Direktorji ameriških avtomobilskih podjetij General Motors, Chrysler ter Ford opozarjajo kongres, da so tik pred propadom. Poudarjajo, da bo bankrot, ki se približuje, ogrozil širše gospodarstvo z izgubo milijonov delovnih mest. Po trenjih med demokrati, ki zahtevajo odobritev pomoči, in republikanci, ki temu nasprotujejo, vse kaže, da kongres do konca tedna ne bo potrdil novega posojila, ki naj bi prišlo iz že odobrenih 700 milijard dolarjev za boj proti finančni krizi. Republikanski senatorji direktorjem očitajo, da iščejo „obliže za rane, ki so si jih zadali sami“.
Če ameriški kongres ne bo zagotovil finančne pomoči v vrednosti 25 milijard dolarjev, Američanom po besedah direktorjev ogroženih podjetij grozi izguba več milijonov delovnih mest in dvig brezposelnosti na deset odstotkov. Propad treh velikih podjetij bi namreč pomenil tudi propad njihovih dobaviteljev in vseh ostalih povezanih podjetij.
Blišč jeklenih mogotcev pripeljal industrijo na dno
Trije ameriški avtomobilski giganti so na račun poceni goriva dolga leta izdelovali vozila, ki so svojo konkurenco po večini prekašala tako po moči kot tudi po veliki porabi bencina. A trend kupovanja jeklenih lepotcev se je v zadnjih letih obrnil v prid bolj varčnim in okolju prijaznim ponudnikom vozil, zaradi česar naj bi po navedbah analitikov nekdaj visoko leteča podjetja sedaj tudi strmo padla. Direktorji podjetij slabo vodenje zanikajo in krivijo neustavljivo finančno krizo.
Bela hiša zato potrditvi novega posojila, ki naj bi prišlo iz 700 milijard dolarjev, odločno nasprotuje in predlaga, da bi za preživetje avtomobilskih tovarn porabili 25 milijonov dolarjev že odobrenega posojila, ki je sicer namenjeno za prestrukturiranje proizvodnje v bolj varčna in okolju prijazna vozila.
Ameriško krizo čuti tudi Opel
Težave ameriških proizvajalcev avtomobilov so prečkale Atlantik in zajele tudi nemško podjetje Opel, ki sodi pod okrilje General Motors. Američani Oplu potrebne pomoči ne morejo zagotoviti, zato je nemška kanclerka Angela Merkel sklicala izredno srečanje s predstavniki močno opešanega Opla. Nemški mediji poročajo, da naj bi se na srečanju pogovarjali o morebitnem državnem poroštvu za Oplova posojila v višini do dveh milijard evrov, odločitev pa naj bi bila sprejeta do božiča.
Sogovorniki so se po besedah Merklove strinjali, da če bo prišlo do takšne pomoči, bi sredstva morala ostati v nemškem Oplu, ki v Nemčiji zaposluje 25.000 ljudi, avtomobile pa proizvaja tudi v Belgiji, na Poljskem, Portugalskem in v Veliki Britaniji.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.