Banke so podjetju Viator & Vektor obrnile hrbet, tako da dogovora o morebitnem finančnem prestrukturiranju danes niso dosegli. S tem je torej konec upanja za delavce tega podjetja.
Ti so, potem ko so izvedeli novico, pred podjetjem že razvili črno zastavo in prižgali več sveč. Simbolično so tako obeležili smrt podjetja.
Na tem pomembnem sestanku s predstavniki bank pa presenetljivo ni bilo direktorja podjetja Zdenka Pavčka, čeprav je še dopoldan delavcem govoril, da se gre borit z bankirji. Na sestanku s predstavniki bank sta bila le direktor Viator & Vektor Logistike Bojan Novak in sindikalist Marko Vučko.
Pavček je zbranim delavcem pojasnil, da banke sicer na današnjem sestanku niso želele predstavnikov Viatorja, sestale so se za zaprtimi vrati. Svojo odločitev so po uri in pol sporočile Novaku in Vučku.
Pavček odločitve bank sicer ne razume, delavcem pa je pojasnil: "To, kar so sprejeli, ni bančna, ni poslovna in ni ekonomska odločitev". "Za zgodbo nisem kriv," je zagotovil obupanim delavcem, vendar pa "krivca" kljub pozivu zaposlenih ni želel imenovati.
Delavci so odločitev, da se začne z insolvenčnim postopkom, sprejeli s solzami v očeh, mnogi na robu obupa.
"Žalost je ostala tukaj ...500 nas je," so razočarano vzklikali delavci in Pavčka pozivali, naj pove, kdo je "krivec" za nastale razmere. "Povejte, kdo je kriv, stali bomo za vami," so ga pozivali, a Pavček "krivca" ni želel imenovati.
Začetek insolvenčnih postopkov
Ker banke upnice ne podpirajo načrta finančnega prestrukturiranja Viator & Vektorja, bo družba začela z insolvenčnimi postopki, je po srečanju z bankirji dejal Novak.
Viator & Vektor bo v roku 30 dni pripravil ukrepe za prisilno poravnavo, če bodo za to izpolnjeni pogoji, je povedal Novak. V nasprotnem primeru bo šla družba v stečaj.
Banke upnice so se z Viator & Vektorjem pripravljene ponovno pogovarjati v primeru dokapitalizacije družbe.
Insolvenčni postopek se začenja za družbi Skupina Viator & Vektor in Viator & Vektor Logistika. V prvi je po pojasnilih predstavnika sindikata v družbi Borisa Jelovčana okoli 10 zaposlenih, v Logistiki pa nekaj manj kot 500.
Kot je pojasnil Pavček, to za ostale družbe v skupini Viator & Vektor ne pomeni "nič", te namreč delujejo naprej in jih insolvenčni postopek za omenjeni družbi pri tem ne ovira.
Namesto dopusta čakanje na delo doma
Vodstvo Viator & Vektorja in predstavniki sindikata ter sveta delavcev so podpisali tudi dokument o tem, da za družbi Skupina Viator & Vektor in Logistika steče insolvenčni postopek.
Poleg tega so se dogovorili tudi, da bodo akontacije voznikov obračunane ob izplačilu junijskih plač ter da uprava prekliče sklep o napotitvi delavcev na dopust z dnem 15. julij in se to statusno spremeni v čakanje na delo doma z nadomestilom plače skladno z zakonom.
Hkrati so definirali tudi obveznosti družb - poleg Skupine in Logistike tudi Viator & Vektor Storitve - do zaposlenih. Te so poračun stimulacij za voznike leta 2009 v celoti brez dogovorjenih popustov, plačilo neplačanih nadomestil, plačilo neizkoriščenih letnih dopustov za leto 2010 in plačilo neizplačanih plač.
Novak je sicer delavcem tudi pojasnil, zakaj so imeli nekateri na plačilnih listah prikazane odtegljaje posojil in preživnin, izplačilo pa ni bilo izvedeno, zaradi česar se je nekaj delavcev obrnilo tudi na policijo. Do tega je namreč po njegovih navedbah prišlo, ker so se v tistem trenutku, ko so želeli navedena izplačila izvesti, soočili z blokado računov.
Drama s prerivanjem in obtoževanjem
Okoli 200 delavcev se je že okoli 10. ure dopoldan zbralo pred sedežem podjetja. Na kraju dogodka je bil tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič, ki podpira predloge sindikalista Vučka.
Že dopoldan je bilo vroče. Delavci in sindikalisti na eni strani, Novak in Pavček, ki je tudi večinski lastnik, na drugi. Vzajemnemu obtoževanju je sledilo glasno protestiranje zaposlenih in prerekanje. Vodilna so zmerjali z besedami "golazni, pedri …".
Novak je nato napovedal začetek insolvenčnega postopka, Pavček pa je predlagal, da bi zapustil zaposlene in se udeležil sestanka z bankami. Po sestanku bi jih takoj obvestil o podrobnostih dogovora. "Če bo odgovor pozitiven, imamo pripravljen scenarij za zagon podjetja. Če ne bi bilo volje, da nas podprejo, ne vem, zakaj bi se sploh odzvali. Jaz se grem borit z bankami in poskusit doseči dogovor!"
Zaposleni niso bili zadovoljni, zahtevali so njegova pisna zagotovila. Po sporu in celo prerivanju je Pavčku prekipelo, Novak je napovedal odstop. Oba sta odšla v pisarno, zaposleni pa za njima. Nato sta sprejela sindikalista Vučka, s katerim sta se dogovorila, da gredo vsi trije skupaj na sestanek z bankami. Trojica je potem znova stopila pred zaposlene in napovedala skupni sestanek z bankami, ki pa se je, kot je sedaj že znano, končal brez dogovora.
Kam je izginil denar?
Delavci so vložili tudi kazenske ovadbe zaradi nepravilnosti, ko so na plačilnih listah prikazani odtegljaji posojil in preživnin, ki dejansko niso bili izvedeni. Ravno tako naj ne bi bili plačani socialni in pokojninski prispevki, čeprav je na plačilnih izpiskih naveden odtegljaj. Včeraj so na Policijski upravi Ljubljana že prejeli dve ovadbi, zato so uvedli predkazenski postopek, o ugotovitvah bodo obvestili tožilstvo. Drugih predkazenskih postopkov glede Viator & Vektorja ne vodijo.
Ali zavlačujejo?
Z Ajpesa je razvidno, da je na tekočih računih Skupine Viator & Vektor "evidentirano pomanjkanje sredstev na računu imetnika za poplačilo njegove obveznosti". Tako o usodi podjetja dejansko ne odločajo več lastniki, temveč banke. Slednje bi morale zagotoviti obratna sredstva v višini sedem milijonov evrov in moratorij na odplačevanje obresti ter dezinvestiranje nekaterih dejavnosti, da bi tovornjaki Viator & Vektorja znova vozili, je poudarjal Pavček.
A mnogi so opozarjali, da gre le za strateško zavlačevanje pred stečajem ali prisilno poravnavo. V stečajnem postopku ali v prisilni poravnavi se lahko namreč izpodbijajo posli, sklenjeni leto dni nazaj, starejši pa ne, zato bi lahko "pod streho" spravili kakšen posel, ki je bil v interesu vodilnim. Neuradno se sicer Viator & Vektor pogovarja le še z Abanko, Gorenjsko banko in Probanko, druge banke pa so že sprejele odločitev, da podjetja ne bodo reševale.
Hitro do večinskega lastnika
Pavček je pot gospodarstvenika začel kot komercialist in nato kot direktor komerciale v podjetju Avtoemona, ki je obvladovalo večji del takratnega enotnega jugoslovanskega trga. Po nekaj letih je prišel v špeditersko podjetje Vektor, v katerem je kar hitro napredoval do direktorskega položaja, domnevno s pomočjo politike, predvsem takrat vladajoče LDS. Spodbudil in izpeljal je povezavo in nato združitev z Viatorjem ter ustanovil takrat največjo logistično družbo pri nas, Viator & Vektor.
Po združitvi v Viator & Vektor je sledilo več prevzemov, in sicer TIB Transport Ilirska Bistrica, Transport Postojna, Alpetour špedicija in transport Škofja Loka, Avtoprevoz Tolmin in Integral Lendava. Viator & Vektor je bil v sodni register vpisan leta 1990. Konec leta 2006 je družbo prevzel Zdenko Pavček, ki je za delnico ponudil 35.000 takratnih tolarjev. Za prevzem je tako namenil okoli 5,2 milijarde tolarjev. Viator & Vektor je imel sicer konec leta 2006 kar 44,6 milijarde skupnih prihodkov in 9,8 milijarde tolarjev kapitala.
Sistemska tehnika: Dogodki v Viator & Vektorju na naše poslovanje nimajo vpliva
Dogodki v Viator & Vektorju na poslovanje Sistemske tehnike in Sistemske tehnike Armas nimajo neposrednega poslovnega vpliva. "Medsebojne poslovne obveznosti so tekoče poravnane, finančnih izpostav ni, tako da nimamo medsebojnih odprtih vprašanj," so sporočili iz Sistemske tehnike. Sistemska tehnika in Sistemska tehnika Armas poslujeta nemoteno zunaj poslovnega okolja aktualnih težav Viator & Vektorja, poudarjajo.
"Ker je dosedanji lastnik poslovna deleža družb Sistemska tehnika in Sistemska tehnika Armas v celoti zastavil pri bankah, ki imajo ločitveno pravico, poslabšanje razmer ali morebitni stečaj v Viator & Vektorju na poslovanje obeh družb ne bo imel neposrednega vpliva. Ekonomski lastniki Sistemske tehnike in Sistemske tehnike Armas so že danes poslovne banke," poudarjajo.
Viator & Vektor že dlje časa prodaja Sistemsko tehniko, ki ima nekaj več kot 200 zaposlenih, skupaj z njeno hčerinsko družbo, ki se ukvarja z vojaškim programom, Sistemsko tehniko Armas z 20 zaposlenimi. Koliko za podjetji zahteva Viator & Vektor, ki je za svoja posojila zastavil tudi delež v podjetju Sistemska tehnika, ni znano, neuradno pa naj bi šlo za deset milijonov evrov.
Do prodaje še ni prišlo, nazadnje pa se je za nakup zanimala skupina Litostroj s sedežem v Ljubljani, ki ima na Ravnah na Koroškem podjetje Litostroj Ravne. Za nakup se je zanimala predvsem zaradi sinergijskih učinkov obeh družb na Ravnah na Koroškem.
KOMENTARJI (405)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.