Jezni delavci, ki so v zadnjih treh mesecih zaradi likvidnostnih težav podjetja delali le približno 20 dni in še vedno čakajo na celotno poplačilo januarskih in februarskih plač, so pripravili vrsto transparentov. Z njimi opozarjajo vodstvo podjetja in državo, da jih je lahko sram, da so delavci lačni.
"Z današnjo stavko želimo opozoriti javnost na to, kaj se pri nas počne in da delavci očitno nismo delodajalcem več pomembni ter da ne moremo živeti brez plač," je poudaril predsednik stavkovnega odbora David Švarc. "Bojimo se, da lastniki in uprava delajo predvsem za sebe in si kupujejo čas ter iščejo možnosti, kako bodo razprodali podjetje, sebe poplačali, potem pa ušli, medtem ko bomo mi ostali brez vsega," je opozoril.
Vodstvo podjetja se s stavkovnim odborom vse do danes ni bilo pripravljeno pogovarjati. Danes pa se je namestnik direktorja Primož Pegam opravičil zaposlenim za nastalo situacijo in zagotovil, da ni bila namerno povzročena. Pojasnil je, da bil LTH v smislu financiranja vedno tvegano podjetje, ker je imelo kapitala največ od 10 do 15 odstotkov in so poslovni proces financirale banke.
"Očitno je sedaj ta dolžniški kapital ocenil, da ni več pripravljen financirati poslovnega procesa v LTH. Zato so nastale težave," je dejal Pegam in dodal, da bo predvidoma v ponedeljek seja nadzornega sveta, na kateri se bodo odločili, kako naprej. Pegam o možnostih za preživetje zaradi poslovnih razlogov in povezav s strateškimi partnerji ni želel govoriti, ker naj bi bilo to slabo za LTH in tudi za upnike. Meni pa, da možnost preživetja LTH, ki so ga želeli zagotoviti s strateškim partnerjem, pomočjo države, dokapitalizacijo in dezinvestiranjem linje zamrzovalnih skrinj, še obstaja.
"Delavci imajo sicer legitimno pravico, da zahtevajo stečaj, ker jim nismo zagotovili celotne plače za januar in februar ter so v tem trenutku upniki," je dejal Pegam, ki še vedno ni mogel zagotoviti, ali bodo plačali vse obveznosti do delavcev.
Delavci so v minulih dneh prejeli do 600 evrov januarske plače, vendar vodstvo ni izpolnilo drugih stavkovnih zahtev, med katerimi so izplačilo celotne januarske in februarske plače ter takojšen zagon proizvodnje, saj brez nje ne vidijo možnosti za preživetje podjetja. Podredna zahteva delavcev je zato stečaj podjetja. Švarc ne verjame, da obstaja še kakšna druga možnost, saj tudi rešitve, o katerih govori uprava, ne bi zagotovile dovolj sredstev za pokritje celotne izgube in dolgov.
"Resnično se bojimo, da nas bodo lastniki in direktorji, tako kot vedno doslej, naplahtali. LTH, ki je bil nekdaj ponos Slovenije in Jugoslavije, je obubožan," je poudaril Švarc in spomnil, da se v podjetju zaradi neplačanih računov dogajajo izklopi elektrike in plina ter blokada računa s strani davčne uprave. "Pritiskali bomo na upravo in lastnike, da se razkrijejo in da se pokaže, kam je izginil ves denar, da mi danes životarimo in od uprave dobivamo samo izgovore, da so krivci banke, ki nam ne podarijo denarja," je dejal Švarc in dodal, da delavci želijo dobiti, kar jim pripada, in zagotoviti, da bi tisti, ki so krivi za propad podjetja, za to pošteno odgovarjali in bi ostali brez vsega.
Uprava sicer že opozarja, da bi bili delavci tudi v primeru stečaja slabo poplačani, saj naj bi bila stečajna masa zelo majhna. Sekretarka gorenjske območne enote Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Romana Oman pa je poudarila, da je stečaj kljub temu najboljša rešitev. Delavci, ki morajo preživeti s posojili in položnicami, bodo tako vsaj v dveh mesecih prejeli prve dohodke. Čim prej mora priti stečajni upravitelj, delavcem dati odpovedi in jih prijaviti na zavod za zaposlovanje, kjer bodo prejeli nadomestilo in nato tudi nekaj sredstev iz jamstvenega sklada, meni Omanova.
"Če je podjetje tako daleč in ima toliko hipotek in dolgov, ni druge rešitve, kot da se spravi v stečaj. Vsak dan se namreč izgubi ogromno denarja in sploh ne vem, kako lahko uprava še upa na rešitev. Tudi če bi dobili posojila, ne bi mogli poplačati vseh dolgov," je opozorila Omanova, ki meni, da so taka pričakovanja nerealna in očitno temeljijo na neki drugačni igri vodstva in lastnikov, ki stečaju nasprotujejo.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.