Gospodarstvo

Civilni nadzorniki drugega tira za novo revizijo projekta

Ljubljana, 01. 02. 2019 16.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
A.K. / STA
Komentarji
74

Projektni svet za civilni nadzor nad projektom gradnje drugega železniškega tira med Divačo in Koprom ocenjuje, da je investicijski program za drugi tir v določenih točkah nepopoln in pomanjkljiv. Bratuškova je glede pomislekov ponovila, da je investicijski program živ dokument, ki se bo še spreminjal in dopolnjeval.

Jadran Bajec je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani izrazil začudenje, da "tako pomembna družba, kot je Deloitte" do investicijskih podatkov ni prišla povsem samostojno in neodvisno, ampak so te podatke, ki jih javnost pozna že od prej, ocenili, prilagodili in primerjali z drugimi investicijami. "Mi menimo, da že v tem pristopu to pomeni neko rezervo na projekt," je dejal.

Projektni svet za civilni nadzor nad projektom gradnje drugega železniškega tira med Divačo in Koprom ocenjuje, da je investicijski program za drugi tir v določenih točkah nepopoln in pomanjkljiv.
Projektni svet za civilni nadzor nad projektom gradnje drugega železniškega tira med Divačo in Koprom ocenjuje, da je investicijski program za drugi tir v določenih točkah nepopoln in pomanjkljiv. FOTO: POP TV

Po besedah člana sveta Emila Milana Pintarja jih je presenetilo tudi, da se avtorji investicijskega programa v uvodnem delu investicijskega programa "popolnoma ograjujejo od odgovornosti". "Najmanj je to čudno. Mene to spominja, da tisti, ki je delal investicijski program, v vse te podatke ne verjame popolnoma in se na ta način zavaruje proti kasnejšim razkritjem," je dejal.

Bajec se je dotaknil tudi postavk za nadzor projekta, ki skupaj znašajo približno 50 milijonov evrov. "Mi menimo, da teh 50 milijonov evrov ni najbolje obrazloženo," je izpostavil. V investicijskem programu so se obregnili tudi ob predvidena sredstva za nepredvidljiva dela. "Mi verjamemo in se nam zdi tudi normalno in priporočljivo, da se pri tako velikih projektih predvidijo neka nepredvidena dela, ki naj bi projekt zavarovala pred tem, da se kaj zgodi," je izpostavil Bajec, pri tem pa izpostavil, da je teh nepredvidenih del pri drugem tiru "relativno dosti, čez 100 milijonov evrov".

V svetu za civilni nadzor se bojijo še, da bi se lahko pri drugem tiru razvila "birokratska logika"

Z vidika sveta za civilni nadzor se po Bajčevih besedah postavi vprašanje, kako je bil ta projekt doslej pripravljen. "Namreč, če kaj, je Slovenija močna na krasoslovju in če kaj, se je naredilo dovolj geoloških in drugih raziskav. Seveda nikoli ne moremo biti 100-odstotno prepričani, da se bodo naša predvidevanja uresničila, v vsakem primeru pa je tak velik znesek lahko vprašljiv z vidika, koliko smo vložili v projekt in priprave, pa kljub temu taka velika rezerva," je dodal.

Projektni svet za civilni nadzor nad projektom gradnje drugega železniškega tira med Divačo in Koprom ocenjuje, da je investicijski program za drugi tir v določenih točkah nepopoln in pomanjkljiv.
Projektni svet za civilni nadzor nad projektom gradnje drugega železniškega tira med Divačo in Koprom ocenjuje, da je investicijski program za drugi tir v določenih točkah nepopoln in pomanjkljiv. FOTO: Miro Majcen

V svetu za civilni nadzor se bojijo še, da bi se lahko pri drugem tiru razvila "birokratska logika". "To pomeni, da če investicijski program predvidi neko številko, bodo tisti, ki so zadolženi za izvedbo projekta, počrpali natanko toliko. In če je za projekt predvidenih sedem let, bodo točno toliko časa porabili, čeprav mi menimo, da bi bil optimalni rok pod tem," je pojasnil.

Pintar je izpostavil tudi vprašanje odlaganja izkopanega materiala, kjer je, kot je dejal, odprta še cela vrsta vprašanj, stroški pa so upoštevani v nenavadno velikem obsegu. "V stalnih cenah 45 milijonov evrov in v tekočih cenah 50 milijonov. Na to so dane rezerve in smo že pri 55 milijonov. Za nas ta podatek ni pojasnjen," je poudaril.

Več vprašanj imajo po Pinterjevih besedah tudi pri dveh virih financiranja projekta, pribitku na cestnino za tovorna vozila na določenih delih avtocest in taksi na pretovor v Luki Koper. "Izhodiščni podatek je, da bo ta pribitek letos predstavljal dobrih 14 milijonov evrov. Vlada je decembra sprejela sklep, da bo ta pribitek pobirala do leta 2053, hkrati pa v Evropi prosi za soglasje, da bi ga pobirala do 2063. Če izhodiščni podatek 14 milijonov potegnemo po posebni metodologiji izračuna prirastka transporta, potem bo do leta 2053 iz tega naslova pobranih 700 milijonov evrov, če bo odobreno pa do leta 2063 milijarda evra," je opisal Pintar.

Civilne nadzornike je zmotilo, da investicijski program iz naslova pribitka na cestnino ves čas vztrajno obračunava vir v višini 122 milijonov evrov, torej zbran denar do leta 2026, ko naj bi bil drugi tir končan. "Niti z eno črko ni nikjer zaslediti, zakaj se ta vir ne ugasne 2026 in kaj bo s temi sredstvi," je izpostavil in dodal, da je podobno s takso na pretovor.

Bajec je izpostavil, da gredo njihova priporočila vladi v smeri, naj preveri konsistentnost investicijskega programa z revizijo in naj uvede take mehanizme in spodbude pri ljudeh, ki bodo vodili ta projekt, da bo rezultat čim ugodnejši projekt. Pintar je dodal, da investicijski program v tej obliki še ni primerna podlaga za tisto, kar potrebujejo, da bodo lahko izvajanje projekt korektno spremljali. "Nimamo nič proti temu, da ga je vlada sprejela in sprostila dela, saj že tako mečkamo, ampak za potrebe konkretnega nadzora posameznih stvari ta investicijski program ni dovolj natančen in primeren," je sklenil.

Glede sodelovanja drugih držav vlada še ni sprejela končne odločitve, je pa za Bratuškovo ključno, da je v državnem proračunu predvidenih 400 milijonov evrov za kapital 2TDK.
Glede sodelovanja drugih držav vlada še ni sprejela končne odločitve, je pa za Bratuškovo ključno, da je v državnem proračunu predvidenih 400 milijonov evrov za kapital 2TDK. FOTO: Gregor Ravnik

Bratuškova: Investicijski program je živ dokument

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek si je sicer danes skupaj z generalnim direktorjem 2TDK Dušanom Zorkom ogledala arheološka izkopavanja na trasi drugega tira. Slednja naj ne bi predstavljala ovire za začetek del, je pa ministrica ob tem opozorila, da je investicijski program živ dokument, da pa so možne tudi racionalizacije. Dela napredujejo po načrtih, je v izjavi po ogledu izkopavanj povedala ministrica in izrazila zadovoljstvo, da bo projekt izgradnje drugega tira železniške proge Divača-Koper nekaj doprinesel tudi arheološki stroki.

Projektni svet za civilni nadzor nad projektom gradnje drugega železniškega tira med Divačo in Koprom ocenjuje, da je investicijski program za drugi tir v določenih točkah nepopoln in pomanjkljiv.

Iz naslova pribitka za cestnine je v investicijskem programu predvidenih 122 milijonov evrov, denar pa se bo zbiral vse do konca leta 2025 in je predviden za dokapitalizacijo podjetja 2TDK. Tako naj bi se investicija, skupaj z denarjem iz naslova uporabnine in pretovora, poplačala sama.

V zvezi z napovedjo sveta za civilni nadzor o reviziji projekta je ministrica za infrastrukturo Bratuškova pojasnila, da je enako predlagalo tudi novo vodstvo 2TDK. "Nam je ključno, da številke, ki so noter, temeljijo na konkretnih podatkih," je povedala in dodala, da je prva, ki si želi, da se investicijo izpelje za čim manj denarja.

Vsakič, ko se srečajo s predstavniki EIB, je na mizi manj vprašanj

Tudi Zorko je potrdil, da se zavzemajo za revizijo, ter izrazil prepričanje, da bodo projekt izpeljali kakovostno in v okviru danih parametrov. Projekt je po njegovem treba izpeljati predvsem zaradi naših zanamcev, "ker brez tega bo Slovenija izgubila stik z Evropo".

Bratuškova je sicer prepričana, da si Evropska investicijska banka (EIB) "pri tako rekoč v tem trenutku največjem projektu ne samo v Sloveniji, ampak kar v regiji, ne more dovoliti, da je zraven ni". Vsakič, ko se srečajo s predstavniki EIB, je na mizi manj vprašanj, kljub temu pa se pogovarjajo tudi z Evropsko banko za obnovo in razvoj (EBRD). "Mi moramo imeti in bomo imeli konec maja konkretno zaprto finančno konstrukcijo za to, da evropska sredstva ne bodo ogrožena," je še zatrdila ministrica.

Ministrica je med drugim navedla, da načrt za dvotirno progo vsekakor ostaja, vendar bo projekt terjal čas. "Da resno mislimo, kaže pa to, da smo razširili servisne cevi, ki bodo potem lahko v funkciji normalnega 'drugega' drugega tira," je navedla.

Glede sodelovanja drugih držav vlada še ni sprejela končne odločitve, je pa za Bratuškovo ključno, da je v državnem proračunu predvidenih 400 milijonov evrov za kapital 2TDK. Sicer je po njenih besedah ena od možnosti tudi ta, da bi 2TDK izdal obveznice za financiranje projekta, druge države pa bi lahko pri tem sodelovale prek njihovega nakupa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (74)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lahunin
09. 02. 2019 14.00
+1
ANEKSI SE ZE PRIPRAVLJAJO
User1538643
03. 02. 2019 14.24
+3
A bo tir prenesel derezino le, ali še kaj bolj zmogljivega?
ich123
03. 02. 2019 12.53
+7
In tako se je začel naslednji veliki rop davkoplačevalskega denarja !!!
brejceljcek
04. 02. 2019 22.40
Thinc25
03. 02. 2019 12.50
+4
Vili je imel prav!!!
JanezNovakJohn
03. 02. 2019 12.12
+2
Revizije in nadzor naj kar delajo, tiste ki imajo lepljive prste naj kar odkrivajo, samo naj ne ustavljajo projekt in dela.
volos
03. 02. 2019 10.57
+10
Ja Alenka t je živ dokument in se bo dopolnjeval ? za koliko miljončkov pa??
rokinja
02. 02. 2019 21.39
+10
Vse skupaj bo vzel hudič in bo šlo v maloro, kajti "gospa" Bratušek , očitno ne ve sploh, kaj dela in kako naj bi delo sploh potekalo, dela nekaj na silo, ne posluša nobenih strokovnjakov, ta drugi tir bo še mnogo, mnogo hujši , kot je TEŠ , nekdo bo zopet dobro sluzil, seveda iz njenih vrst, plačali in preplačali pa bomo itak davkoplačevalci, da bo glava bolela še naše potomce, to je dejstvo, skratka-ziva katastrofa
ivan res grozni
03. 02. 2019 09.00
+1
Desnica skuša zaustaviti vsak za Slovenijo pomemben projekt. Ko Magne niso uspeli, skušajo 2. tir. Verjamejo, da lahko v izrednih razmerah prevzamejo oblast, če jim v normalnih to ne uspe..
morituri
03. 02. 2019 09.22
+1
Naj nam bo jasno, če pri drugem tiru ne bo sodelovala Madžarska, ga takoj prekinimo, ker ga potem res ne bomo rabili, ker bo ogromno robe šlo v Trst. Potem se bo pa res delal samo zato, da se bo na veliko kradlo in tudi cena se bo zviševala in opravičevali bodo zvišanje tudi z najdbo nafte, če bo potrebno, narod bo že nasedel kot vedno!!
JanezNovakJohn
03. 02. 2019 12.13
+7
Naši pra stari starši so trdili da bo s to mladino vse hudič vzel. Pa ?
JanezNovakJohn
03. 02. 2019 12.17
+3
Ni problemov, mi smo infiltrirali naše kadre v Tržaško luko. Koperska jo mora samo še prevzeti. Tako je to treba delati dolgoročno, za naše vnuke. Kako neki so albanci prevzeli kosovo. Tako da so vse Srbsko pokupili ali pa srbom naredili ogromne težave. Vzorci so enostavni.
Dejkodeko
02. 02. 2019 21.28
+4
Sam 100.000? Raje miljardo več
Kruh+sol!
02. 02. 2019 20.38
+19
Slovenija naj revidira samo sebe. Najprej vlado in potem vse debile, ki volijo te norce!!!
Ost1234
02. 02. 2019 19.36
+12
Kaže da ne bo miru vse dokler sam Gargamel ne bo rezal trase in polagal tirnic. Lastno ročno ;-))!
nogutsnoglorry
02. 02. 2019 18.39
+19
Naj se raje najdejo civilne iniciative, ki bi gledale pod prste inšpekcijskim službam, ne pa da se dela še dodatna škoda na tak način. Naj tisti ki so pristojni opravijo svoje delo.
ivan res grozni
03. 02. 2019 09.01
+0
mentorhercul
02. 02. 2019 17.39
+21
Kovčki so pripravljeni, in potrebno jih je napolnit!
zibertmi
02. 02. 2019 13.08
+4
menda je že gospod černač oral ledino po isti trasi pa ni šlo skozi ,sedaj bodo pa nagajali dokler ne pridejo na oblast ,da si bodo lahko pripeli medalje.pri nas gre samo za to kdaj in kdo je kaj naredil,zato pa nikamor ne pridemo.le volte še desne
misko5lin
02. 02. 2019 14.13
+14
Saj nadzorniki niso samo desni. Mislim, da so to neki razumniki, ki vedo, da je trenutni projekt vreča brez dna, kot TEŠ 6 in še marsikaj v naši državi, zaradi česar smo tako zapufani. Želijo doseči "samo realno" ceno. Kar pa se ob takšnih lobijih in pogromu nad njimi bolj kot ne zdi, da izvajajo Sizifovo delo....
zibertmi
02. 02. 2019 19.43
+5
seveda bi vsi radi čim ceneje in čim prej.vsi se s tem strinjajo in zakaj se dela že ,kot sem napisal,že v času janševe vlade in naprej niso začela.verjetno zaradi tega ker bi vsi radi ,da se to zgodi pod njihovo vlado.na žalost so nekateri večina v opoziciji in kdo potem nagaja ali zavira izvedbo
ivan res grozni
03. 02. 2019 09.02
+5
zibertmi: Zadeli ste bistvo. Preprilčani so, da slabše kot je za Slovenijo, boljše je za njih.
ivan res grozni
03. 02. 2019 09.04
+1
Nobena vreča brez dna. Prav obratno! Nadzira EU, ki pa hoče čim ceneje, tudi na račun kvalitete.
mackintosh
02. 02. 2019 12.57
+20
ha ha ha ha ha projekt je bil narejen julija 2011 in zdaj naj bi se soet šlo v revizijo. žal te nadzorniki niso normalni.
mackintosh
02. 02. 2019 13.00
+21
se pravi da rabimo 8 let da bi se mogoče približali začetku gradnje. noro.
User1538643
02. 02. 2019 12.51
+1
Ali so se dogovorili, ali bodo najprej položili kevo tirnico, ali desno?
Ost1234
02. 02. 2019 12.50
-6
Ahhhh ... Spet senilni Kovačič in SdS....
ivan res grozni
03. 02. 2019 09.05
+1
Ost123:..Tako Kovačič kot ljudje v SDS globoko moteni!!!
User1538643
02. 02. 2019 12.47
+12
Da ne bo na koncu le pol drugi tir...
Krainerland
02. 02. 2019 11.53
+15
Kaj naj vam rečem, učne uride za slovenskega topoumenga volivca ...doklej narod doklej, ko boste obkrožili za Janeza, ki bo razgradil monopole, pol pa tud takih projektov ne bo!
mackintosh
02. 02. 2019 13.00
-7
janeza? bolšega štosa že dolgo nisem slišal :)
ivan res grozni
03. 02. 2019 09.07
+1
Janez? Najbogatejši Slovenec. V vseh orožarskih aferah zraven. V njegovih letih 2004 -2008 nastala bančna luknja in večina tajkunov. Slovenci se bolj zadolžili kot v vseh drugih vladah skupaj.
direstraits
02. 02. 2019 11.46
+25
Levi kortniki so si že REZERVIRALI SREDSTVA, vsak mesec po nekaj deset milijonov v svoje kufre.... zato so na vsak način moral sestavit levo vampirsko Vlado...
ivan res grozni
03. 02. 2019 09.08
+1
Imate končano osnovno šolo' Pa ja menda veste na kateri strani so vampirji.
mikitr
02. 02. 2019 10.33
+19
Dvomov v to da bo projekt transparenten je veliko ,nastavkov za krajo pa že sedaj kar nekaj.
ivan res grozni
03. 02. 2019 09.09
+1
mikitr: Trdite torej, da EU, ki zadeve nadzira, to dela?