Na Ljubljanski borzi se je nadaljevalo padanje vrednosti delnic. Indeksa SBI 20 in SBI TOP sta izgubila 4,83 odstotka oziroma 5,22 odstotka in tako zdrsnila na najnižjo letošnjo raven. Med pomembnejšimi so največ izgubile delnice Luke Koper (-9,08 odstotka), Petrola (-7,57 odstotka) in Krke (-5,62 odstotka). Delniški indeks SBI 20 je današnje trgovanje končal pri vrednosti 4462,62 točke, kar je 226,61 točke manj kot v ponedeljek; nazadnje je indeks dosegel to vrednost konec marca 2006. Indeks najpomembnejših podjetij SBI TOP se je znižal za 56,26 točke, na 1021,63 točke in je zdaj na ravni s konca aprila 2006.
Nad 100.000 evri prometa je bilo še z delnicami Petrola in Telekoma Slovenije. Enotni tečaj Petrolovih delnic se je ob prometu 104.660 evrov znižal za 7,57 odstotka, na 289,12 evra, Telekomove delnice pa so se ob prometu 101.020 evrov pocenile za 4,26 odstotka, na 161,63 evra.
Več kot triodstoten padec so imele tudi delnice Aerodroma Ljubljane (-9,30 odstotka, na 34,53 evra), Nove Kreditne banke Maribor (-8,62 odstotka, na 11,87 evra), Žita (-7,62 odstotka, na 120 evrov), Pivovarne Laško (-5,72 odstotka, na 47,01 evra), Zavarovalnice Triglav (-5,11 odstotka, na 21,18 evra), Gorenja (-4,51 odstotka, na 15,26 evra) in Istrabenza (-3,13 odstotka, na 37,44 evra).
Na trgu investicijskih družb se je največ trgovalo z delnicami sklada Krona Senior, s katerimi je bilo 39.080 evrov prometa, njihov tečaj pa se je znižal za 2,96 odstotka, na 5,57 evra. Pozitivno se je danes trgovalo z obveznicami Slovenske odškodninske družbe 2. izdaje, ki so se podražile za 0,52 odstotka, na 96,28 evra; z omenjenimi obveznicami je bilo danes sklenjenih za 160.400 evrov poslov. Z obveznicami Abanke Vipe 10. izdaje je bilo sklenjenih 329.680 evrov poslov, njihov enotni tečaj pa se je zvišal za 0,04 odstotka, na 94,19 evra.
Skupščini družb Krona holding in Pulsar holding sta 13. novembra soglašali k pogodbi o pripojitvi Krone holdinga k Pulsar holdingu. Družbi sta 14. novembra sodnemu registru predložili celotno dokumentacijo, potrebno za vpis pripojitve. Ko bo vpis o pripojitvi Krone holdinga k Pulsar holdingu vpisan v sodni register, družba Krona holding preneha, so prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočili iz Krone holdinga.
Za padec kriva tudi slaba likvidnost
Glavni razlog za padce tečajev delnic v Sloveniji je po mnenju borznikov slaba likvidnost, deloma se slovenski kapitalski trg odziva tudi na trgovanje na zahodnih trgih. Na preobrat negativnega trenda na Ljubljanski borzi pa lahko vplivajo tudi pozitivni premiki v tujini.
Nekateri investitorji so že naveličani izgubljanja svojega premoženja, zato prodajajo delnice za vsako ceno, je dejal Andraž Vrh iz borznoposredniške hiše Ilirike. Ob tem je dodal, da "olja na ogenj prilivajo tudi tisti, ki so delnice kupovali s krediti ter morajo zaradi poslabšanega razmerja med višino kredita in višino kritja bodisi doplačati kritje bodisi unovčiti svoje pozicije v delnicah". Zaradi zaskrbljenosti nad morebitnimi nadaljnjimi padci delnic se vse več vlagateljev odloča ravno za to različico, je pojasnil. Na obrat trenda Ljubljanske borze lahko vplivajo bodisi pozitivni premiki v tujini bodisi odmevnejša novica z domačega trga, na primer prevzem katere od večjih borznih družb. To pa je glede na trenutne razmere malo verjetno, je še ocenil Vrh.
Slovenski trg precenjen
"V teh dnevih trgovanja ni ljudi, ki bi kupovali delnice oziroma stojijo precej nižje, kot so bili tečaji dan prej," je povedal Bine Pangršič iz borznoposredniške hiše Medvešek Pušnik. Zaradi tega so po njegovem mnenju padci še globlji, kot se trenutno dogaja na evropskih trgih. Pomanjkanje likvidnosti pa po njegovem mnenju povzroča še ena težava, ko evropski trgi rastejo, Slovenija zaradi tega raste manj. To pa zato, ker ni vlagateljev, ki bi bolj intenzivno povpraševali po delnicah, in posledično rast tečajev v časih, ko je nihaj navzgor, ni tako intenzivna.
Kot je dejal, se bližamo ravnem, ko bomo lahko rekli, da so delnice izredno poceni. "Razlika med Evropo in Slovenijo v prejšnjem letu je ravno v tem, da je bil slovenskih trg nekoliko pregret oziroma precenjen," je poudaril. Ob tem je pojasnil, da ko so tečaji začeli padati, je šel naš trg "z roko v roki" z drugimi. Razkorak med vrednotenjem v Evropi in Sloveniji pa se mora po njegovem znižati. "Razlika se manjša iz dneva v dan s padci delnic, ki so bolj intenzivni kot v tujini," je dejal, ob tem pa ocenil, da težko napove, kdaj bo slovenski trg to raven dosegel. V Sloveniji recesije ne pričakuje, pričakuje se le zmanjšanje rasti, je še ocenil Pangršič.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.