Direktorica Vegrada Hilda Tovšak je danes sporočila, da ne bo znižala cen stanovanj. Trdi, da jih ne bo razprodala, ampak bo le poskrbela za atraktivne cene, s tem pa nepremičninski balon, ki naj bi povzročil množično nižanje cen stanovanj po vsej državi, ne bo počil.
V največjem stanovanjskem projektu v državi, v Celoviških dvorih, tako še vedno oglašuje ceno po 3000 evrov za kvadratni meter. Cene se tako ne bodo spustile na obljubljenih 2000 evrov.
Vegrad je po mnenju ekonomistov vsak dan bližje stečaju. "Če pogledate bilanco Vegrada vidite, da ob normalnih pogojih banka ne more financirati, kaj šele obnoviti nove kredite Vegradu“, meni ekonomist Maks Tajnikar. Tudi minister za gospodarstvo Matej Lahovnik meni, da bi Vegrad moral ponuditi stanovanja po tržnih cenah. Tajnikar še meni, da bi se cena stanovanj morala gibati okoli 1700 oziroma 1800 evrov za kvadratni meter.
Pogovori se nadaljujejo
Vodstvo nadaljuje pogovore z lastniki in bankami glede prestrukturiranja družbe, likvidnostna sredstva za izplačilo februarskih plač pa bo zagotovilo do konca naslednjega tedna, so danes sporočili iz družbe. S tem je vodstvo že seznanilo sindikat podjetja.
"V Vegradu tudi v tem tednu nadaljujemo delovne sestanke z lastniki in bankami na temo prestrukturiranja družbe. Program prestrukturiranja je v večjem delu pripravljen in bo predvidoma končan v naslednjih tednih, pri čemer bo usmerjen v dolgoročni obstoj družbe. Pri tem bo ključna aktivna vloga vseh deležnikov in hitro ukrepanje," so v Vegradu zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
Delavci se zavedajo položaja
Predsednik podjetniškega sindikata Samo Mastnak je potrdil, da je vodstvo družbe sindikat obvestilo o zamiku izplačil plač za februar. "Glede na položaj je bilo to pričakovano. Obljuba je, da bodo plače v petek naslednji teden," je dejal Mastnak in dodal, da se delavci zavedajo težkega položaja.
Podjetje 1700 zaposlenim dolguje tudi lanski regres, režijskim delavcem pa tudi del decembrskih plač. Konkretna pogajanja o tem se med vodstvom in sindikatom še niso nadaljevala, saj ima vodstvo druge prioritetne naloge, pojasnjuje Mastnak. Vodstvo se že nekaj časa z upniki, bankami in dobavitelji dnevno pogovarja glede prihodnosti družbe, ki ima od začetka februarja blokirane poslovne račune.
Nadzorni svet družbe, ki je v začetku marca na čakanje poslala 229 zaposlenih, je februarja potrdil kratkoročne ukrepe za rešitev likvidnostnega položaja. Med nujne kratkoročne poleg kadrovske reorganizacije sodijo dokončanje gradnje Celovških dvorov, deblokada bančnih računov in dogovori z bankami glede kreditiranja, začetek gradnje študentskega naselja v Ljubljani in odprodaja nepotrebnega premoženja.
Zaprosili za državno pomoč
Velenjsko gradbeno podjetje je pred mesecem dni tudi zaprosilo gospodarsko ministrstvo za državno pomoč. "Na ministrstvu za gospodarstvo smo zahtevali dopolnitev vloge, ampak je še nismo prejeli," je danes na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za gospodarstvo Matej Lahovnik ter dodal, da zato tudi še niso sprejeli nobenega ukrepa.
Nobeno poroštvo sicer ne more biti podeljeno mimo ustreznega zakona, je Lahovnik odgovoril na vprašanje o morebitni odobritvi državnih poroštev bankam, s katerimi bi lahko pripomogli k dokončanju Vegradovih investicij. Lahovnik je ob tem menil, da morajo gradbena podjetja, ki so v likvidnostno težkem položaju, hkrati pa imajo v svojih zalogah zelo veliko število neprodanih stanovanj, najprej ta stanovanja ponuditi po tržnih cenah. "Cene stanovanj, ki se danes oglašujejo v Ljubljani, pa daleč presegajo cene, po katerih bi bila ta stanovanja lahko prodajljiva," je dejal.
Minister je poleg tega ugotovil, da imajo mnoge banke hipoteke nad temi stanovanji. Če se bodo gospodarno obnašale, bodo tudi same poskrbele za dokončanje teh projektov, in če krediti ne bodo servisirani, jih bodo verjetno zasegle ter ponudile naprodaj po tržnih cenah, je napovedal.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.