Na podlagi letnega poročila podjetja Merkur, ki naj bi ga v petek obravnavnaval nadzorni svet, je Skupina Merkur ustvarila okoli 180 milijonov evrov izgube, je poročal današnji Dnevnik. Kapital družbe je ob koncu leta 2008 na matični družbi znašal 337 milijonov evrov, ob koncu lanskega leta pa se je znižal na 119 milijonov evrov.
Na družbi Merkur so danes za 24ur.com dejali, da držijo informacije, da ima celotna skupina, ki vključuje podjetja v tujini, 650 milijonov evrov finančnih obveznosti, samo matična družba Merkur d. d. pa 550 milijonov evrov. Tiskovni predstavnik Rok Istenič je dejal, da so že prejšnji teden prejeli revidirano lanskoletno poročilo s pridržkom o poslovanju podjetja pod vodstvom nekdanjega predsednika uprave Bineta Kordeža. To poročilo je lahko podlaga za morebitne odškodninske tožbe, vendar do sedaj še ni bila vložena nobena odškodninska tožba. Kordež pa naj bi bil tudi na izrednem dopustu.
Sava bi za pravo ceno prodala delež
O sanacijskem programu Merkurja, ki predvideva tudi odpuščanja delavcev, se morajo banke dogovoriti v naslednjih treh tednih. Če do dogovora ne bo prišlo, Merkur čaka stečaj. Banke upnice sanacijo pogojujejo z razlastitvijo Merfina in Save. V Savi so potrdili, da bi bili v okviru sanacije Merkurja za primerno ceno in pod ustrezni pogoji pripravljeni prodati svojo naložbo v podjetju in izstopiti iz lastništva. Glede razlastitve Merfina pa je pričakovati nesoglasja med samimi bankami, s katerimi se vodstvo Merkurja dogovarja tudi za reprogramiranje kreditov.
Podjetje je tehnično insolventno, pri življenju pa ga ohranja junijski dogovor bank, po katerem družbi julija ni bilo treba poravnati 72 milijonov evrov zapadlih kratkoročnih posojil. Banke so po odstopu Bineta Kordeža pristale na neke vrste moratorij, na odplačilo zapadlih posojil do konca septembra, ko se izteče tudi rok za morebitni dogovor o sanaciji družbe, še poroča Dnevnik.
Ključni problemi Merkurja so nizek kapital in likvidnostne težave, zaradi katerih ne more poravnavati obveznosti do dobaviteljev. Banke Merkurju ne želijo dajati več posojil, v zraku pa je še dogovor o dokapitalizaciji, saj podjetje potrebuje med 50 in 100 milijoni evrov novega kapitala. Obstoječa lastnika, Merfin (58-odstotni delež podjetja) in Sava (petinski delež) najverejtneje ne bosta zagotovila denarja za dokapitalizacijo.
Pri dokapitalizaciji so pripravljeni sodelovati tudi nekateri strateški dobavitelji, toda iz bančnih virov je mogoče slišati, da bo predpogoj bank umik sedanjih lastnikov iz Merkurja, so zapisali v Dnevniku.
Uprava z Bojanom Knupležem na čelu je predlagala reprogram oziroma podaljšanje roka za odplačilo posojil do leta 2016 z dvoletnim moratorijem na odplačilo glavnice. Poznavalci razmer ocenjujejo, da bo dogovor težko doseči zaradi vrste različnih interesov številnih vpletenih akterjev. Od bank, ki imajo različna zavarovanja za svoje terjatve, lizinških hiš, številnih dobaviteljev, lastnikov Merkurja, upnikov Merfina, ki so pomagali pri izvedbi menedžerskega odkupa in ki sploh še niso vsi razkriti.
Med pomembnimi akterji je tudi državna SID – Prva kreditna zavarovalnica, ki je prenehala z zavarovanjem terjatev do Merkurja.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.