
Istrabenz je na predlog društva Mali delničarji – skupaj smo močnejši (MDS) razširil dnevni red skupščine, sklicane za 27. maj. MDS predlaga imenovanje posebnega revizorja za pregled posameznih poslov v zadnjih petih letih in tožbo vodstva koprske družbe zoper nekdanjega predsednika uprave Igorja Bavčarja in nekdanje nadzornike.
Predlog za razširitev dnevnega reda skupščine Istrabenza je podprl tudi največji lastnik koprske družbe, Petrol, ki ima v Istrabenzu 32,6-odstotni lastniški delež.
MDS predlaga, da skupščina imenuje posebnega revizorja, ki naj preveri postopke vodenja posameznih poslov družbe, vključno s posli povečanja ali zmanjšanja osnovnega kapitala v zadnjih petih letih, zaradi katerih je Istrabenzu nastala nepopravljiva škoda in ga privedla do insolventnosti. Pri pregledu naj se izvzamejo že pregledani posli v izredni oz. posebni reviziji, razen če obstaja sum, da niso bili izvedeni skladno s predpisanimi standardi.
Poleg tega v MDS predlagajo, da poslovodstvo Istrabenza na osnovi izsledkov revizije posameznih poslov, iz katerih izhaja morebitni sum povzročitve nepopravljive škode za družbo, v šestih mesecih po skupščini vloži tožbo za povrnitev škode, ki so jo družbi povzročili nekdanji prvi mož Igor Bavčar in nekdanji prvi nadzornik Janko Kosmina ter ostali člani nadzornega sveta.

Bavčar: Gre za politično gonjo zoper mene
Bavčar je v odzivu na predlagano raziširitev dnevnega reda poudaril, da so bile v zvezi z vodenjem poslov opravljene revizija in še dve posebni reviziji, ki nista ugotovili škode, zato je tudi uprava dala predlog, da se odškodninska tožba ne vloži. Kot je še dejal, je jasno, da sredstva Istrabenza niso bila uporabljena za njegovo lastniško konsolidacijo.
"Mar ni že v dejstvu, da v predlaganem sklepu omenja le mene in nekdanjega predsednika nadzornega sveta, upravo in nadzorni svet pa so v petih letih sestavljali tudi drugi ljudje, očitno le nadaljevanje politične gonje zoper mene?" se sprašuje Bavčar in dodaja, da je Petrolov predlog razumeti zgolj kot "nadaljevanje lova na čarovnice". "Pri vsem tem je političnim botrom seveda vseeno, da družbi povzročajo dodatne stroške, za katere bo moral nekdo odgovarjati."
Bavčarju se tudi postavlja vprašanje, čigave interese v resnici zastopata Petrol in njegov predsednik uprave Aleksander Svetelšek, ki je, tako pravi Bavčar, že v Istrabenzovem procesu pogajanj z bankami večkrat prelomil besedo in skoraj pripeljal Istrabenz v stečaj. "So tudi tokrat botri tisti, ki so se javno zavzemali za stečaj Istrabenza, od Zorana Jankovića do ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika, in tisti, ki jih kot potencialne prodajalce Istrabenzovih naložb omenjajo mediji, recimo odvetniška pisarna Senica?" se še sprašuje Bavčar.
Skupščina Istrabenza se bo z revizijama tudi seznanila, na dnevnem redu skupščine pa so tudi seznanitev z lanskim poslovanjem, imenovanje revizorja za letos (predlagana je družba KPMG Slovenija) ter seznanitev izrednega revizijskega poročila družbe ABC revizija o ugotovitvah izredne revizije Istrabenza za leto 2007.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.