Potem ko je Združenja delodajalcev Slovenije (ZDS) v sredo sporočilo, da s 30. septembrom odpoveduje Splošno kolektivno pogodbo za gospodarske dejavnosti (SKPG), so sindikati to potezo označili za 'izsiljevanje'.
Usklajevanje s figo v žepih
Združenje delodajalcev se je za odpoved splošne kolektivne pogodbe za gospodarstvo (SKPG) odločilo zato, ker bi se sicer njena veljavnost avtomatsko podaljšala še za eno leto, do 30. septembra 2006. Delodajalcem se je pridružila tudi Obrtna zbornica Slovenije.
Za tak korak se je združenje delodajalcev odločilo, ker naj bi sindikalne organizacije sporočile, da odstopajo od podpisa že usklajenega pisma o dobrih namerah in od aneksa, s katerima naj bi se sicer pogodili, da odpovedi pogodbe ne bo pred 31. decembrom letos.
Razlogi delodajalcev naj bi bili 'lažnivi'
Predsednik sindikalne konfederacije Pergam Dušan Rebolj je razloge delodajalcev ostro zavrnil in jih označil za laž. "Dogovor s sindikati ni bil usklajen, saj s predlogi delodajalcev nismo soglašali," je povedal Rebolj.
Po oceni ZDS okrog 40.000 do 60.000 zaposlenih ne spada pod nobeno panožno pogodbo, zato naj bi zanje veljala splošna kolektivna pogodba. Medtem v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZZSS) menijo, da je število zaposlenih, ki niso zajeti v nobeni kolektivni pogodbi, sicer nižje - okoli 15.000. Zato se jim kot kaže tudi ne zdi potrebno, da bi se pogajali za "peščico" zaposlenih. Nikomur tudi ni do tega, da bi se pogajal za pravice delavcev, ki jih ne ščiti nobena panožna kolektivna pogodba.
"Zavzemamo se, da bi neurejena področja pokrili s posebnimi panožnimi pogodbami," je povedal predsednik ZSSS Dušan Semolič.
Delodajalci si želijo bolj prilagodljive pogodbe
Delodajalci menijo, da bo odpoved pogodbe privedla do bolj resnih pogajanj s sindikati, ki jim očitajo, da jih zanima le, kako bi delavske standarde še povečali. Generalni sekretar združenja delodajalcev Samo Hribar Milič pravi, da se v sedanjih gospodarskih razmerah zavzemajo za uskladitev standardov iz splošne kolektivne pogodbe in tudi delovnopravne zakonodaje z evropskimi. "Pa ne z nemškimi, ki se jih prav tako prizadevajo spremeniti, temveč denimo z danskimi in finskimi," je povedal Hribar Milič.
Sindikati nasprotujejo 'nižanju standardov'
Po besedah predsednika Pergama je pravi razlog, da so delodajalci odpovedali splošno kolektivno pogodbo v tem, da sindikati niso pristali na predloge delodajalcev, ki bi znižali že uveljavljene standarde in sprožili tudi revidiranje zakona o delovnih razmerjih. "Če bi bili resni partnerji, bi se pogajali dalje," je dejal Dušan Rebolj.
Prepričani v dosego soglasja
Kljub odpovedi pogodbe naj bi po pojasnilih generalnega sekretarja združenja Sama Hribarja Miliča veljala do konca leta in nato še šest mesecev. Hribar Milič pa je prepričan, da bodo v tem času dosegli soglasje s sindikati.
"Če nove splošne kolektivne pogodbe tudi po tem obdobju ne bo, se bo za zaposlene neposredno uporabljal zakon o delovnih razmerjih in panožne kolektivne pogodbe," je pojasnil Hribar Milič.