V skupini Telekom Slovenije so danes s socialnimi partnerji podpisali sporazum o ureditvi medsebojnih razmerij. Ta ureja pogoje, pod katerimi lahko zaposleni zapustijo družbo, opredeljuje pa tudi kriterije za pripravo programa presežnih delavcev, so pojasnili v Telekomu. Letos bodo število zaposlenih zmanjšali za 230, prihodnje leto pa še za 225.
Kot so zapisali, sodi racionalizacija poslovanja in optimizacija vseh vrst stroškov, med katerimi so tudi stroški dela, med ključne strateške usmeritve Telekoma Slovenije, ki so zapisani tudi v strateškem poslovnem načrtu.
"V prvi fazi želimo v družbi število zaposlenih zmanjšati s t. i. mehkimi ukrepi, to je s sporazumnimi odhodi zaposlenih, z upokojitvami in podobnimi ukrepi," so zapisali. Danes podpisani sporazum med drugim določa tudi kriterije za odpuščanja, med katerimi je glavni kriterij ocena na letnem ocenjevalno-razvojnem pogovoru.
Vsebine sporazuma v Telekomu sicer ne razkrivajo, saj da gre za interni dokument. V strateškem poslovnem načrtu so sicer zastavljeni cilji, da bi število zaposlenih letos zmanjšali za 230 na ravni skupine, prihodnje leto pa za 225.
Kot so v Telekomu pojasnili, nadaljnje zmanjševanja zaposlenih zaenkrat še ni predvideno. Po pisanju medijev, pa naj bi želela uprava število zaposlenih na ravni skupine do leta 2018 zmanjšati za skupaj 1000 ljudi.
MMC RTV Slovenije tako danes poroča, da naj bi se odpuščanje odvijalo po naslednjem scenariju: letos naj bi odpustili 225 zaposlenih, do konca 2018 pa še 800. Podobno poročajo tudi Finance, kjer navajajo, da naj bi v Telekomu k odhodu pozvali prostovoljce. To bo lahko kdorkoli, brez ovir pa bodo lahko odšli tisti, ki so slabše ocenjeni na letnih ocenjevanjih, še poročajo Finance in dodajajo, da bodo spodbujali tudi odhod tistih, ki jim do upokojitve manjkata dve leti. Prav tako naj bi tisti, ki bodo odšli sami, dobili dvakratnik zakonsko določene odpravnine.
Lani je Telekom za odpravnine namenil skoraj šest milijonov evrov, tri več kot leto prej, za letos in prihodnje leto pa je oblikoval za 7,3 milijona evrov rezervacij za odpravnine, še poročajo Finance.
Prodaja Telekoma obstala
Trenutno prodaja Telekoma Slovenije miruje, saj se edini kupec Telekoma britanski naložbeni sklad Cinven še vedno ne dogovarja o nadaljevanju, še poroča MMC.
Državni sekretar na finančnem ministrstvu Metod Dragonja je sicer včeraj dejal, da pričakuje, da bo do razpleta prodaje Telekoma Slovenije prišlo po počitnicah. Pogovori s Cinvenom se sicer nadaljujejo, a še naprej se zapleta pri združitvi Telekomove makedonske družbe One z operaterjem Vip, ki je v lasti Telekoma Austria.
Kot je dejal Dragonja, se mora ta del ustrezno rešiti. Odvisno od te dinamike bodo nato ustvarjeni pogoji, da se ponovno resno pristopi "v finalno etapo pogajanj".
Na vprašanje, ali torej še niso rešili vprašanja glede Makedonije, je Dragonja odgovoril, da ta rešitev ni le vprašanje Telekoma ali slovenske strani, pač pa tudi kupca Telekoma ter še tretje strani - kupca mobilnega operaterja deleža Telekoma v makedonskem mobilnem operatorju, to je avstrijski Telekom.
"Tudi on mora na svoji strani ustvariti pogoje za to, da bo lahko ta dogovorjen in že podpisan posel tudi zaključen," je poudaril Dragonja.
Makedonska komisija za varstvo konkurence je v začetku meseca odobrila združitev Telekomove makedonske družbe One z operaterjem Vip v lasti Telekoma Austria. Komisija je soglasje k združitvi podala pod pogojem, da bosta družbi izpolnili zaveze, ki sta jih sami podali med postopkom pred regulatorjem.
S tem je bila odpravljena glavna ovira, zaradi katere naj bi prejšnji mesec prišlo do zamrznitve pogajanj za prodajo Telekoma skladu Cinven. Ta je namreč vztrajal, da je njihova ponudba za Telekom temeljila na zagotovljeni 100 milijonov evrov vredni prodaji Telekomove makedonske hčerinske družbe One.
KOMENTARJI (271)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.