Kot je dejal izvršni sekretar predsedstva ZSSS za pravno področje Andrej Zorko, je vlada v času krize na področju trga dela sprejela le dva ukrepa. Prvi je bilo subvencioniranje polnega delovnega časa, z drugim pa so želeli pomagati delavcem v času čakanja na delo. "Oba zakona sta sicer dosegla svoj namen, a v letu 2010 prenehata veljati. Zato smo se predstavniki sindikatov odločili, da pripravimo predlog nadaljnjega razvoja trga dela, ki bo temeljil na osmih stebrih,“ je dejal in dodal, da je glavna napaka sedanje politike in delodajalskih načel, da ta predvidevajo, da se konkurenčnost gospodarstva lahko zvišuje na račun nižjih stroškov dela.
"To je ponudba politikom, da sledijo našim predlogom. Smo proti amerikanizaciji delovnih razmerij,“ pravi prvak ZSSS Dušan Semolič. Po njegovih besedah je treba v prvi vrsti zmanjšati število dela za določen čas. Sindikati zato predlagajo subvencioniranje prehoda iz zaposlitve za določen čas v nedoločen čas. Ob tem bi morali delo za določen čas bolj obdavčiti.
Med drugim se sindikati zavzemajo za lažje usklajevanje dela in zasebnosti oziroma družine. Poleg tega bi bilo treba pripraviti zakonsko rešitev, ki bo omogočala vsaj minimalno materialno in socialno varnost zaposlenih delavcev tudi v primeru, ko ti brez svoje krivde ne bi prejeli plače več kot mesec dni.
Sindikati še predlagajo, da bi imela brezposelna oseba, ki je vključena v program formalnega izobraževanja, pravico do prejemanja denarnega nadomestila. Zavzemajo se za podaljšanje trajanja upravičenosti do denarnega nadomestila za čas brezposelnosti in zvišanje nadomestila.
Program aktivnega staranja
Zavzemajo se tudi za subvencije za programe aktivnega staranja, ki bi prilagodili delovne obveznosti in tudi samo delovno mesto za starejše. Predlagajo oblikovanje nacionalnega programa delitve delovnega mesta in rotacije delovnih mest. S prvim bi mlade brezposelne vključili v mentorsko shemo, hkrati pa starejšim omogočili skrajšanje delovnega časa, z drugim pa bi brezposelno osebo zaposlili na delovno mesto zaposlene osebe, ki se v tem času dodatno izobražuje.
Priprava poslovnega načrta za S. P. in investicije v lokalne skupnosti
Osebam, ki se odločijo za samozaposlitev, bi zagotovili boljše podporno okolje z možnostjo pomoči pri pripravi poslovnega načrta, računovodskih storitvah, z davčnimi nasveti in finančno pomočjo.
Predlagajo ustanovitev državnega sklada za investicije v lokalne skupnosti, ki bi podeljeval sredstva za neposredna vlaganja v javno infrastrukturo in trajnostni razvoj lokalne skupnosti. Poleg tega bi uvedli davčne olajšave ter neposredne finančne pomoči za investicije v alternativne vire energije.
Za boljši inšpekcijski nadzor
Za bolj učinkovit inšpekcijski nadzor predlagajo oblikovanje svetovalnih odborov, v katerih bi bili predstavniki socialnih partnerjev in ki bi razpravljali o ciljih in programu dela inšpektorata za delo. "Inšpektorji le opominjajo in ne kaznujejo. Zato predlagamo, da se ustanovi posvetovalno telo inšpektorata, ki bi bilo sestavljeno iz vseh socialnih partnerjev, tako sindikatov kot tudi delodajalcev. To telo bi usmerjalo akcije inšpektorata za delo,“ še pravijo na ZSSS.
Staranje na delovnem mestu
Med predlogi je tudi tako imenovano staranje na delovnem mestu. S tem bi spodbudili ljudi, da dlje ostanejo delovno aktivni. Pri tem pa je pomembna tudi uvedba rotacij na delovnih mestih ter delitev, česar pa v praksi še vedno primanjkuje, pravijo predstavniki sindikata.
Svetlik: Veliko ukrepov že izvajamo, precej jih je v igri
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je predlog ZSSS prejelo in bo pripravilo odgovor, ki ga bo obravnavala vlada in sprejela stališče do predloga, je že pred začetkom seje DZ dejal minister Ivan Svetlik in dodal, da bo stališče vlade tudi izhodišče za pogajanja s sindikati v prihodnje.
Svetlik je še povedal, da veliko ukrepov, ki jih predlaga ZSSS, že izvajajo prek aktivne politike zaposlovanja, precej ji je v igri pri pripravi zakona o trgu dela, "tako da smo se povsem ujeli". Dodaja, da so nekateri predlogi takšni, da se bo treba o podrobnostih še pogovoriti.
Minister se s sindikati strinja, da je treba povečati zaščito brezposelnih in olajšati vstop v kategorijo brezposelnih oseb, ki so upravičene do nadomestil, še posebej tistim, ki so v prožnih oblikah dela. "Simpatizira" tudi z idejo o posebnem skladu za odpravnine.
Glede predlogov o odpravninah za zaposlene za določen čas in za subvencioniranja prehoda iz zaposlitve za določen v zaposlitev za nedoločen čas, je treba še premisliti, ali lahko realiziramo, pravi Svetlik, saj da je treba ljudem, ki so v različnih oblikah dela, zagotavljati podobne statuse.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.