V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) že nekaj mesecev opozarjajo, da je stanje resno. "Cena električne energije, ki na slovenskem trgu dosega več kot 400 evrov na megavatno uro, je med najvišjimi v Evropi," je danes opozorila izvršna direktorica GZS Vesna Nahtigal.
Tudi generalni direktor GZS Aleš Cantarutti je nedavno izpostavil, da gospodarstveniki s terena poročajo celo o šestkratni vrednosti cen električne energije za dobavo v letu 2022. "Številna podjetja se zaradi tega soočajo z nevarnostjo zaustavitve proizvodnje," pa je poudarila Nahtigalova, pri čemer ni izpostavila podjetij v težavah z imeni.
Delamaris prestavil kolektivni dopust na januar
V Delamarisu so zaradi podražitve električne energije kolektivni dopust zaposlenih, ki so ga običajno izvedli v decembru, premaknili na prvi teden januarja. Vodstvo je kot vzrok za to navedlo drastično podražitev električne energije iz 70 evrov za megavatno uro na 400 evrov v decembru, ki je vse zelo presenetila.
Minuli teden so prišle tudi informacije o tem, da zaradi visokih cen električne energije znova grozi ustavitev strojev papirnici Vipap Videm Krško, ki je v prisilni poravnavi. Konec minulega tedna je podjetju vendarle uspelo podpisati kratkoročno pogodbo za dobavo elektrike.
GZS pričakuje ukrepe odločevalcev
GZS sicer po besedah Nahtigalove pričakuje podporo in ukrepanje odločevalcev in širše javnosti v zvezi z drago električno energijo. V tej luči je zbornica pripravila tudi predlog sheme pomoči najbolj prizadetim podjetjem, je spomnila.
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je že izrazil jasno podporo rešitvi problematike in zagotovil, da bodo predlog sheme ponovno preučili, je navedla izvršna direktorica GZS. Konkretnega odgovora ministra sicer v zbornici še niso prejeli, a v teh dneh potekajo pogovori z ministrstvom, zato upajo, da bo čim prej sprejeta odločitev o obliki pomoči.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.