Okrog 180 delavcev iz skupine Svea je danes stavkalo. Zahtevali so izplačilo plač za marec in april, lanskega regresa, potnih nalogov in jubilejnih nagrad.
Poleg tega bodo v četrtek, če država do takrat ne bo izpolnila zahtev in odločala o državni pomoči Svei, predlagali stečaj.
Stavko zaposlenih je sicer moralno podprla tudi generalna direktorica Svee Sonja Klopčič, ki pravi, da bi z državno pomočjo prebrodili najtežje obdobje, vendar ta pomoč ne bi bila zadostna, ker je treba družbo prestrukturirati.
Kot je pojasnila, družbo v primeru odobritve državne pomoči čaka še veliko korakov, da bi postala trajnostno uspešna. Po njenih oceni ima Svea trenutno za okoli 700.000 evrov naročil, ki jih ne more izpolniti zaradi pomanjkanja obratnega kapitala, dolgovi družbe skupaj z najetimi krediti in obveznostmi do delavcev in dobaviteljev pa znašajo 11 milijonov evrov.
So se pa Sveini lastniki v zameno za državno pomoč pripravljeni umakniti iz lastništva družbe, so povedali na gospodarskem ministrstvu.
Kot je dejala Klopčičeva, so podpisali izjavo, da so pripravljeni brezplačno prenesti svoje deleže na novega družbenika, ki ga bo določila vlada v primeru odobritve državne pomoči za čas priprave programa in izvedbe prestrukturiranja Svee.
"Odprti smo za vse možnosti, ki pomenijo nadaljnji razvoj dejavnosti predelave lesa in proizvodnje pohištva ter ohranitev delovnih mest," je še dodala.
Vlada bo zdaj odločala o nadaljnjih korakih, na ministrstvu pa vztrajajo, da bo država reševala podjetja in ne lastnikov.
"Državna pomoč ni samoumevna in nikakor ne bi bilo pravično, da država rešuje lastnike z davkoplačevalskim denarjem, kot se je to dogajalo v preteklosti, ko je država davkoplačevalski denar zaupala obstoječim lastnikom, a težave v podjetjih niso bile rešene," dodajajo na ministrstvu.
Delni, 27-odstotni lastnik Svee je prek Slovenske odškodninske družbe in nekaterih drugih podjetij sicer že danes država, večinski lastnik pa je družba Svea Inženiring, v kateri ima najvišji delež Regionalni center za razvoj.
Med razlogi, zakaj se vlada in ministrstvo še nista odločila za državno pomoč Svei, so na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo navedli, da predlog namenske porabe državne pomoči ni bil pripravljen in da niso dobili jasnega zagotovila o pripravljenosti lastnikov za sodelovanje pri sanaciji podjetja, kar je porodilo dvom o perspektivnosti podjetja.
Sporen se jim je zdel tudi namen izplačila plač uslužbencem, ki so solastniki družbe. Ti bi po oceni ministrstva morali počakati, dokler ne bi podjetje spet začelo normalno poslovati.
Ob tem na ministrstvu poudarjajo, da so podjetja, ki jim je do zdaj vlada odobrila državno pomoč, na primer Cimos in MLM, pogoje izpolnila pravočasno.
Na ministrstvu poudarjajo, da vlada v nobenem primeru ne namerava ponavljati napak iz preteklih obdobij, ki bi jih Evropska komisija lahko prepoznala kot nedovoljeno državno pomoč. Zato bo v vsakem konkretnem primeru reševanja podjetij delovala skrbno in previdno.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.