Uprava Prevent Globala bo v treh dneh na sodišče podala predlog za stečaj podjetij Prevent Global in Prevent avtomobilski deli, ki v Sloveniji skupaj zaposlujeta 1260 delavcev, večino na Koroškem. Kot je ocenila, ni več možnosti za uspešno izvedbo sanacije, potem ko je možnost sodelovanja odpovedal tudi potencialni strateški partner.
Vodstvo družbe je danes o tem že seznanilo zaposlene, katerih del je sicer zjutraj spontano ustavil delo in pričakoval informacije o plačah za junij. Teh vodstvo družbe ne more izplačati, ker je še vedno blokiran račun podjetja s strani davčne uprave. Ker plače danes ne bodo izplačane, bodo delavci po napovedih obeh sindikatov v ponedeljek stavkali, sindikati pa bodo to izkoristil za posredovanje vseh potrebnih informacij delavcem.
Napovedani stečaj ogroža tudi hčerinske družbe oz. širšo skupino, ki v Sloveniji skupno zaposluje 1650 delavcev, poleg tega pa še v tujini okoli 1100 delavcev. "Prepletenost med Prevent Globalom in hčerinskimi družbami je zelo velika tudi v smislu nekih finančnih odvisnosti, raznih kreditov," je na današnji novinarski konferenci v Slovenj Gradcu povedal prvi mož Prevent Globala Renato Krajnc.
Nekatere šivilje danes ustavile delo: V stiski smo!
Po torkovi triurni spontani ustavitvi dela je del proizvodnih delavk v družbi Prevent avtomobilski deli danes zjutraj znova ustavil delo in zahteval izplačilo plač za junij. Danes v proizvodnji šivanja avtomobilskih sedežnih prevlek zaradi dopustov dela samo okoli 200 zaposlenih, malo manj kot polovica jih stoji in zahteva plače, so pojasnili v Prevent Globalu.
Pred stavkajoče je zjutraj stopil tudi predsednik svobodnega sindikata Vlado Zorman, ki je delavkam ponovil že znane informacije in jim glede na to, da je za ponedeljek napovedana stavka, priporočil, naj se vrnejo na delo. Povedal je še, da so delavke izražale svojo stisko, ker ne dobijo denarja, nujnega za preživetje. Nato pa je sledil še šok: podjetje gre v stečaj.
Časa za reševanje Preventa je še 'pet sekund'
"Predsednika uprave sem vprašal, ali je še kakšna druga alternativa kot stečaj, in rekel je, da je še 'pet sekund do polnoči'. Prijeli bomo za teh pet sekund in bomo skupaj z ministrico za gospodarstvo v naslednjih 48 urah poskušali ugotoviti, ali je mogoče pridobiti posel, ki bo podjetju za prehodno obdobje zagotovil delo in dobiček za nadaljnje delovanje," je po današnjem sestanku s predsednikom uprave Kranjcem in gospodarsko ministrico Darjo Radić povedal premier Borut Pahor. "Predsednik uprave je določil, da je skrajni rok, da nam ta operacija uspe, torek," je dodal.
Kot je poudaril Pahor, je Prevent prepomembno regionalno podjetje na Koroškem, da bi izpustili teh pet sekund priložnosti, če obstajajo. "V neposrednih pogovorih z morebitnimi poslovnimi partnerji bomo poskušali pridobiti njihov posluh, da investirajo v podjetje in tako omogočijo posel," je ponazoril. Pahor se je sicer v pogovore z obstoječimi ali morebitnimi novimi poslovnimi partnerji pripravljen vključiti tudi sam.
Tudi ministrica za gospodarstvo je dejala, da še obstaja upanje, da se tudi s posredovanjem vseh, ki to lahko naredijo, v kratkem času pridobijo novi posli. Poudarila pa je, da je treba ob tem gledati tudi na to, kako z ustreznim programom rešiti razmere v podjetju na dolgi rok.
Krajnc je povedal, da je zadeva zelo kritična, a še ni vse izgubljeno. "Splača se potruditi, ker gre za podjetje, ki ima velik know how, pripadne ljudi, dobre resurse in tudi dober ugled v avtomobilski industriji," je povzel in spomnil, da je problem tega podjetja samo to, da nima poslov. "Če bomo do torka uspeli najti zagotovila za posle, se lahko izognemo katastrofi za koroško regijo," je dodal.
Vlada se je po besedah Darje Radić pripravila tudi za primer črnega scenarija. Kot je pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak, bo država s svojimi institucijami zagotovila, da bodo delavcem čim prej izplačali pravice iz naslova socialne varnosti. "Kot država bomo preko svojih institucij naredili vse, da bodo delavci v čim krajšem času prišli do tistih pravic, ki jim gredo po zakonodaji," je zagotovila.
Lahko Preventov stečaj reši del družbe?
Po mnenju ekonomistov Bogomirja Kovača in Jožeta Mencingerja bi Preventov stečaj lahko prinesel prestrukturiranje podjetja in nove lastnike. Po mnenju obeh so sicer za takšen razplet krivi lastniki družbe, po Mencingerjevem mnenju je nekaj malega k temu prispevala tudi svetovna gospodarska kriza. "Če je stečaj, ki bi pospešil prestrukturiranje podjetja, le prehodna faza za vstop novega lastnika oz. strateškega partnerja, in če bi lastniki v okviru stečajnega postopka prevzeli določeno odgovornost za pretekle izgube, potem bi očiščeno podjetje ob obstoju poslovnih priložnosti lahko začelo znova. Če je tako, potem je to lahko solidna rešitev," je povedal Kovač.
Če pa ni tako, potem uvedba stečajnega postopka pomeni hitrejši konec tega, kar bi se tudi sicer najbrž zgodilo, je menil Kovač. "To bi bilo bolje kot sedanje umiranje na obroke, ki nima nikakršnega izhoda in vodi v dokončen propad podjetja," je ocenil in dodal, da je sicer težko od daleč ocenjevati, kaj to pomeni.
Po mnenju obeh sogovornikov je za takšen razplet Preventove zgodbe kriv (nekajletni) spor med lastniki. "Gre za tipičen primer, da so lahko zasebni lastniki še slabši kot država," je poudaril Mencinger in spomnil še, da so se Preventovi lastniki, ko je družba imela še dovolj denarja, oddaljevali od osnovne dejavnosti in se usmerjali v gradbeništvo, nakup letališča ipd.
Kovač je še ocenil, da je podjetje v vsakem primeru obsojeno na propad, če med lastniki ni konsenza, da bi sprejeli novo solastništvo in se postopoma umikali iz posla. Država lahko pozneje, po stečajnem postopku, skuša določene stvari rešiti in bi imeli podoben scenarij kot pri Muri. "Ta je pokazal, da je bil stečaj vendarle priložnost za vsaj delno reševanje stvari, vendar pa smo to izpeljali veliko prepozno," je dodal.
Janša: Težave posledica spora med lastniki
Težave Preventa niso posledica gospodarske krize, pač pa spora med lastniki, je na današnjem pogovoru v Lepeni dejal predsednik SDS Janez Janša. Kot je pojasnil, je Prevent Global v težavah zaradi spora med lastniki, za katere je vprašanje, kako so prišli do kapitala za to podjetje. Država bi po Janševem mnenju za omilitev problema največ naredila s tem, da bi še pravočasno uporabila primerne vzvode in sprožila preiskavo o tem. Kot je pripomnil, pa ni slučajno, da se vse to dogaja v dopustniškem času, ko je pozornost javnosti manjša.
KOMENTARJI (284)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.