Več kot 300 zaposlenih v mariborskem podjetju STS, ki ga Siemens po neuspešnih pogajanjih o prodaji namerava zapreti, se je zjutraj z osmimi avtobusi odpeljalo proti Ljubljani. Delavci so ministrstvu za promet, predsedniku vlade Borutu Pahorju in DZ predali protestno izjavo.
Delavci mariborskega podjetja so protest začeli pred ministrstvom za promet. Sprejel jih je državni sekretar Igor Jakomin, ki jim je povedal, da si vodstvo prizadeva za ustrezno rešitev v obojestransko korist. "Vodstvo ministrstva je lastnikom pojasnilo načrte, ki jih ima Slovenija na področju železnic, ter jih zato pozvalo k večji fleksibilnosti pri iskanju rešitev," so sporočili z ministrstva.
Protestniki so demonstracije nadaljevali pred vladnim poslopjem in s svojimi stališči glede usode podjetja seznanili tudi premierja. Kot je povedal predsednik sindikata SKEI v družbi STS Martin Dular, jim je le-ta obljubil, da bo ministru za promet Patricku Vlačiču in ministru za gospodarstvo Mateju Lahovniku naročil, naj se s Siemensom skušata dogovoriti o tem, da bi s proizvodnjo v Mariboru nadaljevali in družbe ne bi likvidirali oziroma bi proizvodnjo nadaljevali toliko časa, da bi za 322 delavcev STS našli rešitev.
"Najbolj razveseljiva vest je bila pri predsedniku vlade, ki je povedal, da je dal obema ministroma nalogo, naj se pogovarjata z vodstvom družbe Siemens v Nemčiji," je povedal sekretar sindikata SKEI Podravje Branko Medik.
Dodal je tudi, da danes potekajo pogovori s Centralnimi delavnicami Slovenskih železnic kot potencialnim kupcem ali najemnikom posla STS. Centralne delavnice naj bi sicer nadaljevale delo na območju STS s kadrom STS, vendar na manjši površini in z manj ljudmi. Rezultati pogovorov naj bi bili znani še v tem tednu.
'To ni pravi način'
Protestniki so prišli tudi pred sedež Siemensa, kjer jih sprejela direktorica Medeja Lončar in ob tem povedala: "Razumemo prizadevanje delavcev, da izkoristijo vsa legalna sredstva, ki so jim na voljo in poskušajo preko različnih dovoljenih oblik pritiska vplivati na svojo nadaljnjo usodo. Žal pa dolgoročno s tovrstnimi dejanji ni mogoče reševati poslovnih problemov. Trudimo se poiskati možnost, ki bo zagotovila zaposlitev vsaj delu zaposlenih, proizvodnjo tirnih vozil pa ohranila v Sloveniji, zato že nekaj časa potekajo pogovori s Slovenskimi železnicami, predvidoma naj bi se zaključili v prvi polovici februarja. K tem pogovorom obe strani pristopata fleksibilno in z veliko pripravljenosti za doseganje dogovora, vendar pa bo končna odločitev morala biti skladna s poslovno politiko korporacije."
Protestna izjava
Delavci STS so v protestni izjavi med drugim izpostavili, da ima podjetje dolgoletno tradicijo, da so v njem visokokvalificirani delavci, katerih znanje se je oblikovalo iz roda v rod, je na srečanju s predsednico odbora DZ za delo Andrejo Črnak Meglič dejal Dular. "Znanje, ki ga imamo, je veliko. Menimo, da smo potrebni za razvoj slovenskih železnic. Želimo, da se ohrani nacionalni interes in to znanje," je povedal.
Črnak Megličeva je dejala, da bodo po eni strani upoštevali ohranjanje socialno-ekonomskega položaja zaposlenih, po drugi pa tudi nacionalni interes. O obisku protestnikov bo obvestila poslance.
Predsednica sindikata SKEI Lidija Jerkič pa je še dejala, da so v DZ prišli poslance opozoriti, naj bodo pri sprejemanju ukrepov za omilitev posledic krize pozorni na zaščito posameznika ter tudi nacionalnega interesa.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.