A če bo reforma sprejeta v obliki, kot jo je ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve predstavilo v jeseni, "bomo šli na ulice in na referendum", so takrat obljubili sindikati.
Uskladitvena pogajanja glede dokumenta, ki prinaša številne novosti, še vedno potekajo. Debata med predstavniki delodajalcev, delojemalcev, Zvezo društev upokojencev Slovenije in predstavniki ministrstva pa je vroča. Sindikati so pogajanja, ker predlagatelji ne popuščajo pri dvigu starostne meje za upokojitev na 65 let, za nekaj časa celo zapustili.
Končni rezultat pogajanj bo znan konec meseca, ko bodo pogajalci javnosti predstavili končni predlog. Nekateri menijo, da bo ministrstvo precej popustilo, po drugi strani pa premier Pahor zatrjuje, da pri dvigu starostne meje vlada ni pripravljena popustiti.
A če bo reforma na koncu samo kozmetični popravek na slabše, bodo velike težave, opozarjajo poznavalci. Če lahko dvomimo v samo vsebino reforme in se sprašujemo, ali zares ponuja najboljše rešitve, pa je namreč dejstvo, da se pokojninska blagajna sesuva, neizpodbitno.
Že res, da uradno posluje izravnano, a se izplačila izidejo samo zato, ker mora sredstva, če jih ni, zagotoviti državni proračun. Ta letno prispeva že 1,3 milijarde evrov letno. V pokojninski blagajni se sicer letno obrne 4,7 milijarde evrov.
Bo pokojninska reforma uspela, kaj nas čaka potem in kakšni pogoji za upokojitev veljajo sedaj?
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.