Generalni direktor Pošte Slovenije Aleš Hauc se ni odzval povabilu na sestanek s predsednikom nadzornega sveta Klemnom Grošljem, ki je konec preteklega tedna napovedal, da bo danes od njega zahteval odstop. Hauc je raje zaprosil za skupni sestanek obeh z vodstvom Agencije za upravljanje kapitalskih naložb.

Kot so danes sporočili s Pošte Slovenije, je prvi mož družbe danes zaradi Grošljevih izjav v nekaterih medijih, v katerih je Hauca osumil kaznivega dejanja, kar ta sicer ostro zavrača, agencijo zaprosil za omenjeni sestanek.
Na njem naj bi se predstavniki lastnika družbe, predsednik nadzornega sveta in generalni direktor pogovorili o odnosu med nadzornim svetom in poslovodstvom ter o prihodnjem delu med nadzornim svetom in poslovodstvom družbe v smislu izboljšanja prakse korporativnega upravljanja družbe. "To je bistvenega pomena za uspešnost Pošte Slovenije, ki bo letos presegla načrtovani dobiček in predvidoma zaključila letošnje poslovno leto z odličnim poslovnim rezultatom," je v izjavi za javnost zapisal Hauc, ki je sicer za dodatna pojasnila nedosegljiv.
Grošelj pa je pojasnil, da sta bila za danes dogovorjena za sestanek, za zdaj pa je seznanjen zgolj z SMS-sporočilom Hauca, da želi skupni sestanek pri vodstvu agencije. "Gre za njegovo novo pobudo," je pojasnil Grošelj, ki tega, kdaj se bo skupni sestanek zgodil, za zdaj še ne ve. Ob tem je izrazil razočaranje, saj se po njegovem običajno komunikacija ne začne tako, da se naroči pravno mnenje, ki spodbija avtoriteto nadzornega sveta, potem pa se prosi za sestanek z agencijo.
Kot so v petek pisale Finance, naj bi Grošelj vzrok za menjavo Hauca našel v pravnem mnenju, ki naj bi kazalo dovolj utemeljenih sumov za nekatera sporna dejanja, da lahko sedanjega prvega moža pošte, ki je na tem mestu od junija 2005, ovadijo. Grošelj je takrat več podrobnosti obljubil v današnjem sporočilu za javnost, a je danes dejal, da se mora o ugotovitvah najprej pogovoriti z ostalimi člani nadzornega sveta, kar naj bi se po neuradnih informacijah zgodilo še danes popoldne.

Sicer pa je prvi nadzornik Pošte Slovenije tudi zavrnil vse obtožbe o različnih pritiskih nadzornikov na zaposlene, o katerih je bilo konec preteklega tedna premierju Borutu Pahorju poslano tudi pisno poslansko vprašanje. Kot je dejal, je želel le to, da se mu ne bi ponovila zgodba s prejšnjim nadzornim svetom, izvajal je namreč zgolj aktivni nadzor v skladu z zakonodajo.
"Nisem zasliševal ljudi, ki delajo na poštnih okencih, pač pa sem se pogovarjal z ljudmi, ki so direktorji sektorjev, poslovnih enot, svetovalci poslovodstva, torej gospodi, ki imajo pretežno individualne pogodbe in so že vajeni poročanja nadzornemu svetu. Prav tako ni bilo nobenega tajnega snemanja, pač pa je bil v skladu s poslovnikom nadzornega sveta na mizi snemalnik, poslovodstvo je bilo s tem seznanjeno in bi celo samo moralo poročevalce o tem obvestiti," so le nekatere od obtožb, ki jih je Grošelj zavrnil in dodal, da bo pri odstavitvi Hauca vztrajal.
Aleš Hauc je bil na čelo Pošte Slovenije imenovan v času prejšnje vlade, marca letos pa mu je prejšnji nadzorni svet pod vodstvom Draga Bahuna, ki je bil sicer imenovan v času ministrovanja Mateja Lahovnika, dodelil nov mandat. Kmalu po prevzemu gospodarskega ministrstva s strani Darje Radić so bili nadzorniki zamenjani, njihovo vodenje je prevzel Grošelj, že takrat pa se je začelo ugibati o zamenjavi Hauca.
Ministrica Radićeva se je za zamenjavo nadzornikov odločila zaradi domnevno ugotovljene kršitve zakona o določitvi plače poslovodnih oseb pri družbah v pretežni državni lasti.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.