Gospodarstvo

Delavci Siemensa po pravico v Ljubljano

Maribor, 28. 01. 2009 11.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Delavci mariborskega Siemensa bodo nezadovoljstvo glede napovedanih odpuščanj izrazili v Ljubljani. Napovedujejo protest pred vlado, parlamentom in sedežem Siemensa.

Množična odpuščanja v Siemensu
Množična odpuščanja v Siemensu FOTO: Reuters

Delavci mariborskega podjetja Siemens Transportation System (STS), ki ga lastniki nameravajo po neuspešnem poskusu prodaje v letošnjem letu likvidirati, so na današnjem zboru delavcev znova dali jasno vedeti, da se ne nameravajo zlahka sprijazniti z odločitvijo Siemensa, to pa bodo na četrtkovem protestu v Ljubljani dali vedeti tudi vladi.

Vodstvo mariborske tovarne na današnji zbor ni spustilo medijev, kar je delavce še dodatno razburilo, zato so zbor, ki so ga začeli v tovarniški menzi, zaključili na prostem. Tam so sicer za ograjo javnosti vendarle sporočili, kaj si mislijo o sedanjem dogajanju v podjetju, ki po njihovem mnenju ima perspektivo in strokovno usposobljene kadre za nadaljevanje proizvodnje, a bodo po napovedih lastnikov najpozneje septembra letos ostali na cesti.

"V četrtek bo v Ljubljano odpotovalo šest avtobusov, tam pa bomo jasno izrazili svoje nezadovoljstvo in pritisnili na vse pristojne državne resorje, da nam prisluhnejo in uvidijo, da smo v Sloveniji potrebni za nadaljnji razvoj Slovenskih železnic," je dejal prvi sindikalist v podjetju Martin Dular in dodal, da se bodo v Ljubljani najprej ustavili na prometnem ministrstvu, kjer se bodo sestali z državnim sekretarjem Igorjem Jakominom, nato pa bodo pot nadaljevali do vlade, državnega zbora in sedeža družbe Siemens Slovenija. Kot je še povedal za 24ur.com, bodo iz Maribora proti Ljubljani odšli ob 6. uri zjutraj, sestanek na ministrstvu pa je predviden za 8.30.

Dular je še povedal, da jim minister za promet Patrick Vlačič na torkovem srečanju v podjetju ni mogel obljubiti ničesar, je pa po njegovih besedah podprl njihov boj za pravice. Čeprav jim je dejal, da nima država vpliva na odločitev Slovenskih železnic, ki se niso odločile za nakup podjetja, v sindikatu menijo drugače, saj bi po njihovem mnenju država morala ravnati drugače in pri lastnikih zagotoviti obstoj podjetja, kot to počnejo v drugih državah.

"Svoj boj bomo nadaljevali tudi po protestu v Ljubljani. Če ne bo šlo drugače, bomo tovarno zaprli, vse dokler ne pride do končne rešitve," je še zagotovil Dular, medtem ko so tudi drugi delavci STS izrazili veliko razočaranje nad lastniki podjetja in državo. Eden izmed njih je dejal, da je v podjetje prišel s 16 leti, zdaj pa ne ve, kako bo v primeru zaprtja tovarne še prišel do zaposlitve, delavka, ki je v podjetju že 24 let, pa je dodala, da so v njem pustili velik del življenja, zato se ne nameravajo kar tako predati in v naporih popolnoma podpirajo sindikalne predstavnike.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

b77
29. 01. 2009 01.39
ovce kdo vas bo poslušal, je treba komunizem pa bo raj, samo je treba tud red nardit. 1,2, 1, 2, 1,2 bojo spet polne fojbe!
HooplaToopla
29. 01. 2009 01.13
Kaj je slovenski politiki? Kolikim med vami je že postalo jasno, da se razmere zaostrujejo in da bi se bilo smiselno postaviti na stran ljudstva in delavcev ter kmetov? Vsaj za kakšno leto pozabiti na osebne koristi? Spomnite se zgodovine. Povsem možno je, da bodo tisti, ki bodo vlak zamudili obešeni za jajca po 'kandelabrih' ob Dunajski in Slovenski cesti, tisti manj pomembni pa ob Tržaški, Zaloški ter Celovški Kaj boste v takem primeru z vsem kapitalom, vilami in velikimi avtomobili? Tudi če pobegnete v tujino, kot zgodovina kaže, da se velikokrat zgodi; to ni to. Pa lep pozdrav!
zogby
28. 01. 2009 21.35
vetlan Saj se strinjamo ,da je kapitalizem zrušil vsa človeška dostojanstva! Samo zakaj je pa še huje v nekdanjih državah SZ,ki so bile izrazito komunistične,sedaj pa ljudje na oblasti bogatijo na račun naravnih bogastev,raja pa nima nič od tega! Poleg tega je kapitalizem postal tako oderuški,šele zadnjih 15 let in večinoma v tistih državah ki so v tranziciji od komunizma-->kapitalzma. V ostalih še kar gre,zato menim da je najbolj temu kriva finančna kriza,ki je seveda posledica napačne politike kapitalizma zadnjih 10-15 let. Se pa svetovne gospodarske sile pogovarjajo o novem sistemu,v katerem bi živeli in ki bi vseboval tudi nekaj segmentov socializma(vendar to ne bo novorojeni komunizem) ampak bodo iz vsakega potegnili dobre lastnosti in povečali socialno varnost ter preskrbljenost delavskega razreda(na račun multi-bogatašev),no sej podobnen sistem imajo že v nordijskih državah,ki sicer uporabljajo kapitalizem,vendar imajo zakonsko pogojeno socialni status ljudi,ki je dober(po naših merilih pa odličen) in tudi tam bogataši morajo plačevati davke na oceno premoženjskega imetja,tako da se jim niti ne splača imeti nevem kakšno bogastvo! To je treba spremeniti,pa bo za vse dosti,pa še totalitarizma ne bo!
odkimasin
28. 01. 2009 18.39
En robot nadomesti 10 delavcev. Na roke so lokomotive delal pred 50 in več leti. V Sloveniji je ura dela predraga in slovenski delavec ni konkurenčen. Je pa tako, službo bodo imeli samo najboljši, tisti ki so skoz po bolniškah bodo pa lahko doma!
vetlan
28. 01. 2009 17.53
sesa, to je bil tudi cilj vseh tujih podjetij, Zapreti vsa naša podjetja, ki so jim konkurirali, ker je delovna sila pri nas kao draga (v resnici je preveč obdavčena) in tržiti svoje izdelke. Če pa kdo od vas nasprotuje, spomnite se Tobačne. Kapitalizem je uničil socialistične države, ki so mu zapirali prosto pot na vzhod (npr. v Rusijo, ki prej raje poslovala z nami). Žal, niste razumeli, da se nihče ne bo sekiral zaradi Slovencev in rasprodajali svoje gospodarstvo levo in desno. Zdaj pa imamo. Prav zaprav nič nimamo.
sesa
28. 01. 2009 17.20
@theta: Kot zaposleni v tem podjetju te povabim da se oglasiš kateri dan v STS da si boš ogledal kaj prihaja iz naših delovnih rok ven kot končni izdelak.Verjetno bi kaj takšnega videl prvič v življenju. Vsi zaposleni v STS garamo za nekoga ki nas izkorišča in krade delo, s podjetjem pa ni nič narobe; prav nasprotno, Siemens hoče zapreti zdravo podjetje in čez par let prodajati njihove vagone našim SŽ. Pa malo se pozanimaj kakšni vagoni in motorni vlaki se vozijo poIranu, Izraelu, spalniki po Nemčiji in še bi lahko našteval. Protest je namenjem ostalim podjetjem, da vidijo kako tujci zaradi premalo dobička in konkurence zapirajo zdravo podjetje. LP
sesa
28. 01. 2009 17.13
@theta: Kot zaposleni v tem podjetju te povabim da se oglasiš kateri dan v STS da si boš ogledal kaj prihaja iz naših delovnih rok ven kot končni izdelak.Verjetno bi kaj takšnega videl prvič v življenju. Vsi zaposleni v STS garamo za nekoga ki nas izkorišča in krade delo, s podjetjem pa ni nič narobe; prav nasprotno, Siemens hoče zapreti zdravo podjetje in čez par let prodajati njihove vagone našim SŽ. Pa malo se pozanimaj kakšni vagoni in motorni vlaki se vozijo poIranu, Izraelu, spalniki po Nemčiji in še bi lahko našteval. Protest je namenjem ostalim podjetjem, da vidijo kako tujci zaradi premalo dobička in konkurence zapirajo zdravo podjetje. LP
Drago Kerec 1
28. 01. 2009 16.41
Dogajanje ni stvar nobene gospodarske krize, ampak slabega vodstva Siemensa, ki misli, da bo dobiček priletel iz neba, če bodo vse zapirali. Zavedati se morajo, da bodo dobiček pridobili samo z delom in ne z raznimi mahinacijami ter špekulacijami. Proizvodnja je rentabilna in bo še naprej, saj bo povpraševanje po tirnih vozilih v svetu vedno večje, saj je to področje po svetu še vedno precej nerazvito, podjetij s tem programom pa malo. Tudi SŽ bo v kratkem potrebovala izboljšan vozni park, zato bi ji tako podjetje v domači lasti verjetno precej koristilo, morda pa bi jim celo pomagalo iz rdečih številk, saj bi s strokovnim vodstvom in znanjem, ki ga to podjetje ima zagotovo pridobili precej dela tudi za tuje železnice. Vsem v podjetju je namreč žal, da so prejšnjega direktorja iz Avstrije menjali, saj je pridobil ogromno dela in bi ga še več, ampak očitno so se v Siemensu že takrat odločili, da bodo podjetje zaprli in so moteči člen zamenjali. Od takrat ni bilo več podpisane nobene pogodbe za delo, naročila so se celo odklanjala, delalo se je s povečanim tempom in ustvarjalo zaloge, za katere se tako ali tako ve, da niso rentabilne, samo, da bi podjetje lahko šlo pravi čas v likvidacijo, kot si je to pač nekdo v vrhu Siemensa zamislil. Vsekakor pa vlada s svojimi prejšnjimi in bodočimi naročili lahko vpliva na odločitve Siemensa, saj menim, da se Siemens ni ravno trudil s prodajo, kajti dvomim, da bi želel ohranit podjetje s konkurenčno dejavnostjo, ki ne bi bilo v njihovi lasti. Problem imajo samo, kako nadaljevati določene projekte, za katere pa je bila ta tovarna ključnega pomena. Ta problem še ni rešen in mislim, da se bo Siemensu še kolcalo za Mariborom. Morda bo pa tukaj našlo svojo dodatno priložnost kakšno ambiciozno uspešno slovensko podjetje, raziskalo trg in izkoristilo ponujeno možnost ter znanje ali pa je v ozadju te igre kaj drugega, kar delavci in sindikat ne vedo. Ne smemo dovoliti, da bi tovarno, ki je redno polnila državno blagajno zaprli delavce pa poslali na zavod za zaposlovanje, kjer bodo to blagajno praznili, namesto polnili.
miros
28. 01. 2009 15.45
Tako je, spoštovani Vetlan. Časi, kakršni so in, ki prihajajo, so kot nalašč za korenite (beri revolucionarne) spremembe v pojmovanju in obravnavanju zasebnega in javnega, lastnine, dela in kapitala. Pravzaprav ni potrebno veliko izumljati. Vsi delavci in delavke, nelastniki ali zgolj mali solastniki podjetij, ne glede na narodnost, spol, raso...itn. naj postanejo ključni solastniki ali celotni lastniki podjetij, država naj pravičneje prerazdeljuje ustvarjeno med vse svoje prebivalce ter prebivalke, dokler še obstaja, in nasilje verjetno ne bo potrebno. V nasprotnem je mislim da precej možno. Večina ekonomistov pa naj, če zmore, objektivira takšna nova stanja, kot so denimo stoletja objektivirali izkoriščanje.
vetlan
28. 01. 2009 14.30
miros 28.01.2009, 11:42 Zanimiv predlog in to za vse tovarne, ki so bili last slovenskega naroda in ki jih je on zgradil, ampak za to je potrebna revolucija. hehe
vetlan
28. 01. 2009 14.26
Na tapravo mesto se bodo napotili hehe Še vprašanje, če jih bodo spustili pred parlament, bodo mogli kar pri sidru piknik narediti. Nič ne bo pomagalo, dokler ne ustavimo celotne Slovenije. Sprehoda pred parlamentom so že navajeni.
Denis212
28. 01. 2009 13.37
Država je tista, ki usvarja osnovne pogoje za gospodarsko dejavnost. Glavni problem je vrednotenje dela. Da proizvedete nek izdelek potrebujete veliko znanja in tudi veliko sposobnih ljudi. Delavci v gospodarstvu, so zadnjih 20-ih let izpostavljeno neizprosni globalni konkurenci in neprestanim grožnjam lastnikov o selitvi proizvodnih programov na vzhod. Po drugi strani, pa imamo v zadnjih 20-ih letih "razcvet" lahko-zaslužkarskih panog: trgovine, gostine, kazinoji, banke, zavarovalnice, borze, ... Vse te dejavnosti niso niti približno izpostavjene taki konkurenci kot gospodarstvo. Tudi vložek znanja, ki je potreben za neko dejavnost je v gospodarstvu neprimerno večji. Torej, če bi bili družba, ki spoštuje pošteno delo in znanje, bi tudi z raznimi ukrepi (olajšavami, spodbudami) dali prednost gospodarskim dejavnostim. Toda ne, mi smo družba "kravatarjev" in smo družba, ki daje prednost PARAZITSKIM dejavnostim, kjer je vse kar potrebuješ lepa obleka in karakter drekača. POŠTENO DELO BI MORALO BITI NAJVEČJA VREDNOTA SODOBNE DRUŽBE.
titovka
28. 01. 2009 13.24
ČE BI BIL JANŠA NA OBLASTI BI JIM ZIHER DEJAL...PRIDITE, PRIDITE VSAJ BOSTE LJUBLJANO VIDELI!!!!!!!
bimbo
28. 01. 2009 12.12
Nekaterim od vas ni nič jasno. S podjetjem ni nič narobe, dela imajo dovolj, ampak lastnik (Siemens) se je pač odločil jo zapreti, odpeljati stroje drugam in tam nadaljevati s proizvodnjo. Zato ni niti zainteresiran za prodajo. Po drugi strani pa se napovedujejo velike investicije v slovenske železnice in zdaj bo država, ki ni zainteresirana da bi SŽ prepričala v nakup tovarne, raje plačevala investicije tujcem. In ne theta, gre za zelo dobre delavce, ki so proizvajali vagone za ves svet. Nenazadnje to počnejo že 150 let in imajo nekaj znanja. Vse skupaj pač spominja na Tobačno v Ljubljani. Tujec kupil in čez par let vse skupaj zaprl. Država pa namesto, da bi posredovala, bo čez leto ali dve tej firmi dala nove velike posle, ne da bi zaščitila svoje ljudi.
Klampfman
28. 01. 2009 12.09
@theta Naredili so celotno novo serija 312 ("siemensi", potniške garniture) za SŽ. Delajo garniture za Izrael in Iran, ter potniške vagone za mnoge evropske železnice. Največa ironija je, da bodo SŽ v prihodnjih letih naveliko kupovale nove vlake (predvsem od Siemensa), ki so narejeni v tujini, naša tovarna pa propada
theta
28. 01. 2009 11.42
Kaj so sploh ti delali? Prilagajali siemensove vlake slovenskemu jeziku?
miros
28. 01. 2009 11.42
Spostovani delavci, pozivam vas da tovarno zasedete in obratujete naprej. Ce se "lastniki" s tem ne bodo strinjali, jo prisvojite in upravljajte sami. To deluje v Argentini in se marsikje, zakaj ne bi tudi v Sloveniji?
laufer
28. 01. 2009 11.34
Podjetništvo je ena od oblik plemenitenja kapitala. Če ta nima pričakovane rasti, naj podjetje propade. Delavci pa so tako in tako delovna sila s trga dela. Tam naj si poiščejo novo službo. Če so sposobni, jo bodo našli in obratno!