Ameriške vlagatelje je v četrtek zajel preplah pred ponovitvijo recesije iz leta 2008 in 2009, borzni indeksi so strmoglavili za več odstotkov, kar pomeni, da so tehnično v korekciji. Analitiki vseeno menijo, da nikakor ne gre za ponovitev leta 2008.
Glavni dokaz za to je po besedah analitika Kevina Cooka iz podjetja Zacks Investment Research v tem, da sedaj ni nobene krize likvidnosti, niti kreditne krize. Denarja je več kot dovolj. Cook je povedal, da so strahovi pred ponovitvijo leta 2008 povsem neutemeljeni, čeprav bodo nizki tečaji delnic morda še vztrajali do jeseni oziroma dokler ne bo jasno, ali je ekonomija spet v recesiji.
Borze tudi danes v rdečem
A trgovanje na osrednjih evropskih borzah se je tudi danes končalo s padci indeksov. Večje padce indeksov so preprečile le novice iz ZDA, da se je v juliju zmanjšala stopnja brezposelnosti. Ameriško ministrstvo za delo je namreč sporočilo, da se je stopnja brezposelnosti v juliju znižala za 0,1 odstotne točke na 9,1 odstotka.
Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 se je danes znižal za 1,39 odstotka in pristal pri 2.375,15 točke.
Med tremi najpomembnejšimi borzami na stari celini se je najbolj znižal frankfurtski DAX, ki je izgubil 2,78 odstotka in se oblikoval pri 6236,16. Londonski indeks FTSE je zdrsnil za 2,71 odstotka na 5246,99 točke, pariški indeks CAC 40 pa je izgubil 1,26 odstotka in dan zaključil pri 3278,56 točke.
Indeks SMI na borzi v Zürichu je zdrsnil za 2,14 odstotka na 5172,06 točke, indeks ATX na borzi na Dunaju pa je trgovanje po 3,12-odstotnem padcu sklenil pri 2267 točkah.
V rdečem sta končala tudi indeks FTSE Italia-All-Share na borzi v Milanu, ki je zdrsnil za 0,89 odstotka na 16.730,59 točke, ter indeks BUX na borzi v Budimpešti, ki se je znižal za 1,66 odstotka na 19,733,14 točke.
Beograjski Belex je danes izgubil 5,18 odstotka in se oblikoval pri 679,05 točke, na Zagrebški borzi danes borzni posredniki niso trgovali zaradi dela prostega dneva.
Znižujejo se tudi indeksi na Wall Streetu. Indeks Dow Jones je z okoli 11.316 točkami trenutno 0,59 odstotka nižje kot ob začetku trgovanja, tehnološki indeks Nasdaq pa je ob 1,63-odstotnem padcu na ravni 2514 točk. Dow Jones je sicer v četrtek utrpel največji padec po oktobru 2008.
Evro se je okrepil
Na borzi v Frankfurtu je bilo treba popoldne za en evro odšteti 1,4189 dolarja, kar je 0,68 odstotka več kot ob koncu četrtkovega trgovanja. Evropska centralna banka je opoldne referenčni tečaj za en evro postavila pri 1,4189 dolarja (v četrtek pri 1,4229 dolarja).
Cene nafte so se danes ponovno nižale zaradi strahu, da bo počasno gospodarsko okrevanje še zmanjšalo povpraševanje po nafti. Za 159-litrski sod zahodnoteksaške lahke nafte za dobavo v septembru je bilo treba v popoldanskem trgovanju na newyorški borzi odšteti 86,35 dolarja, kar je 28 centov manj kot ob začetku dneva. Cena severnomorske nafte vrste brent s septembrskim dobavnim rokom se je v Londonu zvišala za 1,20 dolarja na 108,45 dolarja.
Ljubljanska borza pa je današnje trgovanje sklenila s padcem. Indeks blue chipov SBI TOP je trgovanje končal pri vrednosti 715,65 točke, kar je 7,59 točke oz. 1,05 odstotka nižje kot v četrtek. Najbolj so se pocenile delnice NKBM in Gorenja, ki so v današnjem trgovanju zdrsnile za 5,45 oz. pet odstotkov.
Srečanje skupine G7
Zaradi turbulenc na svetovnih finančnih trgih se bodo v prihodnjih dneh sestali finančni ministri skupine G7. To je po pogovoru s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem napovedal italijanski premier Silvio Berlusconi.
Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, so v telefonskih pogovorih danes poleg Berlusconija in Sarkozyja sodelovali nemška kanclerka Angela Merkel, španski premier Jose Luis Rodriguez Zapatero, britanski premier David Cameron in predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy, napovedani pa so še pogovori z ameriškim predsednikom Barackom Obamo.
Berlusconi je danes med drugim opravil telefonski pogovor s Sarkozyjem, po katerem je napovedal skorajšnje krizno zasedanje finančnih ministrov sedmih najrazvitejših držav sveta (G7). Točnega datuma in kraja srečanja ni navedel, je pa dejal, da bi ta lahko utrl pot za sklic vrha skupine G8, "če se bodo finančni ministri uspeli dogovoriti o skupnem akcijskem načrtu".
"Za nič, kar se dogaja, ni mogoče okriviti le ene vlade. To je nekaj, kar se tiče globalne finančne situacije," je ob tem še poudaril premier države, za katero so analitiki zaskrbljeni, da jo čaka finančni polom in bo morala zaprositi za mednarodno pomoč.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.