Vodstvo tretje največje ameriške letalske družbe Delta Airlines s sedežem v Atlanti si na razne dovoljene in po trditvah predstavnikov sindikata tudi prepovedane načine prizadeva zatreti poskus večine od skupaj 20.000 zaposlenih stevardes in stevardov, da po dolgih desetletjih obstoja podjetja dobijo svoj sindikat. Prepiri med vodstvom in organizatorji sindikata se bodo v dneh do predvidenega glasovanja o ustanovitvi sindikata še poglobili, tako da poznavalci pričakujejo možnost stavke, ki bi hudo prizadela potniški zračni promet.
Ta letalski prevoznik je sindikalno eno najslabše organiziranih večjih ameriških podjetij, saj imajo svoj sindikat le piloti. Stevardese in stevardi so si zadnja leta neuspešno prizadevali za svoj sindikat, letos pa imajo prvič dobre možnosti, da jim uspe, zaradi česar je uprava stopila v protiofenzivo. Sindikat se lahko oblikuje le, če ga s svojimi podpisi podpre 35 odstotkov vseh zaposlenih stevardes in stevardov, kar so letos prvič dosegli in predvidoma novembra naj bi po pošti tudi opravili referendum. Uprava Delte zahteva, da mora za sindikat glasovati 51 odstotkov od 20.000 zaposlenih, organizatorji sindikata pa so pri Nacionalnem odboru za posredovanje v sporih vložili zahtevo, da štejejo glasovi udeležencev referenduma, saj se organizatorjem sindikata zdi pošteno, da se izkaže resnična volja zaposlenih, ker se mnogi zaradi groženj in pritiskov bojijo oddati glasovnice.

Organizatorji referenduma so zbrali izjave 300 zaposlenih, ki trdijo, da jih je uprava skušala na različne načine ustrahovati z grožnjami, da bodo izgubili delo ali druge ugodnosti. Uprava je začela sistematično zmanjševati pravice in ugodnosti zaposlenim, organizatorjem sindikata pa nočejo predati seznama z naslovi vseh zaposlenih, ki se lahko udeležijo referenduma. Uprava je tudi oblikovala svoj poseben odbor zaposlenih, ki si prizadeva kolege prepričati, da sindikata ne potrebujejo. Med stavkokazi so večinoma tisti, ki so tik pred upokojitvijo ali pa novinci, ki hitreje popustijo pred obljubami o hitrem napredovanju ali zastraševanjem z izgubo službe.
Za oblikovanje sindikata si prizadeva Zveza stevardov in stevardes (AFA), ki zastopa zaposlene v večini drugih letalskih družb. Njeni predstavniki so dobili prijave zaposlenih o telefonskih grožnjah in pozivih, da glasovnice vržejo v smeti, drugače bodo izgubili nekatere ugodnosti. Delavci v upravi, ki jih je več tisoč, naj bi celo dobili navodila, da pritisnejo na zakonske ali izvenzakonske partnerje, ki opravljajo delo stevardov in stevardes, da glasujejo proti sindikatu. Zaradi sistematičnega pritiska in zmanjševanja pravic in ugodnosti zaposleni pričakujejo, da bo sindikat, če bo ustanovljen, takoj na veliki preizkušnji, ker bo moral pravice izboriti nazaj, tudi z grožnjo stavke. Naloga ne bo lahka, ker v Beli hiši sedi republikanec George Bush, ki je doslej že večkrat dokazal, čigavi interesi so mu bolj pri srcu.