Če vlada v najkrajšem času ne bo sprejela ukrepov za zajezitev finančne nediscipline, se nam že v nekaj mesecih obeta stečaj nekaj tisoč obrtnikov in malih podjetnikov, ki svojih obveznosti ne morejo poravnavati, ker jim velika podjetja ne poravnavajo izstavljenih računov, opozarjajo na Obrtni zbornici Slovenije (OZS).
Stanje je alarmantno, v času krize pa se je finančna nedisciplina še poslabšala, dodajajo. "Podaljšali so se pogodbeno dogovorjeni roki plačil, ki se v veliki večini primerov kršijo, in s tem nastajajo še večje zamude s plačili, v zadnjem obdobju pa nas člani tudi opozarjajo, da so se v mnogih primerih plačila celo ustavila," so zapisali v sporočilu za javnost.
S takimi težavami se še posebej pogosto srečujejo tista obrtna in mala podjetja, ki delujejo na področju gradbeništva, zaključnih del v gradbeništvu in prevozništva ter dobavitelji posameznih sklopov v kovinsko-predelovalni in lesni dejavnosti. Ti so praviloma podizvajalci, v mnogih primerih so prav na dnu podizvajalske verige, so njihov položaj pojasnili na OZS.
Vlado pozivajo, naj ukrepa. Za vsa plačila, kjer je naročnik državni organ ali organ lokalnih skupnosti, naj sprejme rok, ki ne sme biti daljši od 30 dni. Hkrati naj se za obdobje trajanja finančne in gospodarske krize za podjetja uvede možnost poplačila dolgov do države (davki, prispevki) s terjatvami, potrebna pa je tudi pospešitev izvršilnih postopkov, tako da bo sodba sodišča direktno izvršljiva, predlagajo na OZS. "Glede na to, da so predvsem velika, deloma tudi srednja podjetja tista, ki dolgujejo obrtnim in malim podjetjem, je ob sprejemu prej navedenih ukrepov potrebno zagotoviti ukrepe tudi za ta podjetja, z namenom, da ne bodo šla v stečaj ter tako posledično za seboj v stečaj potegnila tudi obrtna in mala podjetja," še dodajajo. Vlado še pozivajo, naj predloge sprejme kot nujen paket ukrepov.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.