Slovenski delodajalci nameravajo v prihodnjih šestih mesecih zaposliti oz. najeti prek agencij 13.000 novih delavcev. Iskali bodo predvsem delavce za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, načrtujejo pa še zaposlovanje prodajalcev, varilcev, voznikov, orodjarjev. Med njimi je spet veliko poklicev, ki so pri nas že dlje časa deficitarni.
Na seznamu bolj iskanih delavcev v prihodnjih šestih mesecih so še čistilci, strežniki in gospodinjski pomočniki, vzgojitelji in pomočniki vzgojiteljev predšolskih otrok, strojni tehniki, zidarji, strokovni sodelavci za zdravstveno nego, inženirji strojništva, ekonomisti, kuharji, strugarji.
Da nameravajo v prihodnjih mesecih zaposlovati, je v anketi, katere rezultate je v teh dneh objavil Zavod RS za zaposlovanje, napovedalo 26 odstotkov delodajalcev. Zmanjšanje števila zaposlenih je napovedalo 24 odstotkov sodelujočih v anketi, da števila zaposlenih ne nameravajo spreminjati, pa jih je odgovorilo 50 odstotkov.
Najbolj optimistični so delodajalci v predelovalnih dejavnostih in gradbeništvu, kjer jih je porast zaposlenosti napovedalo 31 odstotkov, zmanjšanje pa le dobra petina. Tudi v tržnih storitvenih dejavnostih je več delodajalcev napovedalo porast zaposlenosti kot zmanjšanje.
Obrnjena pa je slika v dejavnostih, ki so pretežno financirane iz javnih sredstev - tu je zmanjšanje zaposlenosti napovedalo 39 odstotkov delodajalcev, porast pa le 16 odstotkov.
Med delodajalce, ki napovedujejo največjo rast zaposlenosti, se uvrščajo tudi agencije za zaposlovanje, kar po pojasnilih zavoda za zaposlovanje kaže, da bodo delodajalci v času nestabilnih gospodarskih razmer za izpolnitev dodatnih naročil rajši najemali delavce, kot pa jih zaposlili sami.
Podatki statističnega urada sicer že kar nekaj časa kažejo rast števila zaposlenih v zaposlovalni dejavnosti, in sicer jih je bilo konec letošnjega junija skoraj 10.500 oz. 56 odstotkov več kot pred letom dni. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije te številke komentirajo z besedami, da slovenski trg dela vse bolj postaja poligon za različne vse bolj prekerne oblike dela, ki hodijo po oz. preko roba delovne zakonodaje.
KOMENTARJI (620)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.