Po razkritju vrtoglavih zneskov, ki jih je vodstvo Skimarja plačevalo za pravna svetovanja, je med delavci Elana počilo. Telefon predsednika sindikata Dušana Ferjana je zvonil, ogorčeni delavci pa so od svojega predstavnika zahtevali določene ukrepe. "Naj opozorim, da ne želimo voditi podjetja," je za 24ur.com povedal Ferjan in dodal, da se stvari morajo razčistiti.
Danes je potekal tudi sestanek sindikata Elana, na katerem so se pogovarjali o stvareh, ki se trenutno dogajajo v podjetju. "Pogovarjali smo se predvsem o plačevanju ogromnih faktur za svetovalce in odvetnike," nam je povedal Ferjan. Dogovorili so se, da bodo nastopali z enotno zahtevo, da uprava Elana pojasni porabo denarja. Jutri bodo morali vodilni razložiti, zakaj so zneski za pravno svetovanje tako visoki. "Od nadzornega sveta, predsednika uprave in prokurista zahtevamo odgovore," je odločen Ferjan.
"Hočem vedeti predvsem, kaj ti ogromni zneski predstavljajo in kaj je bilo na njihovi podlagi narejeno za podjetje," je poudaril Ferjan in dodal, da se je že prejšnje leto ogromno denarja zapravilo za odvetniške službe in svetovanje, letos pa se je ta številka še enormno povečala. "Jaz verjamem, da so odvetniške storitve zelo drage. Ampak ali so res tako noro drage in ali podjetje potrebuje vse te svetovalne službe," bo Ferjan v četrtek na sestanku z vodstvom podjetja vprašal predsednika uprave Ivana Štrlekarja.
Štrlekar je danes pojasnil, da so bili stroški za odvetnike potrebni. "V podjetje sem prišel z nalogo, da pripravim srednjeročni program, ki bo verodostojen do bank in lastnikov. Za sestavo takšnega programa smo skupaj z lastniki ugotovili, da potrebujemo čiste račune vseh podjetij za obdobje zadnjih treh do petih let, in zato smo morali naročiti pravne preglede," je pojasnil Štrlekar.
Medtem ko je Štrlekar dejal, da so storitve, zaradi katerih so bili stroški odvetnikov v tem letu tako dragi, že opravljene, Ferjan pričakuje, da bo vodstvo sedaj pogodbe z odvetniškimi pisarnami vsaj prevetrilo, in, če je to možno, tudi odpovedalo. Nato pa v skladu s potrebami sklenilo nove. "V kolikor se ne bodo dogovorili o odgovornosti, potem obstaja tudi možnost stavke," je opozoril Ferjan.
Če na četrtkovem sestanku delavci ne bodo zadovoljni z odgovori uprave, bodo zahtevali njen odstop. Sicer pa od lastnikov oziroma od nadzornega sveta, katerim mora uprava na naslednji seji prav tako predstaviti podrobnosti glede plačil odvetnikom, pričakujejo, da bodo ugotovili, ali je sedanja uprava sposobna voditi podjetje v prihodnje. "Če se bo izkazalo, da temu ni tako, pričakujemo, da bodo lastniki nastavili pravo vodstvo, ki bo sposobno Elan peljati v naslednje obdobje," je še dodal Ferjan.
Spomnimo ...
Medtem ko delavci Elana trepetajo za svoja delovna mesta in delajo za mesečno plačilo, s katerim si lahko kupijo le najnujnejše življenjske artikle, Skimar plačuje ogromne zneske odvetnikoma Rajku Vrečarju in Danielu Planinšcu.
Tako je Skimar avgusta plačal kar 32.882,76 evra za pravno svetovanje. Odvetnik Planinšec je omenjeni znesek prejel za 199 ur dela. To pa ni vse: prejel je tudi mesečni pavšal v višini 9.600 evrov. Septembra je odvetnik poleg že omenjenega pavšala prejel še 28.090,80 evra plačila. Na računu je zapisano, da je Planinšec opravljal pravni pregled sistema Skimar ter hčerinskih in odvisnih družb sistema. Visoke zneske je prejemal tudi Vrečar, ki je povedal, da je s sodelavci opravil zahtevno sedemmesečno delo.
Vršilec dolžnosti predsednika uprave Ivan Štrlekar je v ponedeljek dejal, da se zaveda, da gre za visoke zneske. "Toda ko sem primerjal pretekle zneske in ko primerjam sorodna podjetja, so ti zneski sprejemljivi ali pa celo nizki. To bom poskušal dokazati tudi nadzornemu svetu," je povedal Štrlekar. Z njim se ne strinja prokurist Jože Kralj, ki pravi, da so zneski bistveno večji od tistih, ki so jih v preteklosti plačevali odvetnikom. "S takimi pogodbami je potrebno prenehati," je še dejal.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.