
Štirje sindikati Croatia Airlines so s 24-urno opozorilno stavko prepolovili število letov z zagrebškega letališča. Iz družbe Croatia Airlines so sporočili, da bodo negativne posledice stavke poskušali čim bolj zmanjšati. Potnikom, ki so za odpovedane lete že rezervirali oziroma kupili karte, so omogočili, da so lahko karte zamenjali brez doplačila. Če pa tega niso želeli, jim bodo povrnili denar.
Stavka je posledica spora okoli kolektivne pogodbe. Predstavniki skupine sindikatov pravijo, da so upravi postavili zgolj minimalne zahteve. Kolektivna pogodba bo nehala veljati 31. marca, sindikati pa želijo ohraniti pravice. Med drugim želijo, da družba neha zaposlovati prek zunanjih agencij in da uredi sistema napredovanja. Hkrati zahtevajo tudi odpravo tistih sklepov družbe, s katerimi po mnenju sindikata vplivajo na varnost letov.
V sindikatih ocenjujejo, da bo očitno prišlo do privatizacije družbe ter pričakujejo, da se bo hrvaška vlada, ki je lastnica letalskega prevoznika, vključila v pogajanja. V upravi pa zatrjujejo, da privatizacije družbe zaenkrat nihče ne omenja. Če bo do nje prišlo, pa je uprava pripravljena na nove pogovore o kolektivni pogodbi. Sicer pa uprava trdi, da je med pogajanji vedno ohranjala pravice iz obstoječe kolektivne pogodbe.
Bodo zaradi stavke privarčevali?

Predsednik uprave Croatia Airlines Srećko Šimunović je potrdil, da so del letov Croatia Airlines med stavko prevzeli piloti slovenske družbe Adria Airways. Ob tem je spomnil, da so pilotom v Sloveniji decembra znižali plače za 35 odstotkov, medtem ko povprečna plača v Croatia Airlines znaša približno 1200 evrov.
Po podatkih uprave bo današnja stavka družbo stala okoli 300.000 evrov. Sindikati pa vodilnim, na čelu s Šimunovićem, očitajo slabo poslovanje, saj je imela družba v zadnjih 10 letih veliko izgubo. Sindikati celo menijo, da družba zaradi stavke ne bo imela poslovne škode, temveč bo morda celo privarčevala, saj Croatia Airlines zaradi nedobičkonosnih poletov dnevno ustvari za 147.000 evrov izgube.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.