Iz Kapitalske družbe so sporočili, da dokapitalizacije podjetja Paloma ne bo. ''Trenutna situacija v Palomi ne dopušča možnosti podpore predlaganih sklepov o dokapitalizaciji družbe, zato Kapitalska družba predlaganih sklepov ne bo podprla,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
''Od uprave družbe pričakujemo ekonomsko upravičene konkretne predloge ukrepov na podlagi sanacijskega načrta družbe, nato pa bomo skušali skladno s svojimi pristojnostmi v sanacijskem postopku tudi sodelovati. O konkretnih načinih sodelovanja še nismo dogovorjeni,'' so še sklenili v Kadu.
Rajtmajer: Verjel sem v projekt dokapitalizacije
Predsednik uprave Palome Bojan Rajtmajer je za 24ur.com potrdil, da so o svoji odločitvi obvestili iz Slovenske odškodnidnske družbe (Sod), iz Kada pa ga o svoji odločitvi danes še niso obvestili. Je pa bil seznanjem z dogajanjem, saj so predstavniki Kad in Sod o nasprotovanju dokapitalizaciji na skupnem sestanku govorili že včeraj.
Rajtmajer je tudi potrdil, da sta večinska lastnika ''pod določenimi pogoji pripravljena zagotavljat poroštva za bančne kredite''. ''V primeru, da Paloma dobi ta sredstva, potem bi s temi sredstvi izvajali sanacijski načrt in izvajali ukrepe, kot je zapisano v njem. Paloma potrebuje izvedbo sanacije,'' je prepričan predsednik njene uprave.
Po njegovem mnenju bi bilo sicer boljše, če bi večinski delež odkupilo drugo podjetje, ki bi bilo Palomi strateški partner in ki bi poleg sanacije vlagalo tudi v razvoj podjetja. ''Ampak očitno takšnega interesa med potencialnimi ponudniki ni,'' je še dodal.
Rajtmajer pravi, da še vedno želi biti optimist, in da zato verjame, da bosta Kad in Sod zagotovila potrebna poroštva, ampak razume pa tudi delavce, ki izgubljajo zaupanje. ''Jaz sem osebno verjel, da bo projekt dokapitalizacije v ponedeljek sprejet in da bodo kasneje ta sredstva tudi nakazana,'' je povedal.
Ob tem meni, da se Kad in Sod vendarle zavedata, kaj pomeni za Palomo, če poroštva ne bodo realizirana. ''To pomeni črn scenarij. Prisilno poravnavo oziroma stečaj družbe,'' je pojasnil Rajtmanjer.
Kupca so zavrnili
Kot so še sporočili iz Kada, so postopek prodaje Palome ''zaključili brez izbire ponudnika''. Ponudnika, ki je v roku oddal ponudbo za lastniški delež v Palomi, so sicer včeraj obvestili, da je ponudba ''nesprejemljiva''.
V ponedeljek se je iztekel rok za oddajo ponudb za nakup 71-odstotnega državnega deleža Palome, do roka pa so v Kad prejeli eno ponudbo. Po Rajtmajerjevih besedah je šlo za avstrijsko podjetje Alcamed, ki je bilo tudi Palomin distributer na Hrvaškem. Predstavnikov Alcameda sicer na prvi skrbni ogled sploh ni bilo.
Za nov poskus privatizacije Palome sta se pred tem neuradno zanimali dve tuji podjetji, ki sta nedavno že opravili prvi skrbni pregled. Šlo je za madžarski Paper & More in bosansko Violeto, ki sta pred kratkim izkoristila možnost izvedbe prve faze skrbnega pregleda, zato je bilo vse doslej moč sklepati, da je bil uradni ponudnik prav eno izmed omenjenih podjetij.
''Zavajali so nas in nam dajali lažno upanje''
Delavci Palome so ogorčeni. V svetu delavcev pravijo, da so jih predsednik Kad Uroš Rožič, predsednik Sod Marko Pogačnik in nekdanji gospodarski minister Andrej Vizjak ''zavajali in jim dajali lažno upanje''. Rožič in Pogačnik naj bi delavcem še prejšnji mesec zagotavljala, da ni potrebe za strah, saj bodo Palomo zagotovo dokapitalizirali. Tudi Vizjak je na skupnem sestanku dejal, da podpira dokapitalizacijo v višini 20 milijonov evrov.
''Naša največja lastnika Kad in Sod sta nas ponovno pripeljala žejne čez vodo. Kljub vsem predhodnim obljubam in zagotovilom, da bodo dokapitalizirali Palomo, svoje obljube ne bodo izpolnili,'' je v današnjem sporočilu zapisal predsednik sveta delavcev Jože Korotaj. Kot pravi Korotaj, naj bi Kad in Sod sedaj poskušala pomagati podjetju s pomočjo poroštev za bančne kredite, vendar teh zagotovil ne morejo jemati resno. ''Verjeli jim bomo komaj takrat, ko bo pomoč nakazana in dokazana, da je na transakcijskem računu Palome. Do takrat pa nam naj lastnika prihranita prazne in lažne obljube ter špekulacije,'' pravi Korotaj.
Delavci se tudi sprašujejo, ''zakaj je morala uprava družbe ustvariti nepotrebne stroške s pripravo sanacijskega načrta, ki je Palomo stal okoli 100 tisoč evrov, če sta lastnika že od samega začetka najverjetneje vedela, da do dokapitalizacije ne bo prišlo''.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.