Okrog 160 delavcev Garanta še ni prejelo letošnjega regresa za letni dopust, vprašljivo je tudi izplačilo julijske plače, težave pa so tudi pri plačilu prispevkov za invalidsko-pokojninsko in zdravstveno zavarovanje. Delavci so direktorico Vesno Frelih pozvali, da pride na zbor delavcev in jim razloži, kakšne so razmere v podjetju, vendar je to odklonila. Po njihovi oceni je Frelihova neodzivna in nedostopna, saj v družbo "pride, ko pride", vsa pooblastila o vodenju Garanta pa so v njenih rokah.
Delavci pravijo, da je Frelihova na celotno premoženje Garanta, vključno s parkirišči, najela maksimalno hipotekarno posojilo, ki naj bi znašalo tri milijone evrov.
Sekretar Savinjske območne organizacije Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Vojko Korošec je danes po srečanju s predstavniki Garantovega sindikata potrdil, da je Frelihova omenjeno hipotekarno posojilo najela že aprila pri Poštni banki Slovenije, več kot mesec dni pa se ni mudila v Garantu.
Svet delavcev jo je pozval na pogovor 18. avgusta, rezervni termin pa je 24. avgust. Če se direktorica pogovora ne bo udeležila, delavci napovedujejo stavko, je dejal Korošec. Če do 1. novembra ne bodo prejeli regresa, pa bodo delavci Frelihovo tožili zaradi kršitve pravic iz delovno-pravne zakonodaje.
Proizvodnja pohištva poteka, vendar moteno. Naročil za domači in tuji trg imajo dovolj, vendar ni denarja za nabavo materiala, na zalogi pa prav tako nimajo ničesar. Delavci so tudi zbegani, ker ne vedo, na koga naj se obrnejo s svojimi težavami, saj Frelihove ni, predsednica nadzornega sveta pa je njena svakinja Tanja Frelih.
Druga članica nadzornega sveta pa je Alenka Verlič, ki je bila lastnica družbe Smark, po izbrisu iz sodnega registra pa je vse premoženje Smarka prevzel poslovnež Boštjan Marovt s svojo družbo Mavia. Marovt, katerega tesna sodelavka naj bi bila prav direktorica Garanta, pa je zdaj največji lastnik polzelske pohištvene industrije, čeprav naj bi uradno imel le nepremičninsko družbo Max-Rent, 15 odstotkov kranjske gostinske družbe Reina in 20,5-odstotni delež družbe P33.
Usodo največjega proizvajalca ploskovnega pohištva s 37-letno tradicijo tako krojijo družbe Marovta, ki ima 55 odstotkov glasovalnih pravic, celjski Nivo kot uradno največji delničar pa je že nekaj časa izrinjen.
Leta 2006 je vodstvo Garanta začelo z nakupom lastnih delnic, najbolj očitno pa so določila zakona o gospodarskih družbah kršili leta 2007, saj so od vsega 188.000 evrov dobička kar 248.000 evrov namenili za nakup lastnih delnic, torej več, kot je dobiček tisto leto sploh znašal. Ob tem so lastnikom izplačali še 110.000 evrov dividend.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.