Rezultati raziskave Manpower glede napovedi zaposlovanja za zadnje četrtletje 2014 so pokazali, da slovenski delodajalci za omenjeno obdobje napovedujejo skromne zaposlitvene priložnosti. V raziskavi je sodelovalo 621 delodajalcev – devet odstotkov pričakuje rast zaposlitvenih možnosti, upad zaposlovanja napoveduje sedem odstotkov, kar 78 odstotkov delodajalcev pa v tem obdobju ne pričakuje bistvenih sprememb. Direktorica prodaje v Manpower Slovenija Romana Šercelj je ob tem opozorila, da kar šest odstotkov delodajalcev ne ve, ali bodo zaposlovali.
Več kot tri četrtine anketiranih delodajalcev ne načrtuje sprememb v zaposlitveni strukturi, kar v naslednjih mesecih obeta stabilno gospodarsko okolje in previden zaposlitveni utrip. Četudi trg dela ob koncu leta ne bo tako aktiven, pa iskalci zaposlitve po besedah Šerceljeve še vedno lahko računajo na nekaj zaposlitvenih priložnosti.
Podatki po posameznih gospodarskih panogah za zadnje četrtletje kažejo na pričakovano rast zaposlovanja v osmih od 10 sektorjev. Najmočnejšo napoved, in sicer +12 odstotkov, so oddali v panogi transporta, logistike in komunikacij. Namere zaposlovanja so se tu v primerjavi s prejšnjim četrtletjem okrepile za štiri odstotne točke, v primerjavi z zadnjim četrtletjem lani pa za tri odstotne točke.
Na letni ravni je najkrepkejšo rast (+10 odstotnih točk) pričakovati v panogi trgovine na debelo in drobno, kjer neto napoved znaša +sedem odstotkov. Prav tako se je neto napoved za devet odstotnih točk izboljšala v panogi rudarstva in kamnin ter za šest odstotnih točk v panogi oskrbe z elektriko, plinom in vodo.
Padec zaposlovanja na drugi strani napovedujejo delodajalci v dveh panogah. V panogi gostinstvo in hotelirstvo neto napoved znaša -12 odstotkov, kar na četrtletni ravni predstavlja nazadovanje za 38 odstotnih točk, v panogi javni sektor in socialne storitve pa -10 odstotkov, kar na letni ravni pomeni poslabšanje za 18 odstotnih točk. Oba padca sta, tako Šercljeva, "logična", saj se je turistična sezona končala, v javnem sektorju pa je zaposlovanje blokirano.
Najšibkejši tempo zaposlovanja od zadnjega četrtletja 2011 je pričakovati v panogi finančnih in poslovnih storitev. Tu neto napoved znaša +štiri odstotke in je s tem glede na predhodno četrtletje nižja za šest, glede na enako četrtletje lani pa za 10 odstotnih točk.
Na regionalni ravni delodajalci napovedujejo rast zaposlovanja v treh od štirih regij. Najmočnejši zaposlitveni utrip je pričakovati v osrednji Sloveniji, kjer neto napoved zaposlovanja znaša +sedem odstotkov in je s tem 10 odstotnih točk višja kot v enakem obdobju lani. V severovzhodni regiji je napoved na ravni trimesečja upadla za 12, na letni ravni pa za dve odstotni točki in je tako pri -dva odstotka.
V primerjavi s prejšnjim četrtletjem so napovedi zaposlovanja tako šibkejše prav v vseh regijah, medtem ko so v primerjavi z istim obdobjem lani izboljšane le v dveh.
Prvič doslej so anketirani delodajalci razvrščeni tudi glede na velikost njihovih podjetij, in sicer v mikro (manj kot 10 zaposlenih), majhna (10-49), srednja (50-249) in velika podjetja (250 ali več).
V prihodnjem četrtletju rast zaposlovanja pričakujejo v treh od štirih kategorij. S +štirimi odstotki je najbolj optimistična napoved zaposlovanja pri delodajalcih iz mikro podjetij. Pri velikih medtem znaša +tri odstotke, pri malih pa +dva odstotka. Delodajalci v srednje velikih podjetjih so z neto napovedjo -en odstotek manj optimistični.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.