Večina pa je seveda zazrta v dogajanje v ZDA, saj živčna napetost tamkajšnjih vlagateljev vpliva na globalne finančne trge. Predvsem skušajo ugotoviti, ali je trgovanje doseglo najnižjo točko že včeraj ali pa se lahko danes in v prihodnjih dneh nadejajo novih padcev vrednosti.

Na Wall Streetu se je v ponedeljek razprodaja delnic močno okrepila, tako da je večina vrednostnih papirjev izgubila na vrednosti. Največji "poraženci" so bili "blue chipi", delnice najmočnejših ameriških podjetij. Osrednji newyorški delniški indeks Dow Jones je ponedeljkovo trgovanje sklenil pri 8639,19 točke, kar je za 45,34 točke oz. 0,52 odstotka manj kot v petek. Tehnološki indeks Nasdaq pa je danes pridobil 8,7 točke oz. 0,63 odstotka in se ustavil pri 1382,20 točke.
Včerajšnji dan je bil tudi v znamenju polomov na drugih tujih borzah. Vodilni indeks londonske borze FTSE 100 je včeraj do pol šestih popoldne strmoglavil za 5,44 odstotka, pod psihološko mejo štiri tisoč točk. Francoski indeks CAC 40 je izgubil 5,4 odstotka, nemški DAX pa 4,58 odstotka.
Po mnenju borznih poznavalcev so take razmere posledica pomanjkanja zaupanja vlagateljev, ki so jih od naložb odvrnili predvsem škandali, povezani s prirejanjem bilanc nekaterih velikih ameriških korporacij. Prav zaradi tega vlagatelji ne zaupajo niti nekaterim dobrim poslovnim rezultatom in napovedi podjetij za tekoče poslovno leto. Pozitivnega učinka ni imela niti včerajšnja napoved združitve ameriških farmacevtov Pfizer in Pharmacia v največjo farmacevtsko družbo na svetu.
Rast evra se nadaljuje
Evropska centralna banka (ECB) je referenčni tečaj evra danes določila pri 1,0127 dolarja. To je za 0,0103 več kot v ponedeljek, ko je bil evro vreden 1,0024 dolarja. Po tečaju ECB je bilo za evro potrebno odšteti 117,18 jena (v ponedeljek 116,22 jena), 1,4675 švicarskega franka (v ponedeljek 1,4694 franka) in 0,6438 britanskega funta (v ponedeljek 0,6413 funta).