Dva največja sindikata italijanskih avtoprevoznikov sta po treh dneh končala stavko, potem ko je vlada obljubila, da se bo lotila najbolj perečih zadev, ki tarejo italijanske avtoprevoznike.
Danes je bilo na cestah še vedno na tisoče italijanskih avtoprevoznikov, čeprav je italijanski prometi minister Alessandro Bianchi v torek zvečer izdal odlok, naj opolnoči stavko prekinejo. Za ta korak se je odločil, da bi zaščitil distribucijo osnovnih dobrin. V Italiji namreč več kot 70 odstotkov blaga prepeljejo po cestah, zaradi stavke pa so se soočali s pomanjkanjem bencina in svežih živil, nekatere tovarne so že morali začasno zapreti. Med njimi je tudi avtomobilski koncern Fiat, kjer ne morejo delati, saj nimajo delov za sestavo avtomobilov. Zmeda je vladala tudi v prometu. Tovornjaki so tri dni zapored blokirali avtoceste in druge prometnice ter ovirali promet v pristaniščih in na mejnih prehodih.

Zaradi stavke so bile police italijanskih trgovin skorajda prazne, primanjkuje predvsem svežih izdelkov. Tako trgovci kot kmetje izgube ocenjujejo v več sto milijonih evrov. Opozarjajo, da sadje in zelenjava gnijeta v skladiščih, uničenje pa grozi tudi velikim količinam mleka. Poslovanje je moralo začasno prekiniti kar 80 odstotkov bencinskih črpalk po državi, na tistih, ki še točijo gorivo, pa so nastajale dolge kolone vozil. Motena je bila tudi dostava časopisov.
Zaradi zapore cest in meja so nastajali zastoji tudi na mejah s sosednjimi državami. Prav tako so imeli težave tuji avtoprevozniki, med njimi tudi Slovenci, ki so zaradi stavke prisilno stali, primankovalo jim je bencina, niso imeli osnovnih higienskih pogojev, ostali pa so tudi brez hrane in vode. Naši prevozniki so postali tudi žrtev vandalov, ki so se na pnevmatike vozil spravljali z noži, na voznike pa s pestmi. V Slovenijo so se tako vračali z veliki zamudami in poškodbami na vozilih. Italijanski avtoprevozniki so naprej spuščali samo voznike osebnih avtomobilov.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.