Socialni partnerji na evropski ravni so danes v Bruslju podpisali okvirni sporazum o nadlegovanju in nasilju na delovnem mestu. Skladno s sporazumom bodo morala podjetja v Evropi sprejeti nično stopnjo tolerance proti ustrahovanju, nadlegovanju in nasilju ter sprejeti postopek, kako bodo reševala s tem povezane težave, če do njih pride. Med drugim bodo morala podjetja pritožbe reševati zelo hitro, zavarovati žrtev, proti storilcu pa sprejeti primerne ukrepe - tudi odpustitev z delovnega mesta.
Podatki kažejo, da je okoli pet odstotkov delavcev oziroma eden izmed 20 delavcev na svojem delovnem mestu izpostavljenih ustrahovanju in nadlegovanju. Danes podpisan sporazum izpostavlja dolžnost delodajalca, da svojega delavca zaščiti pred morebitnimi tovrstnimi težavami, zato bodo morala podjetja opredeliti postopek, kako se bodo spopadla s primeri nadlegovanja in nasilja, so danes sporočili v Bruslju.
'Sporazum pomeni korak naprej'
Okvirni sporazum so po skorajda letu dni pogajanj podpisali Evropska konfederacija sindikatov (ETUC), Evropsko združenje delodajalcev (BusinessEurope), Evropska zveza malih in srednjih podjetij ter obrti (UEAPME) in Evropski center javnih podjetij (CEEP). Navzoč je bil tudi komisar za zaposlovanje, socialne zadeve in enake možnosti Vladimir Špidla, ki je sporazum označil za "pomemben korak naprej" ter tudi kot "uspeh socialnega dialoga" pri ustvarjanju "konkretnih rezultatov za evropske delavce in delodajalce".
Najbolj so sicer nadlegovanju in nasilju na delovnem mestu izpostavljeni ženske, delavci na uradniških delovnih mestih oziroma t. i. "beli ovratniki" ter delavci v velikih podjetjih, je ob podpisu sporazuma poudarila Evropska komisija in dodala, da so najbolj na udaru sektorji zdravstva, sociale, izobraževanja, javne uprave, prometa, hotelirstva in gostinstva.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.