
Predsednik podjetniškega sindikata Stane Klanšek je povedal, da denar za plače izhaja iz lani opravljenih poslov za Indijo in da strošek dela ni razlog za napovedani stečaj družbe. "Gremo v stečaj zaradi banalnih 780.000 evrov. To je cena ene malo boljše hiše. Med bankirji in lastnikom družbe je očitno prišlo do kratkega stika. Da se osem mesecev niso mogli dogovoriti o pogojih za nakazilo posojila, je brez vsakršnega komentarja," je dejal Klanšek.
Poudaril je še, da vodstvo delavcem kljub težavam v poslovanju plač ni znižalo in so plače ves čas redno prejemali. Če bo podjetje šlo v stečaj, bo brez dela ostalo 370 zaposlenih. Nove zaposlitve v občini Radeče pa ne bo moč dobiti, je dejal Klanšek, saj občina ni industrijsko razvita.
Sindikat Pergam bo pripravil protest
V sindikatu Pergam opozarjajo, da reševanje papirnice traja že več mesecev. Državne banke kljub večkratnim zagotovilom, da bodo podjetju omogočile črpanje nujno potrebnih sredstev za obratni kapital, do danes le-teh še niso zagotovile, so zapisali v sindikatu, kjer menijo, da očitno ni nikakršne volje in pripravljenosti rešiti podjetja, ki ima perspektivo in ki lokalnemu okolju zagotavlja delovna mesta in preživetje. V luči tega bo Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam 21. marca pripravila protestni shod, in sicer pred državnim zborom, NLB-jem in podjetjem GM&M, ki je lastnik Radeče papirja.
Na shodu bodo od odgovornih znova zahtevali takojšnja in konkretna dejanja za rešitev podjetja. Zahtevali pa bodo tudi, da Slovenija, predvsem pa vlada in državni zbor brez odlašanja začrtata jasno strategijo razvoja in strategijo sanacije gospodarstva, ki je trenutno očitno ni, so še sporočili iz sindikata Pergam.
Uprava bo vložila predlog za stečaj
Uprava družbe Radeče papir je v petek napovedala, da bo ta teden vložila predlog za stečaj, saj Nova Ljubljanska banka (NLB) ni pripravljena odobriti potrebnih 780.260 evrov posojila za obratna sredstva, ki bi skupaj s posojili drugih dveh bank – obe bi prispevali po milijon evrov – družbo rešila pred stečajem. Pogoji, ki jih NLB radeški papirnici postavlja za pridobitev 780.260 evrov posojila, so namreč nemogoči in v delu, ki se tiče zahtevanega solidarnega poroštva za trimilijonsko posojilo, tudi pravno sporni, navajajo v radeški papirnici.
Radeška papirnica in lastnik družba GM&M sprejemata pogoje ostalih dveh bank, Nove Kreditne banke Maribor in Abanke Vipa, za najem posojila v višini vsaka po milijon evrov. Novo postavljeni pogoj s strani NLB pa je po oceni radeške papirnice za družbo G-M&M in tudi njeno banko upnico Abanko Vipa nesprejemljiv in nezakonit. Družba G-M&M, ki zaposluje 60 ljudi, bi s prevzemanjem finančnih poroštev v visokih zneskih tveganje svojega poslovanja povečala do te mere, da bi lahko bilo ogroženo tudi njeno poslovanje. Ob tem pa Abanka Vipa kot največja upnica družbe ne soglaša z dodatnim dajanjem poroštev.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.