Delavci mariborskega podjetja Siemens Transportation System (STS), ki ga lastniki nameravajo po neuspešnem poskusu prodaje v letošnjem letu likvidirati, so na današnjem zboru delavcev znova dali jasno vedeti, da se ne nameravajo zlahka sprijazniti z odločitvijo Siemensa, to pa bodo na četrtkovem protestu v Ljubljani dali vedeti tudi vladi.
Vodstvo mariborske tovarne na današnji zbor ni spustilo medijev, kar je delavce še dodatno razburilo, zato so zbor, ki so ga začeli v tovarniški menzi, zaključili na prostem. Tam so sicer za ograjo javnosti vendarle sporočili, kaj si mislijo o sedanjem dogajanju v podjetju, ki po njihovem mnenju ima perspektivo in strokovno usposobljene kadre za nadaljevanje proizvodnje, a bodo po napovedih lastnikov najpozneje septembra letos ostali na cesti.
"V četrtek bo v Ljubljano odpotovalo šest avtobusov, tam pa bomo jasno izrazili svoje nezadovoljstvo in pritisnili na vse pristojne državne resorje, da nam prisluhnejo in uvidijo, da smo v Sloveniji potrebni za nadaljnji razvoj Slovenskih železnic," je dejal prvi sindikalist v podjetju Martin Dular in dodal, da se bodo v Ljubljani najprej ustavili na prometnem ministrstvu, kjer se bodo sestali z državnim sekretarjem Igorjem Jakominom, nato pa bodo pot nadaljevali do vlade, državnega zbora in sedeža družbe Siemens Slovenija. Kot je še povedal za 24ur.com, bodo iz Maribora proti Ljubljani odšli ob 6. uri zjutraj, sestanek na ministrstvu pa je predviden za 8.30.
Dular je še povedal, da jim minister za promet Patrick Vlačič na torkovem srečanju v podjetju ni mogel obljubiti ničesar, je pa po njegovih besedah podprl njihov boj za pravice. Čeprav jim je dejal, da nima država vpliva na odločitev Slovenskih železnic, ki se niso odločile za nakup podjetja, v sindikatu menijo drugače, saj bi po njihovem mnenju država morala ravnati drugače in pri lastnikih zagotoviti obstoj podjetja, kot to počnejo v drugih državah.
"Svoj boj bomo nadaljevali tudi po protestu v Ljubljani. Če ne bo šlo drugače, bomo tovarno zaprli, vse dokler ne pride do končne rešitve," je še zagotovil Dular, medtem ko so tudi drugi delavci STS izrazili veliko razočaranje nad lastniki podjetja in državo. Eden izmed njih je dejal, da je v podjetje prišel s 16 leti, zdaj pa ne ve, kako bo v primeru zaprtja tovarne še prišel do zaposlitve, delavka, ki je v podjetju že 24 let, pa je dodala, da so v njem pustili velik del življenja, zato se ne nameravajo kar tako predati in v naporih popolnoma podpirajo sindikalne predstavnike.
Gospodarstvo
Delavci Siemensa po pravico v Ljubljano
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA
Komentarji
18
Delavci mariborskega Siemensa bodo nezadovoljstvo glede napovedanih odpuščanj izrazili v Ljubljani. Napovedujejo protest pred vlado, parlamentom in sedežem Siemensa.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.