. "Cene izdelkov teh skupin se v Mercatorju ne bodo povišale za tolikšen odstotek, kot so jih napovedali dobavitelji," je povedala direktorica svežega market progama Manja Stržinar in dodala, da bodo v januarju in februarju okrepili tudi trgovske akcije in tako cene posameznih izdelkov predvsem na račun trgovske marže dodatno znižali.
Dražje tudi v Ljubljanskih mlekarnah
V Ljubljanskih mlekarnah, kjer so cene izdelkov že maja lani zaradi uvedbe evra zvišali za od šest do sedem odstotkov, nato oktobra še za 11 odstotkov, bodo januarja letos cene zvišali za od 12 do 16 odstotkov, je pojasnil izvršni direktor za trženje v Ljubljanskih mlekarnah Grega Ermenc. Zvišanja cen so predvsem podražitve vhodnih surovin, je povedal Ermenc in pojasnil, da so se lani odkupne cene mleka zvišale za 21 odstotkov, cena za liter mleka s 4,2-odstotno mlečno maščobo se je zvišala za šest centov z 29 na 35 centov. Če se bodo vhodne surovine, kot so mleko, embalaža, energija, še podražile, bodo Ljubljanske mlekarne cene izdelkov zvišale, je dodal.
Dražje tudi olje, testenine, ...
Znatneje se bo podražilo tudi olje. Olje Oljarne Fram se bo po podatkih Mercatorja podražilo za 35 odstotkov, olje dobavitelja Vigros za od 18 do 23 odstotkov, olje Zvijezda za od 11 do 26 odstotkov. V Mercatorju pravijo, da so podražitve večine olj uspeli zadržati ves december, naslednji teden pa se bodo podražila.
Cene testenin in moke, katerih dražitev so prav tako napovedali dobavitelji, bodo v Mercatorju predvidoma spremenili v drugi polovici januarja. Barilla bo nekatere svoje testenine podražila tudi za več kot 31 odstotkov, Mlinotest za od pet do 20 odstotkov, Pekarna Pečjak za 20 odstotkov, Remi za od 18 do 20 odstotkov. Testenine družbe Žito se bodo po Mercatorjevih navedbah podražile od 20 odstotkov, posebne testenine naj bi se podražile za 30 odstotkov.
V Žitu pojasnjujejo, da se je poleg več kot 70-odstotnega zvišanja odkupnih cen pšenice močno podražila tudi elektrika, ki predstavlja v dejavnosti peke kruha velik del stroškov, podražila se je tudi nafta, ki vpliva posledično na rast vseh transportnih stroškov. "Če bi upoštevali zvišanje vseh omenjenih stroškov, torej stroškov surovin, prevoza, in električne energije, bi morali cene naših izdelkov podražiti že prej. Te smo do zdaj obvladovali z internimi ukrepi in racionalizacijami. Glede na skokovito rast vseh navedenih stroškov le v okviru internih ukrepov nimamo več rezerv, zato smo primorani povišati cene naših izdelkov," so pojasnili v Žitu.
V Žitu so v začetku januarja napovedali podražitve čokolad, v povprečju za 10 odstotkov, testenin za od 18 do 20 odstotkov, v februarju pa se bo v povprečju za od osem do 10 odstotkov podražila zamrznjena hrana. Kot pojasnjujejo, je na primer cena zdroba kot osnovne sestavine testenin letos višja za 250 odstotkov v primerjavi z lanskim letom, zvišala se je tudi cena strateških surovin čokolade, in sicer kakava za 30 odstotkov in lešnikov za 55 odstotkov. Ob tem rastejo tudi cene mleka in mlečnih izdelkov ter maščob, ki jih potrebujejo pri proizvodnji zamrznjene hrane.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.