Gospodarstvo

Dogovora med Adrio in bankami o reševanju podjetja še ni

Brnik/Ljubljana, 20. 08. 2011 07.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pogovori med vodstvom Adrie Airways, bankami upnicami in lastniki glede dokapitalizacije še vedno potekajo in dogovora dosti pred skupščino ni mogoče pričakovati. Za dokapitalizacijo sta predpogoja rebalans proračuna in sodelovanje bank.

Glavni izvršni direktor Adrie Airways Klemen Boštjančič je pojasnil, da pogovori z bankami upnicami glede konverzije terjatev v lastniške deleže še vedno potekajo. Zaradi poslovnih interesov in korektnosti so o poteku dogovarjanj skrivnosti tako v Adrii kot v bankah. Boštjančič je povedal, da pogovorov do končnega dogovora ne more komentirati.

Banke molčijo

Klemen Boštjančič
Klemen Boštjančič FOTO: Aljoša Kravanja

Podoben odgovor so posredovale tudi banke. Iz Nove Ljubljanske banke, ki naj bi glede na predlog sklepa skupščine v lastništvo slovenskega nacionalnega prevoznika konvertirala 27,6 milijona evrov terjatev, so sporočili, da poslovnih odnosov s posameznimi komitenti prav tako kot svojih prihodnjih odločitev ne morejo komentirati.

Tudi Abanka, ki naj bi konvertirala 3,55 milijona evrov, v skladu z veljavno zakonodajo in bančno prakso ne komentira poslovnih odnosov s strankami in namer glede nakupov oziroma konverzije terjatev.

V Hypo Alpe Adria banki so zagotovili, da si kot eden izmed upnikov družbe Adria Airways "prizadevajo za finančno konsolidacijo in posledično podpirajo vse predloge, ki bodo slovenskega največjega letalskega prevoznika s petdesetletnimi izkušnjami v čarterskem in rednem prometu popeljale v stabilno in dolgoročno prihodnost". Podrobnostih posameznih odločitev in procesov pa zaradi zaščite interesov vseh vpletenih strani ne morejo komentirati.

Banke so sicer ob predstavitvi konec junija načrt prestrukturiranja družbe sprejele pozitivno. Glede na dosedanje izkušnje slovenskih podjetij, med njimi tudi Merkurja, pa razgovori z bankami vedno trajajo praktično do konca. Tako po neuradnih informacijah dogovora ni mogoče pričakovati dosti pred 31. avgustom, ko mora biti na skupščini sprejet sklep o dokapitalizaciji.

Boštjančič pričakuje podporo bank

Letalo
Letalo FOTO: Jani Dolinšek

Boštjančič vsekakor pričakuje podporo in sodelovanje bank. "Vendar v kakšni obliki bo to sodelovanje, je zaenkrat prezgodaj reči," je poudaril. Opozoril je, da je tudi na sami skupščini še mogoče dajati nasprotne predloge tistemu, ki ga je v sklicu podal upravni odbor Adrie. "Pričakujem pa, da bo podan predlog, ki bo usklajen med lastniki in bankami," je povedal Boštjančič, saj bo potem le 30 dni časa, da sklepe skupščine uresničijo.

Pravi dan D za Adrio bo tako 30. september. V vsakem primer pa je nujno sodelovanje bank, saj je tudi vlada opozorila, da je to pogoj za dokapitalizacijo s strani države. Ob pričakovanju sodelovanja bank bo tudi postopek Evropske komisije za soglasje pri državni pomoči podjetju drugačen. "Gre za drug tip postopka in prijave. Ta trenutek soglasje Evropske komisije ni potrebno, ker gre za kombinacijo z zasebnim kapitalom," je pojasnil Boštjančič.

Na ministrstvu za finance so pojasnili, da je Slovenija pri Evropski komisiji priglasila državno pomoč za Adrio Airways v višini 6,2 milijona evrov. Kot nadaljujejo, je bila vloga konec julija umaknjena iz postopka priglasitve. Trenutno pri Evropski komisiji tako ni priglašena nobena vloga za državno pomoč letalskemu prevozniku.

Da bi družbo v skladu z načrtom dokapitalizirali s terjatvami bank v višini 38,4 milijona evrov in proračunskimi sredstvi v višini 50 milijonov evrov, je sicer potreben tudi rebalans proračuna. S temi sredstvi bi Adria deloma pokrila svoje dolgove. V prihodnje pa naj bi bistveno zmanjšala obseg in stroške poslovanja.

Hypo Alpe Adria - 6
Hypo Alpe Adria - 6 FOTO: B.G.

"Načrt prestrukturiranja družbe je praktično zaključen, formalno pa še ne, saj moramo upoštevati različne roke in sodelovanje vseh deležnikov. Tako je načeloma program spisan, vendar še nima vseh prilog, ki izhajajo iz njega," je povedal Boštjančič in dejal, da je smer zelo jasna in v dobršni meri cilja na racionalizacijo stroškov. Adria mora namreč obrniti poslovanje, kar v prvi fazi pomeni znižanje stroškov, v drugi fazi pa bolj dobičkonosne lete.

Zaenkrat Boštjančič še ne more reči, koliko zaposlenih bo ostalo brez službe. Prav tako tudi še ni končne odločitve, kateri leti bodo ukinjeni. Izračuni so sicer že pripravljeni, a jih bodo septembra dopolnili s podatki iz poletne sezone in takrat določili najbolj nedobičkonosne lete ter jih nato ob prehodu na zimsko sezono 30. oktobra tudi ukinili.

S podobnimi velikimi težavami kot Adria se srečujejo tudi številni drugi evropski regionalni letalski prevozniki. "Vsi iščemo nek izhod, neko prihodnost," je poudaril Boštjančič in pojasnil, da so težave v veliki meri pogojene s premajhnim trgom, saj ima vsaka država svojo letalsko družbo, zato je del rešitve regionalno povezovanje. Tudi v zvezi s tem razgovori tečejo, vendar dogovorov še ni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Igor Potocnik 1
22. 08. 2011 14.51
Za vsa raspadajoca podjetja naj prispevajo tisti ki so volili za Samostojnost in tako pustili posameznikom da vse pokradejo!!!! Naivnost je kot solstvo in pri nas se solstvo Že placa!!!
usi-glih
22. 08. 2011 10.55
Adria je delala pozitivno samo do takrat ko je bila še del brniškega letališča in GORENJSKE uprave. V trenutko ko so jo prihvatizirali " gospođa " iz LBLJANe je postala izgubaška luzerska firma kot NLB in še ie še veliko ostalih podjetij kjer prekleti umazani delavčki ( po GG ) delajo za 400 € medtem ko menagerji odnesejo povprečno ene 35.000 na mesec seveda.
gkramar
22. 08. 2011 09.28
Adria Airways bi se morala najprej prestrukturirati nato pa bi bilo potrebno potegniti jasno locnico med potniskim in cargo letalskim prometom. Cargo del bi bilo potrebno pripojiti Logisticnemu holdungu Luka Koper SZ, kot ga je predlagal Mehdorn. Potniski promet Adrie Airways pa naj kupi Lufthansa, Air France ipd. Samo to omogoca dolgorocno prezivetje Adrie Airways. Bolje, da gre kupnina 1x za pokrivanje proracunskega primankljaja, kot pa da NLB pretvori terjatve v last. delez. Denar bo izpuhtel, davkoplacevalci pa bomo preko bank se naprej financirali nedobickonosno podjetje 1x, 2x, ali celo 3x.
wsharky
22. 08. 2011 08.31
... saj dogovora, dokler se ne bodo razdelile provizije tudi ne bo ...
Jo Va
21. 08. 2011 23.24
Adria z takimi cenami in takšno organiziranostjo nima prihodnosti. Vsaka dokapitalizacija je samo zapravljanje davkoplačevalskega denarja.
Mons_a
21. 08. 2011 21.54
Adria, Adria... Razočarala si me...Namesto, da bi se zmigala, povečala dobiček itn, si zapadla samo globlje. Samo razmišljaš še, kako bi denar pokasirala od države. Oprosti, ampak tako razmišljanje ne pelje k uspehu. Najprej se poskusite reorganizirat, natančno in točno voditi lete (BREZ ZAMUD), vpeljati nove projkete (odprtje novih linij)..Vem da te stvari ne gre zlahka vpeljati v kratkem času, samo o tej smeri bi bilo potrebno razmišljati že prej. Ampak seveda, vedno se na koncu računa na državni denar. To vam je imaginarna pot k uspehu. Ampak, tako in tako ni bilo konkurence v zračnem prometu v sloveniji , bi lahko še dalje kako super delovala-ZATOREJ-->še dodatno in večje razočaranje.
myworld
21. 08. 2011 15.51
Maks na odsopi in naj jim dajo
Mitja_LL
20. 08. 2011 18.16
Ma kaki dogovor, zbudte se že ... Če ni, ni - fertik. Lačen ne moreš srat. Gotovo je - ustečajnite zadevo in finito. Vse ostalo je razmetavanje denarja. In nič bat, ne bomo niti prva niti edina država bnrez nacionalnega letalskega prevoznika - in zaradi tega še nihče ni crknyl. Isto je s Slovenskimi železnicami; rešujejo jih že odkar pomnim, pa še vedno vsako leto naredijo dodatnih 50 mio eur čiste izgube, zdaj jo je že prek 400 milijonov! Pa kaj jim ni jasno???! Vsak sp-jevec zna z denarjem bolje kot država. Po eni strani nas ves čas strašijo z varčevanjem, dolgovi, recesijo, nižanjem standarda, izgubo prihrankov, razpadom institucij ... po drugi mečejo pa keš v brezna brez dna. WTF?
antonino
20. 08. 2011 14.22
tudi jaz čakam na rebalans - bi rad pokril svoje dolgove.
badboy1
20. 08. 2011 09.04
v stečaj naj gre .
dajno
20. 08. 2011 08.52
A spet banke? In od kot bankam denar? Od natega malih ljudi!
porka.malorka
20. 08. 2011 08.35
Adria se nej sama rešuje. Saj nismo v socializmu da bi jim pomagal. Kuker se spovnem je podobno on izjavu,ko so poimenoval letališče v Pečečnika
MOSSAD001
20. 08. 2011 08.03
A AirIndija pa ne valja...pa to?? Aja: -Številka trenutno ni dosegljiva....ejga