Upravni odbor Adrie Airways je danes ugotovil, da je družba izpolnila vse ukrepe v skladu s sporazumom o finančnem in poslovnem prestrukturiranju. Novo kolektivno pogodbo, ki je pogoj za uspešno dokapitalizacijo, so namreč podpisali vsi sindikati razen Združenja kabinskega osebja letalskih posadk Slovenije.
Eden od pogojev za izvedbo dokapitalizacije je bila sklenitev nove podjetniške kolektivne pogodbe med družbo in sindikati. Ta je v skladu z zakonom o kolektivnih pogodbah veljavna za vse zaposlene v družbi ne glede na članstvo v posameznem sindikatu. "S tem je zaključena finančna sanacija družbe in postavljeni temelji za nadaljevanje poslovne in kadrovske sanacije," so zapisali v upravnem odboru družbe.
Adria Airways je v torek z bankami upnicami, Agencijo za upravljanje kapitalskih naložb RS in večinsko lastnico, državno Posebno družbo za podjetniško svetovanje, že uskladila besedilo sporazuma o poslovnem in finančnem prestrukturiranju družbe, v sredo pa so dosegli tudi dogovor z največjima domačima dobaviteljema – Aerodromom Ljubljana in Petrolom.
Vuga obžaluje, da kolektivne pogodbe niso podpisali vsi sindikati
Izvršni direktor Adrie Airways Robert Vuga je izrazil zadovoljstvo nad uspešno zaključeno dokapitalizacijo, hkrati pa tudi obžalovanje, da kolektivne pogodbe niso podpisali vsi sindikati.
"Mi smo svoj pogoj sicer izpolnili, ampak naša velika želja je bila, da bi jo podpisali vsi sindikati, ker bi samo na ta način pokazali, da smo vsi zaposleni sprejeli enake zaveze, da pristopimo k sanaciji družbe," je povedal Vuga.
Ob tem je ocenil, da odločitev sindikata kabinskega osebja ne bo najbolj pozitivno vplivala na odnose v družbi. "Seveda bomo mi naredil vse za to, da bi bili odnosi konstruktivni, da bi bili dobri. A je bilo to kljub temu za nas precejšnje razočaranje, tudi zato, ker so pogajanja potekala res intenzivno," je povedal.
Zakaj kabinsko osebje nove podjetniške kolektivne pogodbe ni podpisalo, Vuga ni želel komentirati. "Res mi je žal, da nismo dosegli konsenza z vsemi sindikati. Običajno pravijo, da so najtrši zalogaj piloti, ampak oni so prepoznali potrebo in so pristopili k podpisu," je dejal.
Piloti: Kolektivne pogodbe so bile vsiljene
Iz sindikata prometnih pilotov Slovenije, ki je poleg nove podjetniške kolektivne pogodbe danes podpisal tudi novo kolektivno pogodbo o plačah in pogojih dela pilotov v Adrii Airways, so medtem sporočili, "da kljub dolgotrajnim pogajanjem te kolektivne pogodbe niso bile dejansko dokončno usklajene, ampak vsiljene ob sočasnem pritisku bank, vlade in vodstva družbe ter njihovem prelaganju odgovornosti za obstanek podjetja na zaposlene, predvsem na letalsko osebje".
V sindikatu, ki ga vodi Sebastjan Jelen, pričakujejo poteze lastnikov in vodstva Adrie Airways, ki bodo pokazale, da s sanacijo in prestrukturiranjem družbe v zdravo podjetje mislijo resno.
"Na sedanjem vodstvu je tudi, da poskrbi za odkrivanje in sankcioniranje vseh nečednosti, spornih potez in nekompetentnosti, ki so pripomogle, da se je družba znašla v sedanji situaciji," so zapisali.
Še ni znano, koliko zaposlenih bo ostalo brez službe; na Adrio vezanih okoli 3000 delovnih mest
Adria Airways je imela ob koncu lanskega leta 452 zaposlenih, od tega 140 pilotov in 120 stevardes. Zaenkrat še ni znano, koliko zaposlenih bo zaradi zmanjšanega obsega poslovanja v okviru poslovne sanacije ostalo brez službe, je pa v javnosti zaokrožila številka o 22-odstotnem zmanjšanju števila zaposlenih.
Edini slovenski letalski prevoznik ima velike eksterne učinke na slovensko gospodarstvo. Na eno glavnih blagovnih znamk Slovenije je po ocenah družbe Airconomy – finančnega svetovalca, ki ga je Adria Airways v tujini najela za pomoč pri procesu prestrukturiranja – vezanih približno 3000 delovnih mest.
Pomembna je tudi zaradi mobilnosti prebivalstva in privlačnosti Slovenije kot turistične destinacije. Predsednik upravnega odbora Adrie Maks Tajnikar je julija ocenil, da bi brez Adrie Airways v Sloveniji letno izgubili približno od 25 do 35 milijonov evrov, med drugim zaradi izpada prometa na ljubljanskem letališču.
Do pozitivne ničle leta 2013
Mreža Adrie Airways, ki letos praznuje 50 let obstoja in je članica združenja Star Alliance, povezuje Ljubljano z več kot 20 evropskimi mesti in omogoča zelo dobre povezave v Jugovzhodno Evropo. Njeno floto sestavlja 14 letal – dva airbusa A320, dva airbusa A319, štirje canadair regional jet CRJ900, šest canadair regional jet CRJ200.
Adria Airways je lani zabeležila 63,07 milijona evrov čiste izgube, potem ko je predlani ta znašala okoli 14 milijonov evrov. Ob neupoštevanju razvrednotenj letal bi čista izguba znašala 25 milijonov evrov. V družbi načrtujejo, da bodo s pozitivno ničlo poslovali leta 2013.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.