Murini delavci, ki so se že zjutraj zbrali pred tovarno in blokirali glavni vhod, bodo tudi jutri nadaljevali s protestom. Kot pravijo, od svojih zahtev ne odstopajo. Pozivajo pa tudi vse prebivalce Murske Sobote, da se jim pridružijo.
Zjutraj se je večja skupina delavcev zbrala pred vratarjem, protestni shod pa je spodbudil upokojeni delavec Janez Cör, ki je v Muri delal 21 let, je za 24ur.com povedal glavni sindikalist Mure Drago Forjan.
Protestu so se pridružili številni sodelavci, ki so že doma na čakanju ali na dopustih, tudi upokojenci Mure. Cör je delavce pozval, naj ne dovolijo, da gre Mura v stečaj, in naj protest nadaljujejo tudi v torek oziroma do odločitve za rešitev podjetja. Stavkali so predvsem Murini delavci, ki bi morali delati za Boss, pridružili pa so se jim tudi delavci Muralista.
Danes bi morali delavci začeti delati ob 6.10, vendar so ostali pred vrati tovarne, vanjo pa niso spustili vodstvenih delavcev. Ob 9.30 je nekaj predstavnikov zaposlenih in sekretar pomurske območne organizacije Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Jože Türkl odšlo v tovarno, kjer so sestavili stavkovne zahteve.
Pred delavce je stopil tudi Murin prokurist Zdenko Podlesnik, ki se je vrnil s službene poti.
Pri sestavi stavkovnih zahtev glavni sindikalist Drago Forjan in generalni sekretar Sindikata tekstilne in usnjarskopredelovalne industrije Anton Rozman nista sodelovala, ker so nekateri delavci zbirali podpise za nezaupnico njima. Kot je za 24ur.com povedal Forjan, ga najprej niso pustili v tovarno, nato pa so se dogovorili, da gre namesto njega sekretar Türkl. ''Jaz pa sem ostal z delavci za moralno podporo.''
Kaj zahtevajo delavci?
Predstavniki Murinih delavcev zahtevajo, da takoj odstopita vodstvo in nadzorni svet podjetja, nezaupnico pa so izrekli tudi izvršilnemu organu sindikata v Muri ter predsednikoma sindikata tekstila in zveze svobodnih sindikatov. Dokler zahteve ne bodo izpolnjene, delavci ne nameravajo nadaljevati dela.
Zaradi kriznega stanja predlagajo, naj do nadaljnjega prevzame upravljanje in vodenje pomurskega giganta minister, vlado pa prosijo za konkretne ukrepe na kadrovskem in nadzornem področju. Zahtevajo tudi konstituiranje novega nadzornega sveta in nove uprave.
Predstavniki upornih delavcev še sporočajo, da so se uprli spontano zaradi nakopičenega obupa, plače, ki je manjša od minimalne. Zahtevajo tudi, da se znova vzpostavi soupravljanje pri delu. "Gre za to, da se omogoči dovolj dela, ki ga na trgu ne manjka, in opozarjamo, da zmoremo izpolnjevati najvišje kakovostne normative," še dodajajo ter zahtevajo človeka vredno dostojno plačilo.
Delavcem je prekipelo
Murinim delavcev je prekipelo zaradi izgube najmanj 2500 delovnih mest. Lastnikom in vladi očitajo, da so jih prevarali, saj so v minulih štirih mesecih iskanja rešitve za Muro obljubljali ohranitev vsaj 1700 mest. Predvsem pa so delavci prepričani, da lastniki in vlada niso imeli prave volje, da resnično pomagajo rešiti težave Mure, v kateri je zaposlenih skoraj 20 odstotkov vseh zaposlenih v pomurskem gospodarstvu.
Veliko očitkov so naslovili predvsem na največjega lastnika družbe NFD Holding, predvsem na direktorja družbe Staneta Valanta. Delavci zahtevajo, da se NFD Holding odpove lastništvu v Muri in da njegove delnice prepusti tistim, ki so pripravljeni Muro rešiti.
Delavci so veliko kritičnih pripomb naslovili tudi na vodenje podjetja v preteklosti. Upravam Mure so očitali nesposobnost, za katero so bile predobro plačane. Slišati je bilo tudi očitke, da so se posamezni vodilni delavci osebno okoriščali, delavci pa so morali delati v slabih delovnih pogojih in za sramotno nizko plačilo.
Kuntarič: Ostalo bo pogorišče
Direktor Slovenske odškodninske družbe (Sod) Tomaž Kuntarič je po sestanku z delavci Mure te zaprosil, naj pomagajo pri ohranitvi proizvodnje v podjetju Mura in partnerji.
Kot je delavcem poudaril Kuntarič, bo potem, če še zadnji partner, na katerega v tem trenutku stavijo, zapusti Muro, res ostalo samo še pogorišče.
"Prizadevali si bomo še naprej, da se maksimalno zagotovijo vsi pogoji oz. se maksimalno poskrbi za vašo socialno varnost," je poudaril. Prvi korak za zagotovitev tega pa je po Kuntaričevih besedah maksimalna pospešitev postopkov insolventnosti, torej stečaj za večino družb iz skupine Mura.
Le na tak način bodo delavci po njegovem mnenju maksimalno v kratkem času lahko deležni nadomestil preko zavoda za zaposlovanje.
KOMENTARJI (284)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.