Premierka Alenka Bratušek, ki opravlja tekoče posle, se je danes sestala z vodstvi Nove Ljubljanske banke (NLB) in Slovenskega državnega holdinga (SDH). Bratuškova je zatrdila, da ne ona ne vlada Evropski komisiji nista dali nobene zaveze, da je Mercator treba prodati zdaj in še manj, komu ga je treba prodati.
Na sestanku s predsednikom uprave NLB Jankom Medjo, prvim nadzornikom banke Gorazdom Podbevškom in prvim možem SDH Matejem Pircem je dobila zagotovila, da bosta SDH oziroma vlada dobila zahtevano poročilo s strani NLB, da ima pogodba o prodaji 53-odstotnega deleža v Mercatorju protikorupcijsko klavzulo, da NLB ne bo financirala prevzema največjega slovenskega trgovca in da je v pogodbi zaveza, da se število zaposlenih ne bo dodatno znižalo. Zahtevala bo, da se te zaveze izpolnijo. Še posebej je izpostavila vprašanje delovnih mest v Mercatorju. Kolikor je seznanjena, obstajajo za nespoštovanje teh zavez tudi sankcije.
Na vprašanje, ali zaključki današnjega sestanka pomenijo, da je posla konec, je odgovorila, da temu nikakor ni tako. Zagotovil s strani NLB, da bo kupnina nakazana, ni dobila.
Če pa bo transakcija res zaključena do konca tega tedna oz. do roka, ki se izteče v ponedeljek, pa je po njenih besedah pomembno, da vključuje pogodba vse omenjene pogoje. Zahtevala bo, da se pogodba v celoti spoštuje.
Prvi mož NLB je zanikal govorice, da naj bi slovenske banke financirale Agrokorjev prevzem Mercatorja. "To seveda ne drži. To bi bilo zelo čudno v trenutku, ko prodajamo nestrateško naložbo v tej isti firmi," je povedal.
'Čreda prodajnih nojev Mercatorja se le še povečuje'
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so zaradi prodaje Mercatorja naslovili pismi na guvernerja Banke Slovenije Boštjana Jazbeca in direktorja Agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP) Damjana Žuglja.
Guvernerja Banke Slovenije Boštjana Jazbeca so okrcali zaradi izjave, da so tveganja v primeru prodaje približno 53-odstotnega deleža Mercatorja hrvaškemu Agrokorju obvladljiva tako v primeru prodaje kot tudi neprodaje. V ZSSS opozarjajo, da bi nekaj tisoč zaposlenih v Mercatorju po prevzemu Agrokorja zaradi ''sinergijskih'' učinkov izgubilo zaposlitev, a to, kot ugotavljajo, za guvernerja ni tveganje, ''ki bi se vas dotikalo''.
''Čeprav so tudi zaposleni v Mercatorju kot davkoplačevalci prispevali v nekaj več kot tri milijardno dokapitalizacijo slovenskega bančnega sistema v decembru 2013. Kot davkoplačevalce, ki so v decembru 2013 reševali pohlepen bančni sistem, jih torej potrebujete. Kot zaposlene v Mercatorju jih v juniju 2014 pač ne vidite. Sramotno. Prozorno,'' so zapisali v ZSSS.
Na Damjana Žuglja, direktorja ATVP, pa so leteli očitki, zaradi besed, da ''je prodaja Mercatorja stvar posameznega regulatorja in nadzornika na neki mikro ravni, ne pa stvar nekega makrobonitetnega organa''.
V ZSSS dopuščajo možnost, da si je poskušal s takšno ''ošabno izjavo povrniti profesionalno samozavest, potem ko je v javnost prišla novica, da naj bi vam Ring International 'zavezal roke' ob prevzemu Heliosa''.
Žugelj: Gre za nepoznavanje vloge in pristojnosti nadzornikov finančnega sistema
Na sporočilo ZSSS se je odzval tudi Žugelj. Kot je ponovil, je "prodaja stvar posameznega regulatorja in nadzornika na mikro ravni, ne pa stvar makrobonitetnega organa". Pri vprašanju prodaje Mercatorja gre namreč za poslovno odločitev lastnikov, na katero pa ATVP nima vpliva, je pojasnil Žugelj. Pravi, da se bo v postopek prodaje ATVP kot nadzorni organ nad prevzemno zakonodajo vključil šele po opravljeni prodaji oziroma po plačani kupnini in preknjižbi delnic na novega lastnika. Tedaj bodo preverili vsa morebitna tveganja, povezana s potencialno kršitvijo prevzemne zakonodaje. Žugelj je še dodal, da je oznaka regulatorjev za čredo nojev povsem neprimerna in neumestna in kaže na nepoznavanje vloge in pristojnosti nadzornikov finančnega sistema.
Odbor DZ za revizijo ravnanja prodajalcev v lasti države
Parlamentarni odbor za delo je sklenil računskemu sodišču v primeru Mercatorja predlagati revizijo poslovanja NLB in NKBM. Odbor poleg tega vladi predlaga, naj naredi vse za zaščito delovnih mest v Mercatorju in Pivovarni Laško ter preuči primere zaščite strateško pomembnih podjetij v drugih državah.
Sejo odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide so zahtevali poslanci SD. Kot je poudaril Janko Veber, predvsem zaradi dosedanjih izkušenj procesa privatizacije, kjer smo priča propadu slovenskih podjetij, ker njihovi kupci nimajo denarja.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.