Stečajna upraviteljica Kraškega zidarja Simona Goriup je 312 zaposlenim razdelila odpovedi delovnega razmerja. Tako je začel teči 15-dnevni odpovedni rok, ob koncu katerega se bodo delavci lahko prijavili na Zavod RS za zaposlovanje. Po besedah sindikalistov bodo tako že v oktobru lahko prejeli prva nadomestila za brezposelnost.
Zato so bili ob današnjem sestanku delavcev s stečajno upraviteljico prisotni tudi predstavniki Območne službe Zavoda RS za zaposlovanje Koper. Na zavodu so v sporočilu za javnost zapisali, da se bodo delavci začeli prijavljati 5. septembra. Že ta teden bodo na koprski območni enoti zavoda pripravili seminarje, na katerih bodo odpuščene seznanili s pravicami, ki jim pripadajo po prenehanju delovnega razmerja, in s termini prijave pri zavodu. Poleg tega jim bodo izročili vloge za uveljavljanje denarnega nadomestila ter jim predstavili aktualna prosta delovna mesta s področja gradbeništva. Delavce bodo še pred nastankom njihove brezposelnosti povezali z delodajalci s področja gradbeništva, so še zapisali na zavodu.
Svetovalci zaposlitve bodo z delavci pripravili zaposlitvene načrte, v katerih bodo opredelili nadaljnje aktivnosti iskanja zaposlitve in morebitnega dodatnega izobraževanja oz. usposabljanja, s katerim si bodo delavci povečali zaposlitvene možnosti, so sporočili z zavoda. Po zadnjih podatkih naj bi se sicer prijavilo 308 delavcev, največ, in sicer 272, pri območni službi Koper, nekaj pa tudi pri službah v Ljubljani in Novi Gorici. Kot so še sporočili z zavoda, je največ delavcev starih med 30 in 50 let ter imajo srednjo strokovno in poklicno izobrazbo. 17 delavcev je invalidov.

Nekaj delavcev bo stečajna upraviteljica potrebovala za dokončanje del, a danes še ni vedela, koliko. Povedala je le, da bo v zakonsko določenem roku pripravila vse potrebne dokumente, ko bo tudi znan obseg premoženja sežanskega gradbinca v stečaju, sredi novembra pa tudi terjatve do posameznih upnikov.
"Gre za velik stečaj, najprej bo potrebno pogledati poslovanje podjetja in se odločiti, kako naprej. Zato je za kakršnekoli informacije o terjatvah in hitrosti postopka stečaja še prezgodaj," je povedala stečajna upraviteljica Goriupova, ki je vodila tudi prisilno poravnavo v Kraškem zidarju. "Glavni razlog, da prisilna poravnava ni uspela, je v tem, da banke niso bile pripravljene podpreti postopka, saj bi morale vložiti nova sredstva za nadaljevanje poslovanja," je dejala.
Možnosti za nove zaposlitve bodo, a jih ne bo veliko
Delavci bodo imeli nekaj možnosti za nove zaposlitve, saj je na sežanski enoti zavoda za zaposlovanje prijavljenih nekaj potreb po gradbenih delavcih, strojnikih in voznikih tovornih vozil, je povedala pomočnica direktorice koprske območne enote zavoda za zaposlovanje Daira Balta. Vendar bo za mnoge težko, saj je povprečna starost zaposlenih v Kraškem zidarju 44 let, veliko pa je med njimi tudi invalidov, je dodala.
"To je žalostna zgodba, žalostno je, da ugaša še eno primorsko podjetje," je po sestanku povedal izvršni sekretar sindikata KS 90 Damjan Volf. Zagotovil je, da so njihova prioriteta predvsem delavci ter poplačilo njihovih prednostnih terjatev.
"Stečajni upraviteljici bomo dali čas, da pregleda vse posle podjetja tudi za leto dni nazaj, in na podlagi njenih ugotovitev bomo lahko tudi ukrepali. Vendar je naša primarna naloga, da sedaj delavcem zagotovimo izplačilo vsaj prednostnih terjatev. Po mojem mnenju se za neprednostne terjatve do podjetja, kot so preostanki med minimalno in preostalo plačo ter lanski regres, lahko delavci kar obrišejo pod nosom," je še dejal Volf.
Okrožno sodišče v Kopru je minuli ponedeljek ustavilo postopek prisilne poravnave družbe Kraški zidar in začelo stečajni postopek. Za stečajno upraviteljico je imenovalo dosedanjo upraviteljico v prisilni poravnavi Goriupovo. Upniki Kraškega zidarja lahko svoje terjatve ter ločitvene in izločitvene pravice v stečajnem postopku prijavijo v treh mesecih, zadnji dan je 14. november. Upnikom, ki so svoje terjatve že pravočasno prijavili v postopku prisilne poravnave, terjatev v stečajnem postopku ni treba znova prijavljati.
Zaposlitev v gradbeništvu
Kot so še sporočili z zavoda za zaposlovanje, so delodajalci s področja gradbeništva od januarja do konca julija prijavili 22.465 prostih delovnih mest, kar je 8,9 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Na območju Kopra so prijavili 1230 prostih delovnih mest, na območju Nove Gorice 559, na območju Ljubljane pa 6529.
Delodajalci so večinoma iskali delavce za preprosta dela pri visokih gradnjah. Potem pa še zidarje, betonerje, izvajalce suhomontažne gradnje, tesarje, varilce in delavce za preprosta dela pri nizkih gradnjah. Prostih delovnih mest za poklice, ki zahtevajo višje ravni izobrazbe, je bilo manj, prevladovali pa so gradbeni nadzorniki in inženirji gradbeništva. Na ljubljanskem območju so bili iskani tudi izolaterji, elektroinštalaterji, upravljavci strojev za zemeljska dela, gradbinci zaključnih del in pleskarji, še poročajo na zavodu.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.