Tretji dan blokade pristanišča so se pred Luko Koper po pozivih, ki so se pojavili na družbenih omrežjih, okoli šestih popoldne ob delavcih zbrali tudi njihovi podporniki. Po poročanju oddaje 24UR se je zbralo približno 1000 ljudi.
Na manifestaciji so med drugim napovedali, da se bodo ob isti uri pred vhodom v Luko zbrali tudi v ponedeljek in torek. V torek naj bi tako ponovili protest Vstala Primorska, kjer se je prejšnji teden na Titovem trgu zbralo med tri in štiri tisoč ljudi.
Kmalu zatem so delavci sporočili, da pri svojih zahtevah vztrajajo, da pa se bodo jutri vsaj za nekaj ur vrnili na delo: "Delavci smo zgroženi nad ignoranco in lažmi vlade. Odločeni smo vztrajati do konca. Pričakujemo, da bo pot še dolga. Ker smo družbo gradili sami in jo imamo za svojo, smo odločeni, da vam ne bomo dovolili, da jo vi uničite. Zato smo se z upravo družbe uspešno dogovorili, za dobrobit te družbe, da bomo jutri delali 8 ur z vsemi razpoložljivimi resursi, in sicer od 9. do 17. ure."
Delavci v podjetju namreč vztrajajo, da je pravilna njihova interpretacija dogajanja – da želi država oslabiti Luko Koper in jo prodati. Ob tem velja omeniti, da je premier Miro Cerar večkrat javno poudaril, da podjetja ne prodajajo, niti tega ne nameravajo storiti.
V Luki Koper so medtem pojasnili, da sta dve kontejnerski ladji, namenjeni v Luko, spremenili rotacijo. Namenjeni sta najprej v Trst in šele potem v Koper, če se bo stanje vmes normaliziralo. "V logistiki je seveda logično, da tovor v takih primerih išče alternative. Še posebej to velja za kontejnerje, manj v primeru drugih tovorov, saj vsa pristanišča nimajo enakih kapacitet. Temu smo bili priča tudi v času žledoloma, pa tudi med zastoji na slovenskem železniškem omrežju na koncu lanskega in začetku letošnjega leta," so zapisali.
Minister vodstvo opozoril na njihove prioritete
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek si maksimalno prizadeva za takojšnjo odpravo blokade Luke Koper, so sporočili iz njegovega kabineta.
"Zato je po pooblastilu predsednika vlade zaradi velikanske gospodarske škode, ki nastaja zaradi blokade dela v Luki Koper in dolgoročnega tveganja za razvoj Luke in Republiko Slovenijo, že stopil v stik z Luko Koper in si prizadeva, da bi se v najkrajšem možnem času pogovoril s predsednikom uprave Luke Koper Dragomirjem Matićem. Minister kot predstojnik gospodarskega resorja resorja in kot dolgoletni gospodarstvenik namreč ocenjuje, da je dialog s predsednikom uprave potreben, saj lahko izdatno prispeva k takojšnji zaustavitvi škodljivih posledic. Minister tako vnovič poziva predsednika uprave, naj s svojim odgovornim ravnanjem zagotovi, da bo delo in nemoteno poslovanje Luke Koper nemudoma spet steklo. Kot predsednik uprave je namreč z vso skrbnostjo dolžan poskrbeti tudi za zakonito, skrbno in vestno poslovanje vseh zaposlenih v Luki Koper," nadaljujejo na ministrstvu.
Minister sicer poudarja, da pod nobenim pogojem ne more dopuščati nadaljnjega povečevanja gospodarske škode. "Nedopustno in nepredstavljivo je, da bi kdorkoli v tej državi dopuščal, da bi se zaradi česarkoli povzročala tolikšna gospodarska škoda, kot nastaja trenutno. Gospodarstvo nikakor ne sme biti talec kakršnihkoli ultimatov! Zato pozivam predsednika uprave Luke Koper k odgovornemu ravnanju in takojšnji ureditvi razmer v tem podjetju!"
Počivalšek se je sicer z Matićem sešel že sinoči, vendar je slednji želel, da je na sestanku navzoča vsa uprava, v kar Počivalšek, menda tudi zaradi tonov pogovora, ni privolil, zato sta Matić in ekipa protestno odšla.
Tretji dan blokade
Na sedežu družbe so se danes sešli njena uprava, večina članov nadzornega sveta in pooblaščeni predstavnik zaposlenih. Ugotovili so, da vodstvo družbe nima pristojnosti in ne more zagotoviti, da vlada ne bo uresničila načrtov o ustanovitvi pristaniške uprave in podeljevanju novih koncesij, so sporočili predstavniki Luke Koper.
Navedeno po njihovih besedah za družbo pomeni zmanjšanje prihodkov, dobička in števila zaposlenih. "Iz tega lahko sklepamo, da večinski lastnik, država, zavestno zmanjšuje vrednost družbe in s tem državnega premoženja, kar vodi v poceni prodajo družbe. Nelogično je namreč opredeliti Luko Koper kot strateško naložbo in hkrati zmanjševati njeno vrednost," so zapisali.
Nadzorni svet družbe je za jutri sklical tudi izredno sejo, na kateri se bo seznanil s stanjem v pristanišču. Obravnaval pa bo tudi vsebino in posledice zgoraj omenjenega dokumenta.
Spomnimo. Delavski svet je včeraj posredoval elektronsko sporočilo, ki naj bi dokazovalo, da Gašperšič laže o načrtih s pristaniščem in da načrtuje njegovo razkosanje. V njem med drugim piše:
Predlagamo, da tovrstne problematike ne razrešujemo v okviru sprejema PRP (program razvoja pristanišča), ampak ob prenovi koncesijske uredbe in posledično koncesijske pogodbe, ki jo že dalj časa pripravljamo in jo nameravamo v kratkem poslati v medresorsko usklajevanje in vladi v sprejem. /.../ To vprašanje je možno razrešiti le s spremembo koncesijske pogodbe, kar pomeni, da bi za nove investicije podelili nove koncesije gradnje ob že obstoječi koncesiji storitev, vendar je pri tem zaradi enotnega vodenja pristanišča potrebno zagotoviti še posebnega upravljavca pristanišča (port authority). |
Delavci pisali Cerarju
Potem ko je premier Miro Cerar včeraj v izjemno ostrem odzivu na dogajanje dejal, da se z delavci ne bo sešel, saj da "delavci, ki na takšen način izsiljujejo oziroma ustvarjajo nemir, ne morejo biti sogovorniki nobene odgovorne vlade", so mu ti danes poslali odprto pismo.
Iz njega je očitno, da še naprej vztrajajo pri odstavitvi tako ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča kot državnega sekretarja Metoda Dragonje, kot glavni argument pa zdaj tudi oni navajajo omenjeni dokument. "Nikakor ne gre za ultimate, atentate in ostale prevrate, temveč za nezadovoljstvo z odločitvami ljudi, ki služijo izključno lobističnim interesom iz ozadja. Jazbec je bil le izvrševalec odločitev, zato nas njegov odstop ne zadovoljuje. Razkrili smo številne manipulacije in laži državnega sekretarja Dragonje in ministra Gašperšiča, zadnji pridobljeni dokumenti pa napovedujejo razkosanje naše luke in postopno uničevanje vsega, kar smo sami ustvarili. To so ljudje, ki delajo škodo našemu podjetju in vsem prebivalcem Slovenije, zato morajo odgovarjati," so zapisali.
Delavci na koncu pisma Cerarju izražajo nezadovoljstvo, ker se ne želi sestati z njimi. "Ponudili smo vam roko dialoga. Te roke se ne zavrača, če naj resno jemljemo vaše izjave k umirjanju razmer." Dodali so, da se borijo za svojo prihodnost in da zato nimajo kaj izgubiti.
Pismo delavcev objavljamo v celoti:
Spoštovani predsednik Vlade RS Miro Cerar.
Glas delavcev Luke Koper ni glas ulice, ni glas huliganov in ni glas tistih, ki hočejo škoditi lastnemu podjetju. Gre za zadnji klic razuma delavcev Luke Koper, prebivalcev Kopra, Primorske in Slovenije, ki smo siti uničevanja naših podjetij in naših življenj. Ste se v teh dneh mogoče vprašali, komu je v največjem interesu braniti Luko Koper? Nam, ki preživimo štirideset let svojega življenja v luki ali oblastnikom, ki se menjajo vsake štiri leta in luko jemljejo kot potencialni plen za osebna okoriščanja. Država in državno premoženje sta last vseh prebivalcev in prebivalk in ne last oblastnikov, ki so jo dobili samo v upravljanje. Z enako pravico, kot lahko predstavniki kapitala vodijo naša podjetja, lahko tudi delavci sodelujemo pri upravljanju, kar je med drugim tudi ustavna pravica. Nikakor ne gre za ultimate, atentate in ostale prevrate, temveč za nezadovoljstvo z odločitvami ljudi, ki služijo izključno lobističnim interesom iz ozadja. Jazbec je bil le izvrševalec odločitev, zato nas njegov odstop ne zadovoljuje. Razkrili smo številne manipulacije in laži državnega sekretarja Dragonje in ministra Gašperšiča, zadnji pridobljeni dokumenti pa napovedujejo razkosanje naše luke in postopno uničevanje vsega, kar smo sami ustvarili. To so ljudje, ki delajo škodo našemu podjetju in vsem prebivalcem Slovenije, zato morajo odgovarjati. Povabili smo vas med nas. Ponudili smo vam roko dialoga. Ta roka se ne zavrača, če naj resno jemljemo vaše izjave k umirjanju razmer. Želimo samo zaščititi naša delovna mesta in naše podjetje tudi v prihodnje in za bodoče rodove. Naša volja je neomajna, ker se borimo za naša življenja, za naše družine, našo prihodnost in naše otroke. Zato nimamo kaj izgubiti! Delavci Luke Koper. |
Medtem je gospodarska izguba vse večja. Samo Slovenskim železnicam blokada povzroča 700 tisoč evrov škode dnevno. Zaradi nje so namreč morale ustaviti ves tovorni promet, ki je glavni vir njihovih prihodkov. Kakšna je škoda za preostale slovenske in tuje logiste, gospodarske družbe, ki temeljijo na t. i. dobavah just in time, ter za ugled Luke Koper kot srednjeevropskega okna v svet, je za zdaj težko oceniti, a skoraj gotovo je mogoče govoriti o milijonih evrov.
KOMENTARJI (2268)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.