Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je predloge za delno blažitev posledice vpliva finančne in gospodarske krize predstavila pod vodstvom Dušana Semoliča, simbolično pa so to storili ravno ob današnjem svetovnem dnevu za dostojno delo. ZSSS zahteva povečanje minimalne plače iz sedanjih 431 na 600 evrov neto in posledično ustrezne spremembe tarifnih delov kolektivnih pogodb.
Kot je dejal Smolič, ni dostojno, da 142 tisoč delavcev prejme manj kot 570 evrov neto, na kar kažejo njegovi podatki. Pravi, da v Sloveniji obstajajo tudi dobički, ne zgolj izgube, zato je pravično, da bi bili delavci obvezno udeleženi pri tovrstnem uspehu. "Najmanj tretjina ustvarjenega dobička se mora razdeliti med zaposlene. Tretjina naj gre za razvoj, eno tretjino pa naj dobijo lastniki kapitala," je menil Semolič.
Pri plačah vodilnih pa bi se po ideji ZSSS stvari lotili tako, da bi bilo razmerje med najnižjimi delavskimi plačami in direktorskimi plačami 1 proti 10 in ne 1 proti 30. Tako bi bilo tudi v interesu vodilnih, da bi dvigali najnižje plače.
Brez dohodnine bi po ideji ZSSS bili vsi, ki imajo manj kot 7.400 evrov dohodka. Zahtevajo pa še dva nova dohodninska razreda s 45- in 50-odstotno stopnjo.
Močno jih moti pokojninska reforma, saj se nikakor ne morejo sprijazniti s tem, da bi bila starostna meja 65 let pogoj za polno upokojitev. Hkrati je za sindikate nesprejemljivo tudi izenačevanje upokojitvene starosti za moške in ženske ter 35-letno povprečje za izračun višje pokojnine.
Semolič je napovedal, da se bodo takim nameram uprli. Na svoji spletni strani so objavili tudi anketo, v kateri obiskovalce sprašujejo o njihovi podpori stavki, ki bi jo organizirali v primeru, da bi vlada in delodajalske organizacije nasprotovale povečanju minimalne plače. Na žalost niso objavili podatkov o tem, koliko ljudi je že glasovalo v anketi, tako da je o reprezentativnosti težko govoriti, vseeno pa velja navesti, da stavko podpira okoli 90 odstotkov ljudi, ki so glasovali.
Zveza je vlado oz. ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pozvala tudi k takojšnjim spremembam določil inštituta izredne denarne socialne pomoči. Kot med drugim poudarjajo, naj vlada pozove vse finančne institucije, da osebam, ki bi predložile dokazilu o uveljavljanju socialne pomoči, takoj prenehajo zaračunavati izpisek prometa na transakcijskem računu.
Ministrstvo za delo naj tudi preuči smotrnost obstoječega načina dokazovanja namembnosti uporabe dodeljenih sredstev v okviru socialne pomoči, naj določi obveznost centov za socialno delo zagotoviti ustrezno komunikacijo in naj takoj izda posebno navodilo Centru za socialno delo Murska Sobota, da delavci Mure, ki so prejeli enkratno socialno pomoč, dokazila o porabi sredstev predložijo le v primeru izrecnega poziva centra v primeru utemeljenega suma zlorabe sredstev.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.