Največja bonitetna hiša na svetu Dun&Bradstreet (D&B) je v decembrskem poročilu ohranila rating Slovenije, ki je še vedno stabilen. Toda v tokratnem poročilu ni zapisano veliko vzpodbudnega za Slovenijo, saj se tuje povpraševanje po slovenskih proizvodih niža, domače ostaja šibko, izvoz pa je rahlo upadel.
Ob zniževanju tujega povpraševanja in šibkem domačem povpraševanju se je obseg slovenskega izvoza glede na spodbudni junij nekoliko znižal, a je bil v avgustu še vedno za skoraj 15 odstotkov večji kot avgusta lani.
Po oceni D&B je to rezultat upočasnjevanja svetovnega gospodarstva zaradi izteka rokov za fiskalne vzpodbude, ki so gospodarstva oživila v prvi polovici letošnjega leta. Pričakujejo, da se bo za zdaj ta proces še nadaljeval, so sporočili iz ljubljanske bonitetne hiše I, ki je partnerska družba D&B.
Ker se je vlada odločila za dokaj radikalno zniževanje javne porabe zaradi zmanjševanja proračunskega primanjkljaja za skoraj tri odstotke, po ocenah D&B ni pričakovati, da bi tuje pojemajoče povpraševanje nadomestilo domače. Med glavnimi ovirami za vzpon gospodarstva sta tudi zmanjšanje dostopnosti sredstev za financiranje in velike težave v gradbeništvu. Obseg gradbenih projektov se je predvsem zmanjšal v infrastrukturi po dokončanju izgradnje avtocest in v gradnji stanovanj.
Rating Slovenije ostaja nespremenjen pri DB2c, kar pomeni nizko tveganje in še vedno prvo mesto v regiji. Pristavka o nazadovanju oziroma krepitvi ni in je rating še vedno označen kot stabilen.
D&B je sicer v decembrskem poročilu rating spremenila štirim državam. Znižala ga je Franciji in Portugalski, zvišala pa Tajski in Urugvaju. Švica po bonitetni oceni sameva na svetovnem vrhu.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.