Gospodarstvo

'Da' za prodajo Telekoma

Ljubljana/Budimpešta, 02. 10. 2007 15.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Poslanci in poslanke so omogočili, da bo država lahko prodala večji delež Telekoma Slovenije.

Poslanke in poslanci so z 39 glasovi za in 29 proti spremenili odlok o programu prodaje državnega finančnega in stvarnega premoženja ter tako omogočili, da bo država lahko prodala večji delež Telekoma Slovenije od 18,35 odstotka, kot je to pred meseci podprl DZ. Zavrnili pa so predlog poslanca SNS Saša Pečeta, po katerem bi razširili seznam upravičencev do donacij iz dela dohodnine.

Poslanci so državi prižgali zeleno luč za prodajo večjega deleža Telekoma.
Poslanci so državi prižgali zeleno luč za prodajo večjega deleža Telekoma. FOTO: Kanal A
Spremembe zakona o dohodnini je predlagal poslanec SNS Sašo Peče. S predlagano spremembo zakona bi se razširil krog upravičencev, ki bi jim lahko davčni zavezanci dodelili 0,5-odstotni del dohodnine - iz 142. člena zakona bi črtali določilo, ki omejuje možnost, da bi se na seznam tistih, ki jim lahko državljani in državljanke namenijo del dohodnine, uvrstile tudi vzgojno-varstvene in izobraževalne organizacije. Državni zbor je s 27 glasovi za in 38 proti predlagane spremembe zavrnil.

Kot je pojasnil državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Andrej Šircelj, je vlada novembra 2005 sprejela okvir gospodarskih in socialnih reform za povečanje blaginje Sloveniji, v sklopu ukrepov za razvoj finančnega sistema pa je predvidena tudi usklajena privatizacija največjih gospodarskih družb v lasti države, kamor sodi tudi Telekom.

Ob pripravi osnovnega odloka o programu prodaje za leti 2007 in 2008 strategija prodaje Telekoma še ni bila povsem znana, zato se je v odlok uvrstil le delež, ki je bil namenjen za prodajo v prvem koraku, čeprav iz strateških usmeritev izhaja, da naj bi bil končni cilj prodaje državnega deleža v Telekomu odprodaja celotnega deleža, razen lastniškega v višini 25 odstotkov plus ena delnica.

Madžarski telekom Magyar Telekom, ki se zanima tudi za nakup 49,13-odstotnega deleža države v Telekomu Slovenije, bo do konca prihodnjega leta v okviru reorganizacije odpustil 1800 zaposlenih, s čimer se bo število zaposlenih v primerjavi z letošnjim septembrom znižalo za 15 odstotkov. Največji val odpuščanj družba načrtuje za konec letošnjega leta.

Predlog spremembe odloka pa je predvsem posledica prenosa 10-odstotnega deleža v Telekomu Slovenije na Slovensko odškodninsko družbo, in sicer za vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje. S spremembo odloka se delež kapitalske naložbe države v Telekomu, namenjen za prodajo ali drugo razpolaganje, poveča z 18,39 odstotka na 37,53 odstotka. Država ima sicer zdaj neposredno v lasti še nekaj več kot 52 odstotkov Telekoma, paradržavna sklada, Kapitalska družba in Slovenska odškodninska družba, pa še nekaj več kot 11 odstotkov.

V razpravi so opozicijski poslanci opozarjali, da je takšna rešitev s pravno-sistemskega vidika nedopustna. Zakonodajno-pravna služba DZ je namreč opozorila, da je odlok v nasprotju s predhodno potrjenim odlokom glede prodaje Telekoma. Najprej bi bilo namreč treba spremeniti splošen program, šele nato pa vnesti spremembe odloka o prodaji Telekoma.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Prvo Bore
02. 10. 2007 23.20
Ma sam kradejo nas !!! Mi smo država - državljani Slovenije. Kaj bomo hlapci v lastni domovini. Pod nujno padec vlade, drugače bo boljšo, da gremo v banano republiko.
nintendo64@email.si
02. 10. 2007 18.30
itak da je treba prodat, saj je potrebno na nek način zakrpat proračunsko luknjo