Zaradi omejitev zbiranja, ki veljajo kljub koncu epidemije, so se na pot iz Velenja v Ljubljano odpravili le z enim avtobusom. A vseeno jih je bilo težko spregledati, še težje preslišati. Sicer nas enostavno prezrejo, naših težavam navkljub, so bili jasni. Danes jih niso mogli, saj se je skupina, čeprav majhna, sprehodila od sedeža sindikatov na Dalmatinovi, do parlamenta, naprej do vlade in spet nazaj. Vseskozi z jasnim sporočilom: vsi ste nam obrnili hrbet!
Kot je povedal predsednik sindikata Žan Zeba: "Bili so polni obljub, ko so nas prodali, bili so polni obljub tudi za 1. maja, ko so bili v Velenju. Hisense pravi, da jim niso pomembni ne invalidi in invalidsko podjetje ne ukrepi vlade s subvencijami na čelu." To bo katastrofa za Velenje, Šaleško regijo, dobavitelje, zato nikomur ne bi smelo biti vseeno.
Samo obljubljajo in obljubljajo, ko pa se vrata zaprejo, pozabijo na nas, so ostri. "A mi se ne damo, Gorenju smo zvesti že več kot pol življenja in tako bo tudi ostalo. Jaz v Gorenju delam že 38 let in 6 mesecev. Če me odpustijo, imam še nekaj drugih možnosti, vendar jih ne želim," je jasna Metka Šrahman.
Kaj na vse skupaj pravi pristojno ministrtvo? Dvakrat so govorili z vodstvom Gorenja, predlagali so tudi nekaj sprememb delovno-pravne zakonodaje, ki pa večinoma niso izvedljive. In tu so se stvari očitno tudi končale.
Spomnimo
Uprava Hisense Gorenja bo presežnim delavcem odpovedi pogodb o zaposlitvi začela vročati predvidoma v začetku junija. Podjetniški sindikat medtem odločno nasprotuje kakršnim koli postopkom ugotavljanja presežnih delavcev, prav tako ne želi sodelovati pri oblikovanju kriterijev za določitev presežkov, je povedal predsednik sindikata Žan Zeba.
Podjetniški sindikat vodstvo družbe, ki ocenjuje, da je presežnih delavcev 828, poziva, naj namesto odpovedi pogodb o zaposlitvi kot zadnjega in najbolj radikalnega ukrepa smiselno z namenom ohranitve zaposlitve v čim večji možni meri predhodno uporabi še kak drug institut, kot so odreditev začasnega čakanja na delo doma, začasno opravljanje drugega dela in delo s skrajšanim delovnim časom. Poziva jih tudi, naj v okviru postopka ugotavljanja presežnih delavcev v čim večji meri uporabijo mehke metode zmanjšanja števila zaposlenih.
Hisense je Gorenje prevzel leta 2018, od takrat pa je ostalo brez dela že 1800 zaposlenih. Trenutno je v Gorenjevi proizvodnji v Velenju 3020 delavcev, v družbi Hisense Gorenje Europe s sedežem v Ljubljani pa 818. Celotna skupina Hisense Europe po zadnjih podatkih zaposluje 9309 ljudi.
KOMENTARJI (552)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.