Razmere na trgu dela so se v zadnjih letih občutno izboljšale, a določena strukturna neskladja ostajajo, je na današnji novinarski konferenci poudarila ministrica za delo Anja Kopač Mrak. Ministrstvo je v sodelovanju z zavodom za zaposlovanje tako pripravilo štiri nove ukrepe aktivne politike zaposlovanja, namenjene različnim ciljnim skupinam.
Medtem ko na ministrstvu ocenjujejo, da so podatki o brezposelnosti med mladimi vzpodbudni, saj se je julija v medletni primerjavi namreč število mladih zmanjšalo za 22 odstotkov, trd oreh še vedno ostaja brezposelnost med starejšimi od 50 let in tistimi s terciarno izobrazbo, ki se je v zadnjem letu povečala. Še vedno ostaja visok tudi delež dolgotrajno brezposelnih.
Starejšim je tako namenjen program Aktivni do upokojitve, ki bo delodajalce spodbujal k trajnejšemu zaposlovanju starejših za nedoločen čas oziroma do izpolnitve pogojev za predčasno ali starostno upokojitev. Ciljna skupina bodo osebe, starejše od 55 let, ki so vsaj en mesec prijavljene v evidenci brezposelnih.
Subvencija znaša 13.000 evrov, delodajalci pa jo bodo prejeli v dveh delih. Prvi v višini 10.000 evrov bo na voljo po 24 mesecih, dodatnih 3000 evrov pa, če bo delodajalec po tem času zaposlitev ohranil še za šest mesecev.
Program Zaposli.me je namenjen spodbujanju zaposlovanja težje zaposljivih brezposelnih oseb. Za obdobje do leta 2019 predvideva 51 milijonov evrov, ki jih bodo delodajalcem razdelili v obliki subvencij med 5000 in 7000 evri. Ministrstvo predvideva, da se bo v program vključilo skoraj 10.000 brezposelnih.
Novost je tudi javno povabilo Priložnost zame, ki spodbuja zaposlovanje v nevladnih organizacijah. S programom želi ministrstvo izboljšati zaposlitvene možnosti za brezposelne, ki imajo visokošolsko izobrazbo, a na tej ravni še nimajo delovnih izkušenj. Načrtujejo vključitev 130 brezposelnih, za subvencije pa je na voljo 1,2 milijona evrov.
Podaljšali so tudi program Delovni preizkus, s septembrom pa bodo začeli izvajati aktivnosti programa Celovita podpora podjetjem za aktivno staranje delovne sile. V pripravi so med drugim tudi učne delavnice, zaposlitveni projekti na lokalni oziroma regionalni ravni in novi inovativni projekti za zaposlovanje mladih.
Za izvajanje ukrepov letos in prihodnje leto je ministrstvo namenilo slabih 189 milijonov evrov, od tega okoli 80 milijonov evrov iz integralnega proračuna in 108 milijonov evrov iz sredstev Evropskega socialnega sklada. S pomočjo programov želijo v dveh letih na trg dela vključiti skupno 54.515 oseb, od tega 28.242 prek neposrednih zaposlitev.
Optimistični delodajalci
Po besedah generalne direktorice zavoda za zaposlovanje Mavricije Batič so napovedi glede zaposlovanja v prihodnjih mesecih zelo spodbudne. Tretjina delodajalcev je optimistična v napovedih glede povpraševanja po njihovih izdelkih ali storitvah v naslednjih šestih mesecih.
Po dejavnostih so najbolj optimistični delodajalci iz dejavnosti gradbeništva, sledijo delodajalci iz raznovrstnih poslovnih dejavnosti, predelovalnih dejavnosti, informacijskih in komunikacijskih dejavnosti, trgovine, vzdrževanja in popravil motornih vozil, gostinstva ter zdravstva in socialnega varstva.
Za naslednjega pol leta delodajalci napovedujejo dvoodstotno rast zaposlenosti. V naslednjega pol leta naj bi se tako odprlo približno 12.700 novih delovnih mest. Več kot tretjina delodajalcev se že srečuje s pomanjkanjem ustreznih kadrov, med njimi največ s področja gradbeništva, zdravstva in socialnega varstva ter prometa in skladiščenja.
Na podlagi pričakovanj delodajalcev in drugih podatkov je zavod ocenil, da bo konec decembra v Sloveniji 88.000 brezposelnih, v celotnem letošnjem letu pa naj bi delodajalci poskrbeli za 70.000 zaposlitev brezposelnih. "To je ogromna številka," je poudarila Batičeva.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.