Donos do dospelosti slovenske 10-letne obveznice je bil okoli 12. ure pri 7,19 odstotka, s čimer se je glede na torek znova občutno zvišal, so sporočili iz NLB. Pridobil je namreč 0,21 odstotne točke, potem ko je v torek v primerjavi s ponedeljkom porasel za 0,15 odstotne točke.
Zahtevana donosnost na slovenske 10-letne obveznice se je nad mejo sedmih odstotkov, ki ranljivim članicam območja evra, kot so Grčija, Irska in Portugalska, ni več omogočala vzdržnega zadolževanja, prvič dvignila 11. novembra. Tam je vztrajala približno deset dni. Potem je precej nihala, a se v zadnjem lanskem in prvem letošnjem mesecu ni povzpela nad sedem odstotkov. Donos do dospelosti slovenske desetletne obveznice je sicer prejšnji teden vztrajal pri 6,66 odstotka.
Donos slovenskih obveznic se zvišuje v času, ko je Slovenija v dolgotrajnem procesu oblikovanja vlade. Premier Borut Pahor se je medtem odločil, da bo vlada na četrtkovi seji državnega zbora znova predlagala več zakonov, tudi predlog novele insolvenčnega zakona in predlog energetskega zakona.
Medtem ko se pritisk vlagateljev na Slovenijo krepi, pa drugim evropskim državam kaže bolje.
Danes se je rahlo znižala zahtevana donosnost na italijanske desetletne obveznice, saj je bila ob 12. uri po podatkih NLB pri 6,73 odstotka (v torek pri 6,85 odstotka). Podobno je tudi pri desetletnih španskih obveznicah, pri katerih je bil donos do dospelosti opoldne pri 5,22 odstotka (v torek pri 5,44 odstotka).
Nižja je tudi zahtevana donosnost na nemške desetletne obveznice, ki je danes pri 1,85 odstotka, kar je 0,03 odstotne točke manj kot v torek, kar pomeni, da se je znova krepko povečal pribitek slovenskih na referenčne nemške obveznice, ki je danes dosegel 5,34 odstotne točke. V torek je bil pri 5,11 odstotne točke, ob začetku leta pa pri 4,75 odstotne točke.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.