Gospodarstvo

Drago, dražje in še dražje

Ljubljana, 04. 01. 2008 16.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Hrana bo spet dražja. ''Treba je ugotoviti, katere podražitve so upravičene in katere ne,'' pravi Janša.

Umiritev cen hrane zaenkrat ni pričakovati. Te so poleg rasti cen nafte glavni vzrok za inflacijo, saj bi bila brez teh dveh zunanjih ponudbenih šokov inflacija po besedah finančnega ministra Andreja Bajuka letos na ravni lanske. Cene hrane sicer v Sloveniji rastejo več kot še enkrat hitreje kot v območju evra, kar po Bajukovih besedah pomeni, da se moramo soočiti s problemom konkurence pri ponudbi hrane in "glasovati z nogami".

V ponedeljek se bodo podražili olje, testenine, mlečni izdelki, moka, meso in mesni izdelki. Potrošniki se s podražitvami srečajo predvsem v trgovinah, a trgovci pojasnjujejo, da so dražje cene posledica višjih cen dobaviteljev. Slednji pa zvišanje cen opravičujejo z višjimi cenami surovin. Da se podražitvam glede na razmere na svetovnih trgih ni moč izogniti, ocenjuje tudi predsednik vlade Janez Janša. "Je pa treba ugotoviti, katere podražitve so upravičene in katere ne," je dodal.

Mercator: Učinke podražitev lahko blažimo le z nižjimi maržami

Olje se bo podražilo do 35 odstotkov.
Olje se bo podražilo do 35 odstotkov. FOTO: Kanal A
V soboto se bo podražila tudi čokolada. Na Žitu pravijo, da bo njihova čokolada Gorenjka dražja za približno 10 odstotkov. Povišanje utemeljujejo z dražjimi surovinami.

V največji trgovski družbi Mercator pojasnjujejo, da lahko o vzrokih za podražitve govorijo le dobavitelji, proizvajalci, ki so podražitve napovedali. "Dobavitelji dražijo svoje izdelke, trgovci pa lahko le z mehanizmi, ki so nam na voljo, z nižanjem marž in prodajno-pospeševalnimi akcijami blažimo učinke teh podražitev," pojasnjujejo. S ponedeljkom se bodo, kot so povedali v Mercatorju, za od 13 do 20 odstotkov podražili mleko in mlečni izdelki dobaviteljev Kaeserei Hoffmeister, Pomurskih mlekarn, Ljubljanskih mlekarn, Ceppare, Mlekarne Celeia, Agroinda Vipava, Benytrade, Mlekarne Planika, kmetijsko gozdarske zbornice Škofja Loka.

Pri ključnih blagovnih skupinah mlečnih izdelkov, kot so sveže mleko, trajno mleko, mleko z okusi, jogurti, kisla mleka, kefir, mlečni napitki in maslo, ki se dražijo, so porast cen blažili z nižanjem marže, pojasnjujejo v Mercatorju. "Cene izdelkov teh skupin se v Mercatorju ne bodo povišale za tolikšen odstotek, kot so jih napovedali dobavitelji," je povedala direktorica svežega market progama Manja Stržinar in dodala, da bodo v januarju in februarju okrepili tudi trgovske akcije in tako cene posameznih izdelkov predvsem na račun trgovske marže dodatno znižali.

Dražje tudi v Ljubljanskih mlekarnah

Dražji bodo tudi mlečni izdelki.
Dražji bodo tudi mlečni izdelki. FOTO: Reuters
S konkurenco na področju trgovine se trenutno ukvarja tudi varuh konkurence, ki je zaradi domnevno usklajenega delovanja na trgu uvedel postopek zoper družbe Mercator, Spar Slovenija in Engrotuš. Še pred tem je proti največji trgovski družbi Mercator sprožil postopek zaradi verjetnosti kršitve zlorabe prevladujočega položaja, v okviru katerega ugotavlja nabavno politiko trgovske družbe v odnosu do dobaviteljev.

V Ljubljanskih mlekarnah, kjer so cene izdelkov že maja lani zaradi uvedbe evra zvišali za od šest do sedem odstotkov, nato oktobra še za 11 odstotkov, bodo januarja letos cene zvišali za od 12 do 16 odstotkov, je pojasnil izvršni direktor za trženje v Ljubljanskih mlekarnah Grega Ermenc. Zvišanja cen so predvsem podražitve vhodnih surovin, je povedal Ermenc in pojasnil, da so se lani odkupne cene mleka zvišale za 21 odstotkov, cena za liter mleka s 4,2-odstotno mlečno maščobo se je zvišala za šest centov z 29 na 35 centov. Če se bodo vhodne surovine, kot so mleko, embalaža, energija, še podražile, bodo Ljubljanske mlekarne cene izdelkov zvišale, je dodal.

Dražje tudi olje, testenine, ...

Znatneje se bo podražilo tudi olje. Olje Oljarne Fram se bo po podatkih Mercatorja podražilo za 35 odstotkov, olje dobavitelja Vigros za od 18 do 23 odstotkov, olje Zvijezda za od 11 do 26 odstotkov. V Mercatorju pravijo, da so podražitve večine olj uspeli zadržati ves december, naslednji teden pa se bodo podražila.

Cene testenin in moke, katerih dražitev so prav tako napovedali dobavitelji, bodo v Mercatorju predvidoma spremenili v drugi polovici januarja. Barilla bo nekatere svoje testenine podražila tudi za več kot 31 odstotkov, Mlinotest za od pet do 20 odstotkov, Pekarna Pečjak za 20 odstotkov, Remi za od 18 do 20 odstotkov. Testenine družbe Žito se bodo po Mercatorjevih navedbah podražile od 20 odstotkov, posebne testenine naj bi se podražile za 30 odstotkov.

Brez povečanja cen hrane in nafte bi bila medletna inflacija v letu 2007 podobna kot v letu 2006, so sporočili s finančnega ministrstva. V Sloveniji je namreč lani medletna rast cen znašala 5,6 odstotka, povprečna inflacija pa 3,6 odstotka.

V Žitu pojasnjujejo, da se je poleg več kot 70-odstotnega zvišanja odkupnih cen pšenice močno podražila tudi elektrika, ki predstavlja v dejavnosti peke kruha velik del stroškov, podražila se je tudi nafta, ki vpliva posledično na rast vseh transportnih stroškov. "Če bi upoštevali zvišanje vseh omenjenih stroškov, torej stroškov surovin, prevoza, in električne energije, bi morali cene naših izdelkov podražiti že prej. Te smo do zdaj obvladovali z internimi ukrepi in racionalizacijami. Glede na skokovito rast vseh navedenih stroškov le v okviru internih ukrepov nimamo več rezerv, zato smo primorani povišati cene naših izdelkov," so pojasnili v Žitu.

Ker sta dražji pšenica in elektrika, so dražje tudi testenine.
Ker sta dražji pšenica in elektrika, so dražje tudi testenine. FOTO: POP TV

V Žitu so v začetku januarja napovedali podražitve čokolad, v povprečju za 10 odstotkov, testenin za od 18 do 20 odstotkov, v februarju pa se bo v povprečju za od osem do 10 odstotkov podražila zamrznjena hrana. Kot pojasnjujejo, je na primer cena zdroba kot osnovne sestavine testenin letos višja za 250 odstotkov v primerjavi z lanskim letom, zvišala se je tudi cena strateških surovin čokolade, in sicer kakava za 30 odstotkov in lešnikov za 55 odstotkov. Ob tem rastejo tudi cene mleka in mlečnih izdelkov ter maščob, ki jih potrebujejo pri proizvodnji zamrznjene hrane.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (154)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

DarthRevan
09. 01. 2008 11.21
Star pregovor pravi: Potrpežljivost je božja mast.... ....pa revež tisti, ki se z njo maže.
ugrica
09. 01. 2008 11.18
Očitno nas vlada intrgovci preiskušajo,kakšna je naša vzdržlivost.To da so visoke ce posledica podražitev na svetovnem trgu,bi rad slišal tega pametnjakoviča,da mi obrazloži,ceno mleka odvisnosti svetovnega trga,1kg.kruha.solate,zelja,krompirja,masla,skute,... potrošniki med katerimi sem tudi jaz imam občutek,da nas obdeluje mafija in hkrati tudi preiskuša,zato se vam vaša potrpežlivost do tega problema šteje v vašo veliko škodo.
bnam 2707
08. 01. 2008 01.08
Za podražitve so krivi delavci,ker silijo v trgovine kupovat mlek pa kruh!Krivi so vsi tisti,ki morajo jest.Ker morajo jest,je pa kriv gospod stvarnik,ker jih je tako ustvaril. Torej inflacijo ustvarjajo te eni in isti.Moral bi samo delat in tih bit in se razmnoževat,ker oblast in turbo kapitalisti rabijo podložnike,ki bodo pokorni in nevedni.
bonsai9@email.si
05. 01. 2008 23.17
Za tako visoko inflacijo ni kriv niti bencin oziroma nafta, pa nizka vrednost dolarja... Ne si metat cementa in peska v oči. Za inflacijo je kriva tudi tako velika brezposelnost (nad 25%) in pa €€ za oborožitev indijancev in kavbojcev.
Marija Krebs
05. 01. 2008 22.12
Glede na to, da so % skokov rasti cen zelo visoki, lahko država z n i ž a % DDV. Seveda, le za toliko, da ji ne bo v škodo, toliko pač, kot bi dobila DDV pri prejšnjih, nezvišanih cenah.
doki007@email.si
05. 01. 2008 19.32
kosir,........ poglej al pa prašaj pahorčka ,...kaj on piše ,....!!?? -----če ga ne boš prašal pa povej ,....kdo je bil zaslužen za tako nizko inflacijo ki je kao bila ,....?????
kosir_maks
05. 01. 2008 19.05
Doki :: Gdo se je hvalil , da je za nizko inflacijo, ki je bila pred prevzemom evra , zaslužna samo vlada !! dej ne blefiraj !!
krainburger
05. 01. 2008 18.52
mkrajner.če bi ljudje imeli denar za nakupe, trgovine bi bile prazne!!
doki007@email.si
05. 01. 2008 18.49
mkrajner ,.....to prašaj tiste ki stojijo na strani vlade ,...ki imajo kapital soliden in kopujejo ,....!!! -----siromake in spodnji sloj ni treba spraševat ker ne kopujemo ,...ampak sami pečemo kruh DOMA ,....!!!! -----je pa dejansko res da je pa takih ki kupujejo zelo veliko ,....ti imajo dobre službe kjer majo zelo veliko dobička in velike plače ,....!
mkrajner@siol.net
05. 01. 2008 18.42
Zakaj so pa trgovine skoz polne če ljudje nimajo denarja za nakupe?
Tonček Balonček
05. 01. 2008 18.38
Pa zakaj se ljudje sekirajo zaradi draginje, če se imamo pa radi kljub tebu, pa še predsedujemo Evropi! Kdor malega nima, ni velikega vreden!! Še bolj bi se moralo podražiti, bi bil presežek države še večji!!!!!
krainburger
05. 01. 2008 18.26
manjakranjc je dedec!!!!! kraja nickov??
jansa-arms
05. 01. 2008 18.23
manjakranjc :da veš jes nisem ne rdeč ne kerekol druge farbe! Tud ta, ki se imanuje levica ni nič všeč. Pa demokracija dol ali gor,vedno mora bit eden,ki udar po mizi in reče takole bopa pika,pa tudi če nima vedno prav.Čim so neka dogovarjanja,se vse zavleče,da na koncu nima več nobenega smisla.Pride do medsebojnega obtoževanja,in jasno,da pol ni nihče kriv,ker to je sporočilo demokracije "mi ki vladamo,ne moremo biti krivi,saj ste nas vi izbral" Za uspehe so oni zaslužni,za neuspeh,pa narod! In to velja kot pravim tako za ene kot druge!
manjakranjc@hotmail.com
05. 01. 2008 18.22
Draga Manja K.! Nekoč sem te opozoril, da če boš preveč žaljiva ,boš dobila ban; prosim drži se tega!
Tonček Balonček
05. 01. 2008 18.14
Po mojem lahko ta problem rešijo le v sanjski vladni ekipi, na gospodarstvo s epač najbolj spozba veliki vodja s svojimi eksperti. Še dobro, da so napodili tistega Gasparija, ki nas je v EU ovajal glede negativnih gibaj in inflacije, komunajzar pač, preveč prozorno! Tudi ostale podobne bomo izbrskali, spregledali in onemogočil, po potrebi tudi kaznovalii!!
doki007@email.si
05. 01. 2008 18.08
manja kranjc ,...to kar si odgovorila ni prav nč ,......!!!! ----takrat ko je inflacija nizka ,...primer naše vlade takrat ko so se hvalili ,...takrat je zaslužna vlada RS ,.....!!! ----zdej ko je inflacija skoraj 5 procentna pa vlada tu nima nič zraven ,...!!!! ----- KDO LAHKO REGULIRA INFLACIJO V TEJ DRŽAVI ,...???
manjakranjc@hotmail.com
05. 01. 2008 18.07
koni9. Tud sam se sprašujem isto. Vsi so isti! Zbiram kadnidate, ki so za neko konstruktivno fer igro in pač nastopimo kot svoja opcija; sam tako lahko besede udejanjimo....tudi kortio ima "stopničke" Lp M.K
jansa-arms
05. 01. 2008 18.00
manjakranjc : pol pa ti ki si pri koritu povej zakva rabmo sploh kerokol usrano vlado? Sam poslušam,ne morjo to,pa ne morjo un pa ne morjo tretje1 Ja kva pa sploh lahk.A jo mamo zato da rešuje kosovska vprašanja,svojih pa ne more? Pa ne leti samo na to na vlado,ampak na prejšnje,in bodoče! Porkamadona!
manjakranjc@hotmail.com
05. 01. 2008 17.50
doki007, inflacija je prekompleksen problem za tvojo bučko, pa brez zamere. Če bi jo vlada lahko nadzirala bi bla gopsodraska rast taka kot je , inflacija pa 2%...pa vidiš da temu ni tako. Mehanizmi, vzvodi, ki so bili uporabljeni so pa že prežvečeni...ekonomisti so pa k na bojni fronti, vsak goni svoje..kaj češ. Lp M.K
tomi.passion@gmail.com
05. 01. 2008 17.23
pooo....sklepaš po sebi?